Este vorba de sarcina?

21-11-2015
IoanaIoana00
Nu este medic/terapeut
IoanaIoana00
Buna ziua! Am 19 ani si am o problema mai ciudata, de care ma tem. Ultimul contact sexual, care a fost neprotejat, a fost pe 26 iulie, in aceea luna menstruatia m-a tinut din 20 pana in 23, inclusiv. Imi este frica de o posibila sarcina, cu toate ca menstruatia mi-a venit in fiecare luna, dar am auzit tot feluri de cazuri cum ca exista menstruatie peste sarcina, menstruatie falsa, etc. Ciclul este neregulat, variind intre 28 -34 zile. In ultimele luni s-a redus numarul zilelor de menstruatie de la 4-5-6 zile la 3-4, nu stiu sigur daca s-au redus inainte de acel contact, sau dupa. Am avut uneori dureri de cap si de spate, sanii sunt moi tot timpul si sensibili cu 2-3 zile inainte de menstruatie, ceea ce am observat doar la ultimele 2 menstruatii ; mi se pare ca talia s-a mai latit si ca am avut urinari putin mai dese, iar in greutate nu am luat. Am luat decizia sa fac un test de sarcina, desi recunosc ca trebuia sa fac asta mai repede :(. M-am gandit sa fac 2 sau mai multe teste.
1. Ce recomandati, sa fie de la aceeasi firma sau firme diferite?
2. Azi e a4a zi de menstruatie, cand este mai bine sa il fac? Menstruatia poate influenta rezultatul?
3. Daca testul iese negativ, este exclusa orice posibilitate de sarcina?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul