Exerciti de relaxare.

16-01-2015
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Sa avem timp pentru noi sa ne relaxam, chiar sa lasam toate gandurile care ne framanta, sa invatam cum sa ne relaxam.

Invata sa fii relaxat oriunde si oricand, in cazurile celor cu medicatie, relaxarea ar fi mai usor de manifestat.

O sa ma ocup sa traduc o carte care ne explica clar cum sa ne relaxam, o sa i-mi ia ceva timp cu traducerea, dar incurand o sa aduc aici pe pagina.
13 comentarii
0
16-01-2015, ora 21:13
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Am inceput traducerea carti, cu putina vointa... am reusit putinel!

Capitolul 1.
Invata sa te relaxezi si practica relaxarea cu putin efort si nu doar pentru a combate anxietatea, ci pentru a combate stresul, si sa ne lasa-m dusi de liniste, sa lasa m preocuparile si problemile care ne afecteaza viata de zi cu zi.
Invata sa te relaxezi, avem aici niste articole speciale pentru tine. Destul de mult timp, sunt un cititor si un culegator de informatii, avem niste informatii excelente de la lectorii nostri, care ne vor invata o gramada de seri de tehnici de relaxare care sa ne fie de folos pentru o viata mai buna, si asa vom sti ca prin a invata noi si studiem, practica-m.


Scuza-ti de gresilele gramaticale, fac cele mai mari eforturi de a traduce cat mai bine si cat mai corect. Revin cu continuarie de la acest capitol, va doresc o seara frumoasa si plina de relaxare " impreuna cu noi". Daca ave-ti ceva de comentat, se poate si pe chat particular -*

(*modificat de admin)
0
18-01-2015, ora 19:22
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Continuarie la traducerea carti, tot din primul capitol.

Constienti de faptul ca actual traim intr o societate plina de stres, si criza economica si stresul sunt foarte relationate. Pentru a trata cu soluti aceasta chestiune, o sa cunoastem trucurile ce ne permite sa stim sa evitam anxietatea.

In aceasta situatie, sa cunoastem ceva din beneficiile de relaxare, si sa cunoastem sa invatam sa ne relaxam ( si practica, si la meditatia) care sa fie tehnicele noastre utile pentru a indeparta stresul si anxietatea din viata noastra.


In afara traduceri carti, intervin si eu cu ale mele. Ieri eram atat de ocupat de dimineata, si nu stiam cum sa programez activitatile cu ceea ce trebuia sa fac, si mi-am zis mie, pe rand si calm, fara graba. Si activitatiile placute sunt relaxante, mai ales de dimineata, plin de energie.
Scuza-ti de intreruperea traduceri, dar uneori si o parere ajusta in tema aceasta.O seara bine frumoasa!!!
0
20-01-2015, ora 18:20
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Continuarie din traducere... (e tradus exact, fara adaugari de la mine).


Aşa cum e susţinută de mulţi psihologi, deşi anxietatea este dat de diverşi factori anxiogenice din necunoscut, există un tip de rezultat de anxietate din conflicte interne.
La momentul exact când vom vedea că anxietatea, si stresul şi vă faceţi griji despre a face un aspect, încercaţi ideal pentru sa va relaxati şi veti vedea viaţa altfel.
Este util să înveţi să te relaxezi cu diferite tehnici şi sfaturi de bază, cum ar fi, de exemplu, închide ochii şi numără până la 10 înainte de a continua îngrijorătoare.


Acum eu, adica de la mine... Anxietatea se poate lua prin gene de la cele mai indepartate generati, chiar si de la parinti bunicilor. De ce zic asta... am fost atent la comportamentul unor rude apropiate si chiar indepartate(unele chiar fara probleme familiare ), am observat... o manifestare a anxietati aproape ca si a mea, dar diferita putinel. Si normal, nu e ca lui vecinu...
Noi care suntem asa... avem si un beneficiul, anxietatea da si o stare de fericire.
Inchei aici, si va doresc o seara excelenta!
0
20-01-2015, ora 19:55
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Multumim, asemenea! Patria iti va fi recunoscatoare.:))
0
20-01-2015, ora 20:15
Andreeea17
Nu este medic/terapeut
Andreeea17
Traducator nenea Marius, si a ratat cariera:)))
0
20-01-2015, ora 21:57
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Mda, anxietatea e data de un dezechilibru chimic serios, iar cu tratament serios se repara, nu te poti relaxa daca ai anxietate puternica netratata, asa zisele conflicte interne sunt rezultatul bolii, in momentul cand ai tratat, dispar acele conflicte ce le numesti tu David si psihologii conflicte, le percepi tu ca si conflicte dar ele de fapt nu sunt, e boala in sine, e jocul creat de ea din pacate si asa te induce in eroare de juri ca e cum crezi tu tocmai ca sa nu-ti dai seama si sa nu te tratezi.
Asa am avut si eu de juram ca-s conflicte dar nu erau, au disparut imediat ce am tratat anxietatea corespunzator si disparute au ramas.
0
22-01-2015, ora 13:50
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
david90, Andreeea17, Costy2008. Patria iti va fi recunoscatoare.:)), si a ratat cariera:))), au disparut imediat ce am tratat anxietatea corespunzator si disparute au ramas.


.eu si doar eu, cu mai multe fete. Observati cum incheie finalul propozitiei? 3 in 1 !
0
22-01-2015, ora 16:57
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Ce legatura are patria cu subiectul anxietate ? Iara nu ti-ai luat tratamentul don Marius.
0
22-01-2015, ora 19:04
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Domnu' Marius, esti la fel de bun in activitatea de detectiv, la fel cum esti si in cea de traducator...Lasa-te de meserie domne! :)) Iti poti forma un grup umoristic, totusi...la asta esti bun.Umorul tau involuntar bate la c*r Academia Catavencu.:))
0
28-01-2015, ora 06:59
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Multumesc de recunoastere.

Voi ma-ti doborat, pe campul de lupta
In campul de lupta am ramas doar ranit
Iar acum sunt vindecat, si ma pun la treaba

Incep continuaria traduceri:)
0
28-01-2015, ora 20:11
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
De asta ne temeam si noi !






:)
0
01-02-2015, ora 15:36
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Da... de asta te teme-ai tu cu multipersonaj.


Traducere...


Relaxarea este o solutie a depresiei, daca practicam relaxarea în fiecare zi, timp de cel puţin 15 minute. Pentru a face acest lucru, pregatestet-ti un loc unde sa te obisnuiesti cu ideea relaxari, care va fi acceptabil pentru tine (sa nu fii deranjat in timpul relaxari), în care te simţi confortabil şi în cazul în care vă puteţi relaxa.

Respiraţi adânc de câteva secunde, de mai multe ori, şi asa tratezi anxietatea mintala, stresul, senzatie de constrictie toracica, şi imaginaţi-vă că preocupările sunt niste risipiri de timp ca norii de pe cer.

Treptat, va fi mult mai uşor să te relaxeze, şi cel mai mult te vei indeparta de stresul vieţii şi anxietati.
0
02-02-2015, ora 18:55
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Invata sa te relaxezi din orice, din lucruri marunte, si din lucruri care nu au importanta. Zambeste si daca nu poti, canta si daca nu vrei, fa un pas si apoi vei merge singur.


Luna trecuta am facut un mic filmulet video

https://www.youtube.com/watch?v=M4RtLx5SbvQ


Si sportul usor e o relaxare, sa iesi la un patinuar sau cu rolele prin parc, astea toate sunt benefice creierului, si aduce si o stare buna de spirit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: