Exista vreo sansa sa NU am lupus...?

05-11-2011
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Determinare Ac anti ADN nativ (ds) - ELISA

65.19

50 NEGATIV
50 - 60 INDETERMINAT
60 POZITIV
Determinare Ac anti beta2 glicoproteina ELISA/ trusa IMMCO Diagnostic

10.94

20 NEGATIV
20 - 25 INDETERMINAT
25 POZITIV
Determinare Ac antinucleari (FAN) - ELISA/ trusa TRINITY BIOTECH

F=0.99

0.9 NEGATIV
0.9 - 1.09 INDETERMINAT
1.09 POZITIV

Ma puteti ajuta cu un raspuns? Multumesc.
26 comentarii
0
06-11-2011, ora 12:28
ionut calin
Nu este medic/terapeut
ionut calin
buna ziua as avea si eu o intrebare daca se poate. mar interesa va rog unde as putea sa gasesc diprophos pt tatal meu?
0
06-11-2011, ora 19:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@ Cristian : Pentru diagnosticul de LES sunt necesare prezenta mai multor criterii de diagnostic. Doar anticorpii anti ADN putin mariti, fara titruri mari de anticorpi antinucleari, cu Ac antibeta2GP negativi, nu cred ca ai acesta boala. Mergi cu aceste rezultate la medicul care le-a recomandat.
0
06-11-2011, ora 19:03
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@ionut : Diprophos nu se gaseste in farmacii de ceva vreme.Dar la ce-i trebuie tatalui tau ?
0
06-11-2011, ora 20:35
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Am antifosfolipidici si anticardiolipidici negativi. La coagulograma insa ProC global este 0.65 cut off 0, 8.
LA slab pozitiv la Gral medical. Negativ la Fundeni, unde am facut si coagulograma. INR 1.2.
Nu s confirma daca am artrita si mialgii de aproximativ 7 luni? Oboseala si scadere in greutate( aici nu stiu daca de la regim pentru ca tin asa ceva- aproape 0 grasimi, zaharuri etc.)

Va multumesc.
1
07-11-2011, ora 18:54
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Am mers la medicul care mi-a recomandat analizele si la inca un internist foarte bun. Primul a spus ca nu crede ca este LES datorita faptului ca am ANA negativi si ca 98 % din bolnavi au ANA pozitivi, cel putin la debutul bolii. Internistul mi-a spus acelasi lucru plus ca artrita si adn anti nativ usor pozitivi, nu reprezinta destule criterii.
Eu cautasem pe minunatul internet si gasisem ca ADN dublu catenar apar numai la LES, ca sa aflu de la medici ca pot aparea aiurea si la oameni sanatosi si in titruri mici in alte boli, cum ati sugerat si d-voastra. Va multumesc pentru raspuns.

O zi buna!
0
12-11-2011, ora 20:37
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Va salut,

Imi poate cineva da cateva detalii despre alte afectiuni in care apar acesti anticorpi potivi? Sunt speriat de ce pespective am.de colagenoze...

Va multumec.
0
16-11-2011, ora 09:57
ilona67
Nu este medic/terapeut
ilona67
Buna Cristian-Alexandru.
Spui prea putine (varsta, sex, de ce ai ajuns la medic, la ce specialitate etc.)
Ca sa poti fi sigur ca analizele sant concludente ar trebui sa fie mai multe, mai corelate intre ele si obligatoriu facute la un laborator competent. Mai pot iesi si fals negative/pozitive.
ANA negativ si anti ADN-DC pozitiv poate apare in hepatita, mononucleoza infectioasa etc.
Trebuie sa te vada si un reumatolog bun, mai ales daca ai dureri de articulatii. Nu te alarma dar nici nu neglija.
Sanatate
Ilona, 44 ani, pacient cu vechime in LES + PR
0
17-11-2011, ora 10:32
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
27 de ani, B, am ajus la medic ( la doamna Mioara Rizescu! ) pentru dureri de articulatii si muschi( dureaza din aprilie).
Urmeaza sa iau legatura cu doamna doctor Ruxandra Ionescu. Toti medicii au ezitat sa-mi puna diagnostic de LES fara ANA pozitv. Astept pe 24 noiembrie rezultate pentru anti ribonucleoproteine( boala mixta de tesut) si celule lupice. Voi repeta si ADN ds am inteles ca poate fi si o greseala de laborator. De mono nu stiu, nu m-a testat nimeni, iar ficatul pare in regula, am facut markerii hepatici inca din august...Iti multumesc foarte mult pentru ajutor!

Sanatate!
0
17-11-2011, ora 10:35
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Am uitat sa precizez, doamna Mioara Rizescu este unul dintre cei mai buni internisti ai tarii, am fost si la reumatolog la domunul doctor Stefan Blaj, insa ezita si el sa-mi puna diagnosticul asta...( el mi-a facut analizele pe care le-am postat).
Am inteles la ca doamna profesor Rxandra Ionescu este cea mai buna( reumatologie). Voi merge si la dansa la Sf Maria. Analizele sunt facute la Cantacuzino.
0
18-11-2011, ora 15:09
ilona67
Nu este medic/terapeut
ilona67
Cristian, iti tin pumnii poate e doar o alarma falsa. Eu am Sindrom overlap Lupus + Poliartrita reumatoida (adica prezint simptome din amandoua). M-am dus la medic in ian. anul asta cu dureri insuportabile in toate articulatiile, umflaturi si stare generala proasta (un pic de febra, oboseala extrema). Mi-a dat tratament (Metotrexat 3fiole/sapt, Plaquenil 2/zi si diclofenac) De abia dupa vreo 3 luni m-am simtit mai bine si in prezent e binisor. Nu am avut niciodata chestia aia pe fata de la lupus si nici nu fac urat la soare, chiar e mai bine decat la frig.
Incurajator pt. tine e faptul ca din 10 pacienti cu Lupus 9 sant femei.
Sanatate.
0
19-11-2011, ora 07:49
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Eu ma tot gandesc la Ac antinucleari...sunt negativi...am inteles ca e foarte rar sa ai lupus cu ei negativi...dar...trebuie sa sper ca nu e...

LA tine cum erau testele de inflamatie? VSH? Fibrinogen? FR?
0
19-11-2011, ora 16:26
ilona67
Nu este medic/terapeut
ilona67
Cand m-am dus la doctor in ian. s-a uitat la umflaturile de la maini, genuchi si laba piciorului si mi-a pus diagnosticul de "Poliartrita reumatologica in observatie". Dupa aia mi-am facut radiografii si multe analize.
Markerii de inflamatie erau toti mariti: VSH era 94/h, Fibrinogen 436, FR, Proteina C reactiva, Complement seric C3, C4.
Anticorpi antinucleari pozitiv, "cu aspect neomogen patat", i-am facut si cantitativ ANA-Ig A de 30 de ori peste normal,
ANA Ig G si ANA Ig M de vreo 2 ori mai mari.
Negativ anticorpii anti CCP (apar in poliartrita)
Pozitivi la Lupus anti ADN dublu spiralati, anti RO,
Negativ la Lupus anti coagulare, anti Sm (nefrita lupica) si anti La
Doctorita a zis ca "nu e bine, mergeti mai mult pe lupus desi inflamatiile sant atat de tipice pt. poliartrita ca le putem pune in manual"
Am repetat la o luna ANA, anti ADN-ds si anti CCP la un laborator Synevo, au iesit la fel, si in plus am mai facut anti U1RNP - pozitiv. Asa mi-a pus diagnosticul de "Sindrom overlap LES + PR in observatie"
Am fost la control in septembrie si s-a mirat ca eram bronzata tare, ca daca aveam lupus cica nu as fi suportat soarele. Din contra imi trec toate durerile la soare. Dupa asta mi-a dat in fine un diagnosticul final, adica a scos "in observatie". Iau in fiecare zi Voltaren sau Tramadol, de durut tot doare.
Am fost si la rinichi, inca nu am nimic si la cardiologie (as avea ceva la o valva) dar nu e sigur ca ar fi de la lupus, am 44 ani si fumez de la 20.
Oricum pana ai certitudinea ca ai sau nu rahatul asta de boala dureaza si mai trebuie investigatii.
Sanatate,
0
19-11-2011, ora 16:57
ilona67
Nu este medic/terapeut
ilona67
Daca stii engleza citeste un forum interesant unde posteaza peste 100.000 pacienti cu lupus
"Lupus - HealingWell.com Forum"
Merge si cu traducere de la Google
0
19-11-2011, ora 20:49
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Itit multumes pentru informatii..Te intreb pentru ca la mine toate analizele tale sunt arhinormale..VSGe 5...a fost 3 intr-un puseu de dureri..celule lupice absente...astept anri U1RNP...ANA negativi.fibrinogen normal...Inima si plamanii sunt ok si la mine...rinichii i-am veirificat in vara de 3 ori, urina adica si era fara proteine sau alte chestii care apar in lupus...Si fara umflaturi si roseata...doar dureri musculare, de coloana...Anti CCP negativ...Astept sa vedem...
Multumesc!

Sanatate!
0
24-11-2011, ora 07:36
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Anti U1 RNP negativ, si celule lupice absente.In concluzie la mine TOATE analizele sunt normale in afara de una...Anti ADN dublu catenar, care e usor pozitiva...Se ezita cu diagnosticul din aceasta cauza. Ma dor in schimb muschii de nu mai pot cateodata( laba piciorului, calcai, antebrat, coapse, gambe - nu pot sta in picioare mult sau sa fac un efort substantial - durerile sunt ca niste usturimi...).
Nu stiu ce sa mai fac, am inteles ca anti adn dublu catenar apar in nefrita lupica care din pacate e asimptomatica...

Multumesc pentru ajutor!
0
28-11-2011, ora 10:33
ilona67
Nu este medic/terapeut
ilona67
Buna Cristian,
Ce noutati mai ai?
Aveai in analize creatin- fosfokinaza?
Regimul pe care il tii e doar dieta sau iei si ceva pastile sau naturiste?
Cate kg ai pierdut si in cat timp?
0
28-11-2011, ora 14:04
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Creatin-fosfokinaza e ok. Regimul e doar dieta. Am pierdut 12 kg in 8, 9 luni. Cred ca am inceput sa ma cam ingras la loc...un pic. Doamna doctor Ruxandra Ionescu mi-a mutat programarea pe 5 dec. Astept cu sufletul la gura poteine urinare Anti Sm, si repetarea Anti adn dublu catenar si biopsie din mucoasa intestinala...Sunt bulversat ca mi-a mutat programarea pe 5 decembrie( trebuia sa merg pe 29 nov), insa e pobabil doar paranoia ca va fi prea tarziu etc. Tind sa dramatizez pt ca toata lumea, inclusiv medicii mi-au spus si anume chiar daca e ceva...nu e grav deloc, avand in vedere analize normale peste tot, in afara de anti adn dublu catenar foarte usor crescuti...Ma dor muschii de la picioare in schimb.nu pot sta mult in picioare, depinde si de pozitia de la birou...ma dor genunchii..Nu am decat diclofenac...salazopirin( mi-au zis preventiv pentru boala crohn) si atat.
0
29-11-2011, ora 15:31
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Cristian, citindu-te, parca ma vad pe mine cu un an jumate in urma. A fost un cosmar. Greul vine abia dupa ce diagnostichezi boala dar macar ai confortul psihic ca stii ce ai si ce ai de facut in continuare.
Ti-am lasat un mesaj privat.
Inainte sa mai repeti atatia anticorpi., biopsii grele si scumpe, fa o analiza simpla ce ti-ar putea oferi multe raspunsuri.
0
30-11-2011, ora 12:06
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Adn dublu catenar, negativ la synevo.
0
02-12-2011, ora 21:07
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
* Proteine urinare 0.2 g/L 0.12 (anormal)
0.26 g/24h 0.14 (anormal)

- asta ce mai inseamna? :(
0
05-12-2011, ora 17:12
ilona67
Nu este medic/terapeut
ilona67
Din fericire te-ai alarmat degeaba cu anti ADN-dc. Ai "scapat", nu e lupus cu siguranta.
Cu proteinele nu stiu prea multe, sant de mai multe feluri si e f. important sa fi luat proba corect. Oricum nu e o valoare de speriat.
Nu e infectie urinara din moment ce VSH e ok. Vezi ca unele proteine pot aparea in cursul curei de slabire sau dupa ce iei unele medicamente sau bei alcool. Pe site-ul Synevo gasesti explicatii bune despre interpretarea analizelor.
Cu durerile cum mai e? Ti-au pus vreun diagnostic? Ce medicamente iei acum?
0
06-12-2011, ora 20:33
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Mi-am facut SH din nou, e 10 acum.. dar tot in limite normale. Am inflamatie intestinala, se pare din cauza unei infectii... si asta se pare ca este o artrita reactiva sau defiecienta de vit D. cel putin asa mi-a spus dna prof dr Ruxandra Ionescu. S-a uitat pe analize si mi-a zis sa stau linistit pt ca am intrat intr-un cerc vicios cu sperieturile. M-a indrumat mai departe in leg cu analizele si mi-a spus ca nu e nimic grav si nu am vreo colagenoza dupa parerea dansei. Durerile sunt cand asa cand asa..., 4 zile bune, 2 proaste.Mult mai slabe ca intensitate decat asta vara..oricum., cand au inceput...Nu mai iau nimic. Doamna doctor mi-a scos salazopirina si mi-a zis de anti inflamatoare o perioada, si ca ar trebui sa se remita singura artrita infectioasa dupa atata timp...Trebuie sa merg la gastro si la parazitologie..Biopsia intestinala arata doar ca am ileita cronica, dar nu si boala crohn...Probabil e mycopalsma..sau ceva de genul...voi vedea..Ma bucur insa ca un medic de talia si experienta doamnei profesor in tipul asta de boli, mi-a spus sa stau linistit...Multumesc pentru raspunsuri. Sanatate!
0
13-02-2012, ora 22:33
Angela35Toma
Nu este medic/terapeut
Angela35Toma
Buna! Fiica mea are 16 ani. De o luna i-a fost depistat Lupus Eritematos. S-au facut toate investigatiile. Norma la toate, insa indicile antinuclear la inceput 1.0%. Dupa o luna de tratament cu antiinflamatoare si antialircici indicile antinuclear e 0, 9%. As dori sa stiu daca in caz ca se v-a schimba tratamentul (hormoni, corticosteroizi...) se adauga masa corporala? Si alta intrebare: daca v-a disparea mincarimea de piele, care este insuportabila. Ajutati-ma va rog.
0
22-08-2012, ora 16:26
Anisoara
Nu este medic/terapeut
Anisoara
am fost diagnosticata cu poliartrita reumatoida analizele mi se par destul de sumare pimele analize au fost vsh45 pcr6 fr 59 dupa o saptamana de ampi cu genta analzele erau vsh12 pcr5 si anticorpi anti ccp 28, 989 adica slb pozitiv, fac tratament cu predinson1/zi vimovo2/zi si sunt in asteptare pentru un program bio la sp cantacozino va rog ma puteti ajuta si cu alte sfaturi
0
10-02-2016, ora 22:02
cristinabobis
Nu este medic/terapeut
cristinabobis
Va rog frumos sa imi interpretati analizele de mai jos, va multumesc anticipat!

IMUNOLOGIE SI SEROLOGIE

ANTICORPI ANTI-ADN NATIV DUBLU CATENAR ( ANTI -dsDNA)= 21, 4 u/ml 25


ANTICORPI ANTI-SM ENA= 1, 5 u/ml 15
Negativ : 15 U/mL
Echivoc : [15-25] U/mL
Pozitiv : 25 U/mL

ANTICORPI ANTI-RO (SS-A)= 2 U/mL 15
Negativ : 15 U/mL
Echivoc : [15-25] U/mL
Pozitiv : 25 U/mL

ANTICORPI ANTI-LA (SS-B)= 1, 7 U/mL 15
Negativ : 15 U/mL
Echivoc : [15-25] U/mL
Pozitiv : 25 U/mL


...
IMUNOLOGIE SI SEROLOGIE

AgHBs = NEGATIV
ANA = POZITIV (50.806) n20
Anti HCV = NEGATIV
ASLO = 126 0-322/ui/mL
C3 = 1.06 0.89-1.87/g/l
C4 = 0.16 0.16-0.38/g/l
FR = 0.52 0-30/UI/ML
0
01-02-2022, ora 19:35
AlexTab
Nu este medic/terapeut
AlexTab
Buna ziua!
Pana la urma, ce boala i s-a depistat domnului Cristian Alexandru?
Si eu am simptome similare: intepaturi prin corp, dureri similare arsurilor, furnicaturi plus mancarimi.
Toate analizele sunt in parametri normali, inclusiv Anticorpi anti dubla catenar si cei anti CCPI, doar ANA IgG mi-a iesit la limita- 1/80!
Oare am vreo boala autoimuna totusi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  • Noi opțiuni de gestionare a lupusului rezistent la tratament
  • Cercetătorii întrevăd posibilitatea unui tratament eficient pe termen lung în lupus
  •