Euthyrox combinat cu Aspacardin si Xanax | Forumul Medical ROmedic

Euthyrox combinat cu Aspacardin si Xanax

19-02-2013
Cristina0708
Nu este medic/terapeut
Cristina0708
Buna Seara! De vreo 6 zile am inceput sa iau euthytox o.25 o pastila dimineata si Aspacardin de 3 ori pe zi, la recomandarea endocrinologului. De asemenea sufar de anxietate si atacuri de panica si de o luna iau anxyn pe baza de plante 2/zi si xanax 0.25 una seara. Intrebarea mea este daca aceasta combinatie de medicamente imi poate creea stari de rau sau simptome neplacute. Intreb avand in vedere ca pana acum cateva luni nu luam absolut nimic si traiesc cu senzatia ca iau prea multe pastile pe zi pentru 21 de ani. Plus ca se intampla sa fiu si racita si mai beau un terraflu sau mai iau un parasin.
6 comentarii
0
20-02-2013, ora 20:44
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
euthyroxul e vital sa-l iei pt hipotiroidie, iar oamenii carora li s-a scos tiroida iau acest medicament toata viata. aspacardinul este potasiu si magneziu, iar xanaxul banuiesc ca este pentru a evita atacurile de panica. toate aceste medicamente ti-au fost prescrise cu un scop. nu sunt prea multe medicamente. si n-o sa fii racita 5 luni, iei terraflu si parasin o saptamana, nu? ai mai evidentiat ca ai 21 de ani si in niste posturi anterioare... medicamentele nu sunt destinate persoanelor in varsta, ci persoanelor bolnave, pentru a le face bine. deci nu faptul ca ai 21 de ani e important... si de curiozitate, daca cineva ti-ar fi spus ca iei prea multe medicamente ai fi renuntat la vreunul? cum ai fi ales la ce sa renunti? cand fiecare trateaza ceva... acum traiesti cu o senzatie neplacuta tocmai din cauza anxietatii si a atacurilor de panica. incearca sa te calmezi si sa-ti spui ca nu e nimic grav, pt ca sincer... chiar nu e nimic grav. ce ai tu nu iti ameninta viata in nici un fel iar persoanele care sufera de hipotiroidie pot avea o viata normala atata timp cat hormonii sunt dozati corespunzator.
0
20-03-2013, ora 21:42
namia
Nu este medic/terapeut
namia
acum o saptamana am fost diagnosticata cu tiroidita autoimuna subclinica, medicul mi-a indicat Euthyrox 50mg, Eu incerc de ceva vreme sa slabesc am dat citeva kg, dar cind citesc comentarii de la cei care iau mi se face rau, toti zic ca iau acest medicament si se ingrasa.spuneti-mi va rog ca sa-mi fie clar.ingrasa sau nu euthyroxul?este cineva care ia preparatul si nu se ingrasa?de ce ingrasa, daca actiunea lui este de a elimina cantitatea de hormoni care tiroida nu elimina..va rog spuneti-mi
0
24-03-2013, ora 13:51
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Nu ingrasa din contra la o doza mai mare apare scadere in greutate, chiar daca ar ingrasa neluarea lui ti-ar pune viata in pericol.
0
28-03-2013, ora 20:18
Cristina0708
Nu este medic/terapeut
Cristina0708
eu nu m-am ingrasat niciun gram. si am deja 2 luni de cand il iau.
0
28-03-2013, ora 20:42
namia
Nu este medic/terapeut
namia
multumesc fetelor...m-am linistit...deci pot sa-l iau linistita?
0
03-04-2013, ora 02:42
Cristina0708
Nu este medic/terapeut
Cristina0708
Cu toata increderea ;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.