Este cancer testicular??????

11-06-2012
florin1123
Nu este medic/terapeut
florin1123
Buna ziua! Rog a-mi raspunde la intrebarile mele avand in vedere ca nu pot dormi de ingrijorare.Va voi explica foarte detaliat natura problemei mele. Multumesc anticipat.

Totul s-a intamplat acum o saptamana cand am simtit o durere la testiculul stang, iar mai apoi o umflatura dureroroasa ce a inceput sa creasca. In aproximativ 4 zile am ajuns la urolog, m-a consultat, ca mai apoi sa-mi dea diagnostic epididimita acuta si o reteta cu Tavanic si Ketonal. Acum a trecut aproape o saptamana, durerea a trecut, umflatura a scazut. Am facut analize la sange si urocultura, iar ieri am fost sa fac o ecografie testiculara. Rezultatele au fost urmatoarele in ciuda spuselor urologului:dilatatie veoasa mderata, varicocel stanga grad I/ II plus o zona pseudotumorala proiectata inferior in bursa scrotala stanga, hipoecogena, neomogena, intens vascularizata, cu multiple microcalcificari pe aria sa de 22/16 mm plus moderata dilatatie venoasa in jur.(mentionez ca inainte de aceasta durere initiala cu umflatura testiculul meu stang nu prezenta vreun nodul palpabil) La epididimul stang mi-a descoperit 2 noduli chistici de 3.2/3.2 mm si 2.6/2.6 mm iar la cel drept unul de 1.9/1.9 mm. Lichidul din bursa scrotala este in cantitate normala.Mai pot mentiona ca acum ceva timp in urma sperma mea a inceput sa aiba o culoare galbuie cu mici picatele verzui in ea.
Insa, vreau sa stiu ce este aceasta masa solida paravenoasa dupa cum spune in concluzia ecografiei.Am citit nenumarate subiecte pe diferite forumuri, vreau sa stiu daca este cancer testicular, pt ca ma sperie gandul asta, si cum poate el aparea intru-un timp asa scurt? Am programare la urolog peste cateva zile insa gandul ca as avea cancer ma tine sub o tensiune de cateva zile..Acum simt acel nodul la baza testicului stang, este tare nu ma doare.
1 comentarii
0
11-06-2012, ora 21:08
adrian bogdan
Nu este medic/terapeut
adrian bogdan
am o intrabare daca se poate sa ma ajutati cumva am avut pronho pleomonie cu pete pe plamani. as dori sa stiu daca sta intr o clima umeda si dacacumva ma afecteaza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.