Exfoliere piele dupa ureche si mai nou si in interior

13-01-2009
bogdan28
Nu este medic/terapeut
bogdan28
de vreo 3 ani am o problema, am descoperit ca mi se exfoliaza pielea de pe scalp dupa ureche pe o zona de cca 1cm patrat, nu ma mananca deloc dar dupa ce o dau la o parte uscata fiind apare alt strat la interval de cateva zile si tot asa, zona avand un aspect rosiatic iar pielea exfoliata fiind ca o piele moarta alba si uneori transparenta(ca si cum m-as exfolia in urma arsurilor solare vara de la plaja cand e transparenta) daca o fortez sa se desprinda mai devreme decat se intampla "natural". Am fost la dermato s-a uitat crucis doctorita mi-a dat mai demult nush ce unguent si mi-a zis sa nu mai dau cu degetul pe acoloz si ceva solutie pe baza de iod pt dezinfectat...nu s-a intamplat absolut nimic.

Alte probleme care ar fi de luat in calcul : am si la o unghie de la picior niste fungi de care sper ca am scapat cu orungal si cand eram mai mizc pateam o chestie mai curioasa mi se "dezbarnau urechile" adica lobul urechii se dezlipea f putin la baza de pielea capului dar asta f demult pe la 14 ani.

Probleme de igiena nu ar trebui sa fie: imi schimb zilnic lenjeria intima, sosete, fac dusuri iarna la 2-3 zile max si vara zilnic, nu lucrez in medii toxice, fac munca de birou, singura intrebare care mi-o pun este daca nu cumva am reusit sa dobandesc aceste cadouri de la mare sau de la frizer.

Daca exista cineva care ma poate indruma sa pot afla problema mea si cu ce as putea sa o tratez v-as fi recunoscator
2 comentarii
0
13-01-2009, ora 23:49
lemon
Nu este medic/terapeut
lemon
Mai consulta un dermatolog.
Produsele de igiena pe baza de sulf (exista o gama intreaga si au efect garantat ) au efect antimicotic destul de bun .
Aceste produse se gasesc in farmacii si a nu se confunda cu toate aiurelile care exista in magazine.
Eu nu sunt medic ...

Sanatate!
0
25-03-2010, ora 14:02
candvaly
Nu este medic/terapeut
candvaly
ptr exfolierea pielii da cu sperma .n-o lua in ras...dar e cel mai bun leac.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.