Eczema urata pe laba piciorului

23-05-2008
carmen 1967
Nu este medic/terapeut
carmen 1967
Ma confrunt de mult timp cu o eczema "urata", cronicizata, localizata pe labele picioarelor, o zona pe un picior, 2-3 zone mai mici pe celalalt picior, care da uneori mancarime (rar sangereaza usor) si se descuameaza. Desi am tratat-o a tot recidivat, iar vara e foarte inestetica. Ca tratament s-a vindecat partial, ultima data cu Triamcinolon, Diprosalic sau Triderm (si o crema preparat in farmacie).
Semivindecata are un aspect solzos (mici ridicatur, ca niste riduri inegale).
Ce recomandare ini faceti?
6 comentarii
0
24-05-2008, ora 00:00
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
trebuie cautat de ce faceti eczema asta si de ce natura este...alergie sau o eczema constitutionala(adica din interior).dar din ce ati povestit este ceva cronic si semne vor ramane cit de cit
dr akram salem medic dermatolog
0
26-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca nu este vorba despre o eczema ci de o ciuperca. Tratamentele cu Diprosalic si Triamcinolon au ascuns simptomele dar au lasat ciuperca sa se dezvolte. Nu mai aplicati nicio crema timp de o saptamana, apoi mergeti la un dermatolog pentru un examen micologic.
0
26-08-2010, ora 11:10
juliet231209@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
juliet231209@yahoo.com
Buna ziua,
De doua saptamani am o eczema pe laba piciorului stang, si pe piciorul drept de astazi au aparut cateva pustule rosii cu mancarime.Expun pe scurt istoricul acestei probleme:acum o luna simtind o durere in talpa cu dificultati la mers, am inceput sa ung zona cu Fastum Gel, Ketonal Gel.Dupa doua saptamani a disparut acea durere dar au aparut vezicule cu lichid, mancarime si incet s-a inrosit, s-a extins eczema pe picior, acum cuprinzand si glezna.Aspectul este usor umflat, rosu, pe margini zone intarite.Am folosit in ordine, fara niciun efect pana acum: Nidoflor, Baneocin, pulbere, Fucidin, Triderm., si oral Claritine ( ultimele, la sfatul medicului).Mentionez ca in acea perioada, am mers prin soare, astfel ca zona lata a unei barete de la incaltaminte de circa 2 cm, nu este iritata deloc.De asemenea, trebuie sa spun ca am psoriazis, localizat in zona cervicala de circa 20 de ani, cateva pete, ce le tratez cu triamcinolon, si nu s-au extins. Va multumesc pentru timpul acordat.
0
02-09-2010, ora 18:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ramane aceeasi sugestie: Elocom crema.
0
20-03-2011, ora 17:03
carmen 1967
Nu este medic/terapeut
carmen 1967
Revin.cu ceva intaziere: am mers la medic, diagnosticul a fost lichen. Recomadarea a fost dermovate, precum si vitamnie
0
20-03-2011, ora 17:10
carmen 1967
Nu este medic/terapeut
carmen 1967
In sfarsit..i-am dat de cap "exemei".(de vreo jumatate de an, scuze ca postez cu mare intarziere)...era vorba de un lichen...tratamentul a fost dermovate si ceva vitamine: E, B1, B6. Pielea s-a "curatat" incredibil, au ramas doar mici semnenesemnificative.nu imi vne sa cred ca am rezolvat o problema care m-a chinuit ani de zile !
Ceva insa e usor aiurea,.in sensul ca exista cand si cand mici tendinte de recidiva pe portiuni foarte mici, la o noua aplicare de unguent dispar a doua zi.
Intrebarea mea este cum se pot consolida rezultatele tratamentului ?
Va multumesc,
Carmen
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: