Este sau nu scleroza multipla? | Forumul Medical ROmedic

Este sau nu scleroza multipla?

06-11-2008
codruta 61
Nu este medic/terapeut
codruta 61
Diagnosticul de scleroza multipla se poate pune si daca nu e confirmata RMN?
Este posibil ca leziunile demielinizante sa se refaca in timp si sa nu mai apara la examenul RMN?
4 comentarii
0
06-11-2008, ora 21:11
se_ma_k
Nu este medic/terapeut
se_ma_k
Ca remediu pentru teaca de mielina se recomanda acizi grasi nesaturati (ulei de peste, ulei de in etc), in combinatie cu antioxidanti insa cu rabdare si tratament indelungat (min sase luni)!
0
07-11-2008, ora 17:13
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
NU este posibil ca teaca de mielina sa se refaca odata ce a disparut !!! In locul in care teaca de mielina s-a distrus apare o scleroza, intarire datorata unei depuneri anormale de tesut conjuctiv(placi).DIAGNOSTIC - Acesta se pune, in principal, pe baza semnelor. Aparitia brusca a unor tulburari care atesta o atingere multifocala (mai multe focare) si regresia lor rapida in cateva zile sau in cateva saptamani, la un adult tanar, sunt deosebit de caracteristice pentru boala. Imageria cu rezonanta magnetica (I.R.M.) este actualmente procedeul care permite cel mai bine sa fie vizualiza te placile demielinizate, cu margini mai mult sau mai putin regulate. Examenul lichidului cefalorahidian, recoltat prin punctie lombara, poate arata prezenta limfocitelor (globule albe), o usoara crestere a nivelului de proteine si o crestere a procentajului gamaglobulinelor (anticorpi). Potentialele evocate (inregistrarea activitatii electrice a creierului) permit cautarea atingerilor inca latente, stabilind caracterul multifocal al placilor si deci al leziunilor neurologice.PROGNOSTIC - Acesta este foarte variabil. Forma cea mai obisnuita se caracterizeaza printr-o succesiune de pusee intrerupte de remisiuni de o durata foarte variabila, in cadrul primelor manifestari ale bolii, cu o regresie totala a semnelor, apoi prin persistenta lor crescanda, ceea ce duce la o invaliditate progresiva. Exista si forme imediat invalidante (pusee initiale neurmate de remisiune), cazuri in care evolutia este progresiva si continua, dar si forme benigne, care se traduc printr-un numar mic de pusee si cu o remisiune foarte lunga sau definitiva.
0
07-11-2008, ora 17:19
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
poate te ajuta!! sa citesti ce scriu altii cu scleroza multipla pe -------------*

(*modificat de admin)
0
07-11-2008, ora 18:58
codruta 61
Nu este medic/terapeut
codruta 61
Multumesc mult de tot, vbaltaretu.
Sunt intr-o situatie ciudata si nu stiu ce sa mai cred.Am diagnosticul de SM din 2000.Atunci am facut primul RMN si s-au evidentiat leziunile.De atunci am facut cate un puseu la aprox.un an sau chiar doi.Tratamentul la care organismul meu raspunde f.bine e Solumedrolul, dupa care imi revin aproape complet.Nu mai lucrez din 2005, fiind pensionata de boala.In 12.10 am facut un nou puseu care mi-a mancat 5 ani din viata.Atat de mult am suferit incat nici nu pot relata in cuvinte raul prin care am trecut.Ameteli, vertij, varsaturi continue la cea mai mica miscare a capului, tulburari de echilibru, tulburari de vedere, ataxie.Am facut 10 zile de perfuzii cu cortizon si toata gama de B-uri.Abia de vreo 5 zile merg si eu fara sa mai ametesc, deci neinsotita.Am facut un nou RMN craniu in 3.11 si rezultatul este f.bun.Nici o leziune, nimic in neregula.Ce sa mai cred????
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: