Este posibila incadrarea intr-un grad de handicap sau nu?

19-02-2009
kalu76
Nu este medic/terapeut
kalu76
Buna ziua ! Va scriu pt a ma ajuta intr-o problema intampinata la Comisia de expertiza pt persoanele cu handicap din judetul Ilfov. Am depus documentatia necesara si am primit un raspuns negativ " Nu se incadreaza in criteriile medicopsihosociale aprobate prin Ordinul 762/2007 al MMFES si Ordinul 1992/2007 al MSP".Am citit ordinul si acolo scrie ca se incadreaza astfel:
EVALUAREA GRADULUI DE HANDICAP ÎN AFECTAREA
FUNCTIILOR INIMII* * 1. În afectarea primara a functiei contractile a inimii:
Cardiomiopatiile primare, primitive sau idiopatice:
CMP dilatativa sau congestive,
CMP hipertrofica sau obstructive,
CMP restrictiva sau obliteranta.
2. În afectarea secundara a functiei contractile a inimii:
Angiopatii congenitale cianogene sau necianogene operate sau neoperate cu insuficienta cardiaca cronica clinic manifestata:
DSA, DSV, Coarctatie aorta Stenoza de aorta, Stenoza de artera pulmonara asociata cu DSV,
Tetralogia Fallot, transpozitii de vase mari,
Atrezia de tricuspida, anomalia Ebstein.
Valvulopatii: de etiologie diversa, complicate sau decompensate neoperate sau operate (protezate), contractate precoce.
3. În afectarea ritmului si conducerii cardiace:
Tulburari de ritm si de conducere persistente si severe contractate precoce (purtator de pacemaker).
4.Complicatii post-transplant cardiac.

IC Nyha IV - Persoana este simptomatica în repaus, apar semne de ICC, gradul de afectare cardiaca între 85-100%, ireversibila la tratament ; Tulburari de ritm si de conducere grave, neinfluentate de tratament Cardiostimulare ineficienta.

Buun, acum va voi scrie diagnosticul mamei asa cum este scris in certificatul medical " Diabet zaharat tip 2 insulinonecesitant complicat, BCI- sechele IMA, fibrilatie atriala permanenta cu AV medie, ICC cls IV NYHA, HTA std II JNC VII, Dislipidemie mixta, obezitate, sdr. posttrombotic m. inf. bilateral, Tromboembolism pulmonar in antecedente. Necesita dieta cu 140 gHC, 3 prize de insulina/zi sub monitorizare glicemica, tratamentul afectiunilor asociate, dispensarizare prin CAD si medicul de familie "

In concluzie, se incadreaza sau nu in prevederile Ordinului 762/2007 caci un cunoscut mi-a zis ca a fost refuzat dosarul intrucat nu am dat nimic comisiei... Va multumesc pt ajutor si astept raspuns pt a face contestatie.
9 comentarii
0
20-02-2009, ora 16:20
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cu diabet zaharat insulinonecesitant complicat, cu insuficienta cardiaca grd IV si fibrilatie atriala permanenta nu ar fi trebuit sa-ti refuze dosarul, asa ca fa contestatie.
0
20-02-2009, ora 17:38
kalu76
Nu este medic/terapeut
kalu76
va multumesc mult ca mi-ati confirmat ceea ce eu deja banuiam.
0
25-04-2009, ora 16:40
soledad75
Nu este medic/terapeut
soledad75
buna ma numesc soledad si am si eu o problema ma puteti ajuta, va rog? sunt cardiaca am diagnostic de coarctatie de aorta cu petic operata in 1981 iar acum este restenozata. Anul trecut am depus dosarul pentru grad de handicap si m-i s-a dat grad mediu am mai intrebat si se spune ca, fiind boala din nastere ma incadrez la accentuat ma puteti ajuta cu un raspuns si cu un sfat ca nu stiu ce este de facut
Va multumesc
0
16-06-2009, ora 19:43
crislavric
Nu este medic/terapeut
crislavric
boala poliatrita reumatoida se incadreaza in boala cu handicap numarul unu? va multumesc
0
10-09-2010, ora 21:48
tracasat
Nu este medic/terapeut
tracasat
buna! as vrea sa stiu daca o persoana cu post avc cu hemipareza dreapta in varsta de 80 ani care e dependenta de alta persoana pt ca nu poate merge, manca sau spala, etc..poate beneficia de ajutor de handicap si implicit de asistenta sociala
0
01-08-2011, ora 09:30
cosminadorina
Nu este medic/terapeut
cosminadorina
Buna ziua,
tatal meu in varsta de 57 de ani si cupeste 30 de ani in campul muncii a fost pesionat pe caz de boala fiind incadrat in gradul 3 cu drept de munca, jumatate de norma.
El nu vede de loc cu un ochi iar pentru celalalt poarta ochelari de vedere.
Anul acesta la comisie i s-a oprit pensia, pe motiva ca nu se mai incadreaza o data cu noua lege.
De ce pana acum s-a incadrat si acum nu se mai incadreaza? Cum se fac incadrarile acestea? Care sunt legile aplicabile? Are o sansa daca face contestatie?
0
13-12-2011, ora 15:04
csanda
Nu este medic/terapeut
csanda
Buna ziua!Am si eu o intrebare, mama mea in varsta de 57 ani, are pensie de handicap gradul III de 33 lei, ea are ciroza hepatica, hepatita cronica tip C activa, diabet zaharat tip II insulinodependent, neuropatie diabetica, scutime la un picior de 3 cmm in urma unui accident la varsta de 17 ani, cardiopatie ischemica, tasare vertebre L1-L2, L4-L5, coxartroza piciorul drept, si inca ceva, a putea sa primiasca gradul II, (la gradul trei e nerevizuibul)
0
11-06-2012, ora 11:53
Luchian Ana
Nu este medic/terapeut
Luchian Ana
buna ziua,

Bunicul meu a facut Acv.. este la pat si are nevoie in permanenta pe cineva care sa il ajute. Intrebarea mea este daca se pot sa ii fac pensie de handicap cu ajutor de ingrijire si ce acte imi trebuie ??


Multumesc !
0
27-01-2014, ora 07:22
luiza2013
Nu este medic/terapeut
luiza2013
Buna ziua!
In ce grad de handicap se incadreaza bolnavii cu LMC si pe ce perioada?
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  •