Este posibil sa ma confrunt cu o depresie?

26-12-2011
jaden
Nu este medic/terapeut
jaden
Buna ziua,

Ma numesc Adina, am 27 de ani si in urma cu aproximativ jumatate de an am fost diagnosticata cu o boala numita scleroza multipla. Pe langa efectele fizice stiu ca exista si anumite efecte psihice despre care as dori sa va cer sfatul. Recent am observat ca trec prin niste stari destul de ciudate care s-au agravat in ultimele saptamani: sunt trista fara un motiv evident, nu ma mai intereseaza nimic din ceea ce imi facea placere inainte, orice as incerca sa fac pentru a reveni la normal are efect pe un termen scurt sau chiar deloc. Ma simt inutila si am senzatia ca nimic din ceea ce fac nu are sens. Uneori doar privesc la un punct fix si plang sau ajung la concluzia ca viata nu merita traita in felul asta si ca de fapt toata lumea ar fi mult mai fericita fara mine. Toate astea alterneaza cu perioade de calm in care fac totul ca sa ma tin cat mai departe de sentimentele astea negative dar intotdeauna o iau de la capat si nu stiu ce sa fac sa fiu cum am fost inainte: o fiinta vesela pusa mereu pe glume si care traia fiecare moment la intensitate maxima.

Stiu ca asemenea simptome nu sunt normale si ar cam trebui sa vad un medic de specialitate. Totusi, imi e un pic teama (stiti voi... chestii de genul 'am luat-o razna' si altele de felul asta) si as vrea sa ascult si parerea altora care poate au trecut prin asemenea momente.

Va multumesc pentru timpul acordat, un Craciun Fericit tuturor!
8 comentarii
0
26-12-2011, ora 10:56
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
"am fost diagnosticata cu o boala numita scleroza multipla."..iata cauza care- "te macina".
Rezolva-ti aceasta problema
si
VEI...de fapt ESTI...bine si vei redeveni acea fata vesela, vorbareata etc.
Craciun fericit!
0
26-12-2011, ora 15:15
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Buna Adina,

Cum sa nu aiba nimeni nevoie de tine? Cum sa zici asta? Eu am nevoie de tine: faptul ca ai scris aici si eu m-am regasit in simptomele tale, arata ca e nevoie de tine.
Din cum scrii, e vorba de depresie si daca dureaza de ceva vreme mergi la un psihiatru. Atentie la ei, trebuie gasit unul ca lumea.
In afara de pastile, iesi din casa, neaparat, zilnic. Intilneste-te cu oameni cunoscuti, vezi filme de comedie si rizi (Stan si Bran), intra in grupuri de persoane care au aceeasi boala. Uneori ne cuprinde supararea ca nu mai gasim solutii, poate ele exista, nu inceta sa cauti. Nu ma pricep la boala asta si nu pot sa-mi dau cu parerea. Ce pot sa spun e ca ai pentru ce trai.
Curaj, nu te lasa! Citeste ce am patit eu, ce au patit altii si poate te vei simti mai bine.

Craciun fericit!
0
26-12-2011, ora 15:40
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
La multi ani Adina !!!
Da cu siguranta este o depresie, aceasta este asociata mereu acestei boli, numita scleroza multipla.Sfatul meu este sa stai de vorba cu neurologul tau, poate cunoaste un medic bun psihiatru, care sa-ti stabileasca conduita terapeutica.
Ai inceput tratamentul pentru scleroza multipla???
Este f. necesar sprijinul familiei pentru a-ti fi bine si deasemenea lupta ta cu tine.
Iti doresc multa putere si cu siguranta va fi bine.
0
26-12-2011, ora 17:17
jaden
Nu este medic/terapeut
jaden
Va multumesc foarte mult pentru raspuns, chiar ma bucur ca exista persoane care pot intelege cum e sa te simti astfel.

Inca astept introducerea in nu stiu ce program national pentru ca altfel din cate am inteles tratamentul pentru scleroza multipla este unul foarte scump. Asa ca din pacate nu urmez nici un fel de tratament desi am avut o internare pentru un atac destul de serios cu pierderi de memorie, dureri de cap si alte chestii de genul asta.

In privinta depresiei cred ca nu numai boala este de vina, am avut cateva situatii destul de grele prin care a trebuit sa trec si cred ca si acestea au lasat urme. Din pacate nu poate fi vorba de sprijinul familiei, momentan nu am pe nimeni in afara de iubitul meu care de cele mai multe ori este plecat datorita serviciului. Asa ca nu prea pot conta pe alt ajutor decat cel pe care mi-l pot oferi singura.

Da, am in plan sa discut cu medicul neurolog dupa sarbatori pentru ca simptomele astea imi cam dau de gandit. Inca mai am destui ani de trait si n-am de gand sa-i irosesc avand ganduri negative sau luandu-mi viata intr-un moment de disperare. Am fost aproape de a face acest lucru de cateva ori si nici acum nu reusesc sa inteleg ce m-a oprit exact la timp. Partea proasta e ca altii ar putea sa-si inchipuie ca ma folosesc de ceea ce mi se intampla pentru a ramane acasa in timp ce altcineva munceste pentru ca eu sa am cele necesare.

Situatia e un pic mai complexa si... neavand prieteni sau familie imi e destul de greu, aceste lucruri m-au determinat sa postez aici sperand ca cineva ma va asculta.

Va multumesc mult de tot, apreciez fiecare raspuns, inseamna enorm pentru mine!
0
26-12-2011, ora 19:34
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Insista sa incepi tratamentul cat mai repede, cu cat mai repede cu atat mai bine.
Nu lua in seama pe cei care nu inteleg aceasta boala, sunt persoane ignorante si nici n-au macar curiozitatea sa citeasca putin despre aceasta boala.
Fizic, cum esti in acest moment???
Niciodata sa nu te mai gandesti la luarea vietii, invata, incet, incet, sa traiesti cu ea.
Din ce localitate esti??
Eu personal iti doresc multa sanatate, putere, tineretea ta va invinge.
Imi pare rau ca nu ai un sprijin si din partea familiei, conta f. mult.
Oricum socializeaza cat poti de mult.
0
26-12-2011, ora 20:11
Lampagiul
Nu este medic/terapeut
Lampagiul
Buna seara

a mai incercat cineva doze slabe de naltrexon pentru scleroza multipla ? Se pare ca este foarte eficient in autoimunitate. Adica LDN.
La multi ani!
0
26-12-2011, ora 20:32
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Pentru Adina si nu numai: http://youtu.be/xaEr1al6VJ0
0
26-12-2011, ora 20:52
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Adina, depresia e o boala oribila care trebuie tratata cat mai din vreme. Voi spune oricui are probleme cu ea lucrul acesta pt ca eu, personal, nu l-am stiut si am amanat ani la rand sa ma tratez. Dealtfel nu realizam ca e vb de depresie. Simptomatologia acestei afectiuni e destul de complexa.

In orice caz, ai nevoie de multa putere din interior - tot timpul- si de ajutor medicamentos. pastreaza- ti calmul indiferent de ce se intampla cu tine, indiferent de ce spun altii. la noi - in spatiul romanesc e si mai greu ca in alte parti - pt ca oamenii nu au cultura necesara in domeniu, si mai ales nu au disponibilitate sufleteasca de a-i intelege pe cei ce sufera in acest fel.

Ce mi se pare mai absurd este ca tocmai datorita nepasarii si insensibilitatii unora se ajunge aici, iar cei cazuti sunt si vinovati, pt ca obrazul le-a fost mai subtire...
Vegheati cu puterea pe care o mai aveti, ochii vostri trebuie sa fie limpezi sa poata vedea bine ! Sa putem distinge si alege.
Fratii mei, atat de tineri, chiar si pe un forum, putem invata impreuna rabdarea.
Sarbatori fericite si Un Nou An mai bun, cu sanatate si biruinta personala.
Doamne ajuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul