Examen histopatologic-boala Crohn?

04-08-2015
annela
Nu este medic/terapeut
annela
Buna ziua! Dupa mai mult de o luna de dureri abdominale intense localizate sub coaste si examene ecografice in urma carora mi s-au pus diverse diagnostice precum colica biliara, colica renala sau sindrom de colon iritabil am decis sa fac o colonoscopie.
Aici dna doctor a descoperit o mucoasa usor nodulara in ileonul terminal si a decis sa preleveze biopsii.

Am primit rezultatul examenului histopatologic astazi insa pana ajung la dna doctor pt o dicsutie cu privire la diagnostic doream sa va intreb ce anume inseamna urmatoarele:

'S-au primit si examinat multiple mici fragmente de mucoasa de intestin subtire cu glande mici, rare, egale, intr-un corion cu abundent infiltrat inflamator cronic difuz si nodular;adiacent, submucoasa cu abundent infiltrat inflamator cronic cu dispozitie foliculara cu formare de cetrii germinativ, pe alocuri confluenti'

Oare se refera la vreo boala inflamatorie intestinala gen boala Crohn sau este ceva mai grav?
Va multumesc!
2 comentarii
0
07-08-2015, ora 10:13
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Este o boala inflamatorie intestinala, rezultatul de mai sus nu sugereaza o afectiune neoplazica, probabil asta va intereseaza in principal.
Numai bina!
0
07-08-2015, ora 17:04
annela
Nu este medic/terapeut
annela
Va multumesc pentru raspuns! Am reusit intre timp sa ajung la medic si mi s-a spus ca este posibil ca rezultatele sa indice catre un stadiu incipient al bolii Crohn sau catre o colita nespecifica. Momentan ramane sub observatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.