Este sau nu LUPUS?

27-04-2009
VAmedeea
Nu este medic/terapeut
VAmedeea
Numele meu este Alina si am 23. Acum 6 luni am inceput sa ma simt rau: aveam dureri articulare, inchilozari, ma simteam foarte obosita, m-am umflat si mi-au aparut 2 umflaturi distincte la incheietura ambelor maini. Am facut analize si mi-a iesit: anemie (hemoglobina 9.7), proteina c reactiva=37.8mg/L, factor reumatoid negativ, anticorpi anti peptid ciclic citrulinat negativ, VSH=54mm/h, AC ANTI SS (RO)=negativ, ANTICORPI ANTINUCLEARI - pozitiv F=15.79, ANTICORPI ANTI-ADN - pozitiv 241.20 lu/ml, ANTICORPI ANTI SS(B)LA - pozitiv 48.28 Eu/ml, ANTICORPI ANTI SM - pozitiv 41.47 Eu/ml, ANTICORPI ANTI CARDIOLIPINA - pozitiv 32.84 Eu/ml, ANTICORPI ANTI RNP - pozitiv 80.60 Eu/ml. Metoda de analiza folosita la cei pozitivi a fost ELISA. Pana sa fac anticorpii am fost suspectata de poliartrita reumatoida. Acum mi s-a schimbat diagnosticul in LUPUS. Fac tratament cu medrol(6mg./zi), metotrexat (o injectie pe saptamana), plaquenil (2 pastile/zi) acid folic (o pastila pe saptamana), spironolactona (1 pastila /zi), calciu si ulei de peste. In prezent ma simt destul de bine, nu mai sunt umflata si articulatiile ma dor rar. As vrea sa stiu daca diagnosticul de LUPUS este pus corect si care analize sunt cele edificatorii. As dori sa mai stiu daca mai exista vreo analiza pe care sa o pot face ca sa fiu 100% sigura de diagnostic. Intreb lucrurile acestea pentru ca medicul care m-a consultat nu m-a lamurit cu nimic. Va multumesc mult pentru ajutor!
1 comentarii
0
27-04-2009, ora 22:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Raspunsul la intrebarile D-voastra il detine doar reumatologul.
Daca nu ati gasit unul de incredere ma puteti contacta pe mail, in privat pentru a va recomanda unul.
Cu deosebitaa stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.