Este un semn de boala sau de deficit al unor nutrienti?

25-04-2014
sadlife
Nu este medic/terapeut
sadlife
Am o problema care ma deranjeaza. Imi apar tot timpul in colturile gurii niste crapaturi, fisuri dureroase. Nu e herpes. Am facut analize, toate sunt bune.
De asemnenea colturile buzelor nu au culoare normala, ci sunt albe. Arata ca si cum nu ar circula sangele acolo.
Mentionez ca am o alimentatie bazata aproape numai pe proteine, fructe si legume nu prea consum. De asemenea sufar de anxietate generalizata (care se manifesta cu tremuraturi, palpitatii, tahicardie etc. ).
Si simt ca nu imi ajunge oxigenul la creier. Ma simt ametita aproape tot timpul si faptul ca buzele au o culoare alba ma pune pe ganduri destul de mult. Poate fi o boala, ca anemia? Sau e din cauza proastei oxigenari a creierului?
Mentionez ca toate analizele pe care le-am facut au iesit bune, glicemia e normala. Doar calciu si magneziu sunt la limita de jos. Dar sigur nu de la lipsa de calciu apar fisurile in colturile gurii. SUnt foarte dureroase si dispar si apoi apar iar mereu si mereu. Am luat suplimente alimentare si degeaba, buzele sunt albe in continuare si fisurile inca apar. Si imi este frica sa iau perioade mari de timp suplimente, pentru ca nu stiu ce am, avand in vedere ca la analize nu a iesit nimic.
1 comentarii
0
26-04-2014, ora 20:25
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Daca ai crapaturi in colturile buzelor e posibil sa ai deficienta de fier, zinc si vitaminele B2 si B12.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.