Exoftalmie unilaterala OS.

23-11-2010
nirma
Nu este medic/terapeut
nirma
Buna! Sufar de aceasta problema de 3 luni. Exoftalmie OS. Eu nu beneficiez de niciun tratament, pentru ca rezultatele analizelor ptr. titoida sunt negative.
Prima oara am fost la oftalmolog: exoftalmie OS. De acolo laborator, rezultate negative (deci valori normale).
M-am dus la un endocrinolog. Ecografie tiroidiana:LTD:2 18*2.02*4.24 cm, v8.97 ml, ecostructura inomogena, hipoecogena, semnal vascular Doppler color augmentat difuz.
LTS:1.64*1.82*4.36 cm, v6.21 ml, ecostructura si vascularizatie asemanatoare cu cea a LTD. Diagostic:gusa difuza de volum mic, Exoftalmie OS.
Dupa asta mi-am facut analizele :TRAb si AcATPO.
TRAb-ul: 0.588 ( intre parametrii normali)
AcATPO: 140 ( marit)
Dupa asta mi-am facut RMN cranio-encefalica.Concluzii:" infiltrarea grasimii orbitare si a muschiului drept superior stg., cel mai probabil in context inflamator dar fara a putea exclude un proces tumoral de tip infiltrativ- necesita corelare in context clinic/biologic.
Leziune demielinizanta frontala stg.
Proces inflamator la nivelul celulelor etmoidale."
Cu rezultatul de la RMN am fost la un oftalmolog si la neurologie (unde mi-a recomandat sa fac doua analize, anticorpi antinucleari si Borellia). Amandoua au iesit negativ.
Am repetat TRAb-ul ( 0.3).
Dupa asta mi-am facut ecograf la ochi, unde mi s-a spus ca exoftalmia este din cauza tiroidei. De fapt peste tot asa mi s-a spus.
Medicul endocrinolog a vrut sa inceapa un tratament intravenos cu SOLU-MEDROL, dar pana la urma a renuntat.
Nu beneficiez de niciun tratament, in afara de picaturi de ochi(lacrima artificiala). Exoftalmia persista.
La ce fel de medic de specialitate as mai putea apela?
AM SANSA SA MA VINDEC, SAU MACAR SA SE AMELIOREZE ???!!!

Multumesc mult.
2 comentarii
0
05-12-2010, ora 08:52
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Se pare ca exista si o etmoidita( vezi CT: proces inflamator la nivelul celulelor etmoidale) si atunci este indicat sa mergeti si la un consult ORL pentru prescrierea unui tratament antibiotic. O sugestie: sa se administreze Solu-Medrol 500mg in pev, 3 zile, apoi sa se continue cu prednison 60 mg pe zi, 4 zile si sa se scada ulterior cate 5mg in fiecare zi pana la 10 zile, cand incetam administrarea de corticoid; In acelasi timp sa administram si tratamentul antibiotic pentru etmoidita; repetam CT de orbite si sinusuri ( sau mai bine RMN )la sfarsitul tratamentului; daca nu obtinem rezultate favorabile, intra in discutie si reevaluarea diagnosticului( proces infiltrativ tumoral?? si atunci este indicat un consult la neurochirurgie) sau administrarea de imunosupresoare( ciclofosfamida, azathioprina sau ciclosporina);numai bine
0
05-12-2010, ora 18:15
nirma
Nu este medic/terapeut
nirma
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: