Este posibil cancerul de col uterin?

16-09-2009
didita
Nu este medic/terapeut
didita
Am 22 de ani.Acum 3 saptamani am facut un test papanicolau si se pare ca nu a iesit prea bine.Am fost programata pentru o colposcopie dar intrebarea mea este daca e posibil sa am acum, la aceasta varsta o forma grava de cancer de col uterin. Multumesc!
9 comentarii
0
16-09-2009, ora 17:20
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
de posibil este posibil, dar nu te gandi la ce e mai rau.probabil ai o rana pe col. si eu am facut colposcopie, apoi mi-au cauterizat rana. urmeaza indicatiile doctorului si o sa fie bine.
care a fost rezultatul testului papanicolau, la ce clasa te incadra?
0
16-09-2009, ora 18:19
didita
Nu este medic/terapeut
didita
Multumesc mult. Inca nu stiu exact clasa doar m-au sunat pt o colposcopie dar vroiam sa stiu totusi in ce consta aceea cauterizare, daca doare sau cum e mai exact?am nevoie de o parere, multumesc mult.
0
17-09-2009, ora 10:48
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
faptul ca te-a programat la colposcopie fara sa iti dea detalii a provocat un probabil stres inutil. trebuia sa iti spuna frumos ca vrea sa vada in detalii colul pt ca papanicolau indica...
colposcopie se face si la rani, eu am avut si condiloame (HPV), si e un pas foarte bun. doar ca nu trebuia sa bage acum toti dracii in tine.
nici nu stiu cum sa te linistesc, colposcopia nu e placuta, dar nu e dureroasa. cauterizarea e o nimica toata, arde rana efectiv, simti doar un mic inconfort ca si durerea de la cilcu..atat.

oricum scoate din cap forma grava de cancer de col uterin. banuiesc ca ai fost in realabil la un consult ginecologic, cand s-a recoltat pentru papanicolau...ei, daca acolo nu a vazut nimic si nu a zis nimic, nu are cum sa fie nici o forma grava. si sa fie vorba de celule precanceroase, trebuie sa fie vorba de un stadiu incipient. cand esti programata la colposcopie?
0
17-09-2009, ora 11:46
didita
Nu este medic/terapeut
didita
Pt. colposcopie trebuie sa astept sa imi vina din nou menstruatia adica cam peste aproximativ 2 saptamani si dupa aceea ma programeaza.Ma sunat secretara de la clinica si mi-a spus ca rezultatele testului papanicolau sunt anormale, peste limita normala si doctoritei nu-i place cum au iesit rezultatele.Am intrebato daca e ceva grav si ea mi-a spus sa nu ma sperii ca nu crede ca e ceva canceros dar imi va spune mai bine doamna doctor cand voi veni la dansa.
0
17-09-2009, ora 11:55
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
pai ia mergi pana la clinica si ridica rezultatele papanicolau. e dreptul tau.
eu in locul tau m-asi duce sa ridic rezulattele ori asi reface papanicolau altundeva. cum sa astepti asa 2 saptamani cu morcovul...
0
17-09-2009, ora 12:04
didita
Nu este medic/terapeut
didita
Da asa e. Eu am mers sa mi le ridic dar cica secretara aceea mi-a spus ca rezultatele sunt la doamna doctor si sa revin in ziua urmatoare sau mai bine sa sun. Imediat a doua zi ma sunat secretara si mi-a spus de colposcopie. Eu oricum am sa merg din nou personal acolo si daca refuza sa mi le dea am sa merg la alt ginecolog. Am auzit ulterior ca aceasta doamna doctor de obicei te pune sa faci multe analize si sa dai ceva bani si te mai si sperie dar eu nu am stiut pana acum dar orice s-ar intampla in ziua in care am sa merg la ea pt colposcopie si nu o sa imi spuna exact ce am sau nu am, ma si programez la alt ginecolog.Oricum e bine sa ceri parerea mai multor medici. Multumesc tare mult pentru sfaturi, chiar aveam nevoie pt ca e prima data cand am mers la un control si nu stiu exact cum e.Multumesc inca o data!
0
22-09-2010, ora 15:04
lupara
Nu este medic/terapeut
lupara
BUNICA are in urma ANALIZEI DE biopsie- carcinom epidermoid keratinizat, bine diferentiat, infiltrativ cod morfologic CIM -O-3: M-8071/31 C53.9 , DESCRIERE MACROSCOPICA 3 FRAGMENTE TISULARE CEL MAI MARE 8X6X2mm si descriere microscopica ;CARCINOM EPIDERMOID KERATINIZANT.BINE DIFERENTIAT, INFILTRATIV(biopsie tumora col uterin)
buletinul de examinare TDM spune
dg TU COL UTERIN
Examinarea ; CT abdomino-pelvina cu contrast oral(sol urografin) si I.V. (OPTIRAY 100 100 de ml a fost efectuata prin sectiuni de 5 mm in plan axial si evidentiaza
Epansament fluid pleural deciv stg de 12 mm
Mica hernie hiatala axiala
Ficat omogen de dimensiuni normale cu priza omogena
Ax spleno-portal normal de dimensiuni normale, permeabil VB enorma destinsa, nelocuita cu pereti subtiri
Pancreas, splina RS, fara particularitati CT
Calcificari grosolane in artera splenica
RS cu ureterohidronefroza de grad I / II CU URETER VIZIBIL PANA LA JONCTIUNEA URETEROVEZICALA
Uter mare inomogen cu diametrul de 60 X 50 mm cu calcificari si cu priza inomogena
Interfata cu VU stearsa in conditiile in care VU este in semirepletie si prezinta perete gros neregulat
Atmosfera grasoasa intre uter si muschii obturatori interni este pastrata
Fara ascita
Fara adenopatii patologice a regiunii scanate
Tub digestiv permeabil pentru substanta de contrast fara modificari parietale
In fereastra de os modificari degenerative a coloanei scanate
Iar biletul de iesire din spital spune
Diagnostic la externare
Neoplasm de col uterin
Menometroragie
Starea ameliorata
Rezumatul foii de observatie
Ppacienta este internata de urgenta pentru menometroragie in climax si leziune de col uterin pe fondul unei cardiopatii ischemice cu tulburari de ritm si anemie cronica
Examenul clinic precizeaza dg de neoplasm de col. Se instituie tratament hemostatic sub protectie antibiotica, GENTAMICINA 3 X80 mg/pe zi etamsilat +FITOMENADION se procedeaza la biopsie
Evolutie post operatorie buna, afebrila, tranzitprezent, mictiuni spontane, nu sangereaza genital.
Recomandari
-tratamentul anemiei prin sectia interne spitalul sighetu marmatiei la intelegere cu dr poz...
-revine pentru tratamentul oncologic peste 14 zile cu EHP. Analize WBC-34, 87 HGB-6.9G/dl, HCT 25.6%, PLT-441
IN PREZENT DUPA ACEASTA EXTERNARE DE LA BM LA SIG UNDE A LUAT DOAR PERFUZII SE AFLA REINTERNATA DE 1 SAPTAMANA LA BM UNDE NU I- SA- FACUT RADIOTERAPIE DEOARECE ARE O FISTULA VEZICO VAGINALA, SI AMBELE URETRE SUNT BLOCATE ?! PRECUM SI O HIDRONEFROZA 2 CARE MA TEM CA A CRESCUT LA 3 DEOARECE VOMITA DE 10 ORI PE ZI IERI 19.09.2010 ARE UN DIAGNOSTIC NEO DE GRADUL 4 SI SE PAR CA NU ARE METASTAZE, INSA RESTUL FAMILIEI CEI CARE SE ERIJEAZA IN PROTECTORII EI AU ASCUNS ANALIZELE PANA IERI, SI NU AU VRUT SA O DUCA LA CLUJ CI DOAR SA O TINA LA SIGHETU MARMATIEI CU PERFUZII SI BSICUITI DESII -DE PESTE 65 DE ZILE DOCTORITA DE FAMILIE A PUS UN DIAGNOSTIC DE CANCER AP URINAR SAU COL UTERIN INSA AU TINUT-O CU TABLETE GEN ASPIRINA IN PAT TOATE ACESTEA DIN CAUZA INTRARII IN POSESIE A CASEI DANSEI CAT MAI REPEDE, BUNICA INCREZANDU- S ORBESTE IN NEPOTUL SI FIUL EI CARE AU CONDAMNAT-O PRACTIC LA MOARTE. VA ROG DIN SUFLET SA MA SFATUITI SA FAC TOT CE SE POATE MAI BINE SI MAI URGENT PT A O AJUTA CACI NU ARE PE NIMENI, DECAT ACESTI NEOAMENI CARE SI-AU UCIS VOIT PRIN NEPASARE CRIMINALA MAMA SI BUNICA. VA MULTUMESC DI SUFLET SI IN NUMELE BUNICII BOLNAVE
0
17-10-2010, ora 14:04
mariahdear
Nu este medic/terapeut
mariahdear
pt didita...ai dreptul sa ceri rezultatele testului papanicolau si alte teste ce ti-a mai facut. mergi cu alea la alt doc inainte sa iti faca ea colposcopia, daca e o doctorita de treaba ar trebui sa inteleaga faptul ca tu vrei o a 2-a opinie, daca nu spune-i la revedere. nu stiu ce preturi sunt in romania, dar banuiesc ca nu e ieftina colposcopia. Multa sanatate!!!
0
24-10-2010, ora 18:21
ady87a
Nu este medic/terapeut
ady87a
hei tanti lupara dak ai o problema deschideti un nou topic ca aici apartine altcuiva
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: