Este bun acest regim ?

03-06-2014
adriancat
Nu este medic/terapeut
adriancat
Buna ziua! Sunt nou pe forum si vreau sa primesc un sfat daca binevoiti. Sunt baiat, am 18 ani si vreau ca in aceasta vacanta sa slabesc. Am inaltimea de 176 cm si greutatea variaza in jurul a 100 kg, deci evident prea mult. Mi-am propus sa tin un regim alimentar bazat doar pe fructe+legume, lactate (branza, lapte, iaurt, oua) si sa beau multa apa, iar ca sport, alergatul. Ce ma puteti sfatui ? Ar fi bine ? Imi puteti recomanda ceva mai bun ? Multumesc anticipat ! :D
3 comentarii
0
04-06-2014, ora 19:56
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
din punctul meu de vedere, este bine sa mananci din toate cate putin. nu cred ca e indicat sa renunti la carne, doar ca tb s-o mananci la gratar sau fiarta, si preferabil carne slaba (pui sau peste). gandeste-te ca probabil vei slabi, dar vrei ca rezultatul sa te tina pe termen lung. ori, daca tu renunti acum la diverse alimente, cand vei termina dieta vei lua din nou in greutate.
cel mai important este sa faci sport si sa nu te descurajezi daca la inceput nu poti sa faci mult, asa se incepe si o sa progresezi cu timpul.
0
08-06-2014, ora 19:09
Andreeea17
Nu este medic/terapeut
Andreeea17
Eu zic sa nu te bazezi pe lactate:) O gramada de oameni au intoleranta la lactate si probabil acesta este si motivul pt care se ingrasa mai mult decat altii desi mananc cam aceleasi portii.Desigur, nu ai de unde sa stii daca ai sau nu intoleranta, dar multe persoane supraponderale au :)

Fii atent, inlocuieste tu frumos lactatele cu carnea(peste ar fi cel mai bine) si legat de lactate singurele care sunt ok, sunt iaurturile(nu cu fructe).Daca ai incepe fiecare dimineata cu iaurt ar fi si mai bine :)chiar si daca vrei sa mananci altceva, ceva care sa nu mearga cu iaurt, ia inainte pe stomacul gol o lingura de iaurt:)
0
13-06-2014, ora 18:42
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
daca esti intolerant la lactoza cu siguranta NU IEI IN GREUTATE daca consumi produse lactate. intoleranta la lactoza se manifesta in primul rand prin diaree la consumul de astfel de produse, deci... puteti trage singuri concluziile. alte simptome sunt: balonare, flatulenta, crampe. nu ar trebui sa sfatuiesti pe cineva sa renunte la anumite alimente, ca poate cine stie, are intoleranta... si daca nu are? si scoate din alimentatie produse esentiale?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.