Examen bacteriologic secretie uretrala

28-06-2011
Bogdan000
Nu este medic/terapeut
Bogdan000
Buna ziua,

Imi puteti spune si mie ce reieste din rezultatul de mai jos? Mentionez ca in urma unei verificari pentru Candida am fost diagnosticat cu E.Coli, am facut tratament cu Ciprinol apoi la repetarea analizelor a iesit Stafilococ auriu coagulazo pozitiv. Am urmat un alt tratament cu Cefalexin apoi la repetarea analizelor a iesit la fel, acelasi Stafilococ auriu coagulazo pozitiv, desi la Antibiograma a aparut de fiecare data sensibil la Cefalexin.

Am repetat analizele la Cantacuzino si am rezultatul de mai jos. Ma puteti ajuta cu o interpretare ?

Mii de multumiri,
Bogdan


Epitelii uretrale- rare celule epiteliale uretrale
Alte celule- absente
Leucocite- frecvente
Hematii- absente
Trichomonas- absent
Germeni- coci gram pozitiv
Cultura bacteriana- Stafilococ coagulaza negativ
6 comentarii
0
28-06-2011, ora 15:53
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Vad ca acel stafilococ, nu ti-a mai iesit, e negativ, acei coci insa poate sa fie streptococi dar poate bine mersi sa nu fie ceva patogen...daca era ceva nasol, iti crestea cultura, si o identifica..eu zic sa mergi la medic sa vezi exact daca mai trebuie vreun tratament, pt acei coci..
0
28-06-2011, ora 18:43
Bogdan000
Nu este medic/terapeut
Bogdan000
Eu am citit / inteles cam asa :

Bacteriile din genul Staphylococcus sunt coci Gram-pozitivi, aerobi, dispusi in gramezi neregulate, aerobi, facultativ anaerobi, imobili, nesporulati, catalazo-pozitivi, oxidazo-negativi.

Stafilococii coagulazo-negativi (SCN) sunt patogeni oportunisti

S. saprophyticus - este implicat în aparitia infectiilor de tract urinar (mai ales la femei), care se manifesta preponderent prin disurie. ( desi eu unul nu prezint simptomatologie )

Leucocite-frecvente cred ca sugereaza ca exista o infectie.
Germeni-coci gram pozitiv este normal in conditiile unui SCN.

Tind sa fac vaccinul facut din tulpina virusului la Cantacuzino. Ce parere aveti ?

Multumesc
0
29-06-2011, ora 16:05
sucice68
Nu este medic/terapeut
sucice68
Draga Bogdan,
Eu m-am "luptat" cu un astfel de stafilococ auriu ani buni (8ani) sa scap de el cu antibiotice si n-am reusit, in final" i-am dat in cap" cu autovaccinul facut din recolta de la el la Institutl de boli infectioase din Cluj Napoca.Iti recomand calduros si rapid sa-ti faci autovaccinul.Multa sanatate !!!
0
29-06-2011, ora 16:14
Bogdan000
Nu este medic/terapeut
Bogdan000
Era pozitiv sau negativ?
Am inteles ca e mult mai rezistent cel pozitiv.

Multumesc si toate cele bune,
Bogdan
0
29-06-2011, ora 18:07
sucice68
Nu este medic/terapeut
sucice68
era pozitiv si nu raspundea la tratamentul injectabil cu antibiotice, dar iti spun ca dupa autovaccinul administrat progresiv am scapat.multa baafta si tie !
0
17-03-2016, ora 18:30
GabiB
Nu este medic/terapeut
GabiB
Salut bogdan.am nevoie de ajutor.eu am fost diactonticat cu stafilococ auriu in secretia URETRALA.Am luat multe antibiotice si degeaba.am repetat analiza la CANTACUZINO si a iesit Stafilococ coagulozo negativ.fac un autovaccin da nu simt mari schimbari sunt la 15 fiola.Tu ai reustit sa scapi de acest stafilococ?????Sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.