Esofagita de reflux!

14-10-2010
Veto
Nu este medic/terapeut
Veto
In iarna am fost diagnosticat ca avand esofagita de reflux am facut un tratament 2 saptamani pastile/2 saptamani pauza cu ibutin, nexium inainte de masa dimineata si dupa masa lagosa + lagosa seara dupa masa.

Ok in timpul tratamentului am fost ok fara usturimi dupa ce am terminat tratamentul au revenit usturimile, problema este ca eu de atunci nu am mai fost la doctor, dar am facut in felul urmator (pentru ca mai aveam pastile ramase) dupa tratamentul incheiat, am luat o data la doua saptamani la inceput o zi tratament pe urma fara 2 saptamani ma tinea treaba asta fara usturime pe urma am progresat o zi de tratament o luna fara pastile dar imi revin usturimile si e cam rau. Sfatul vostru care ar fi ?

Va multumesc pentru munca pe care o depuneti in mod benevol pentru populatia acestei tari tot respectul. Cel mai frumos lucru este sa faci bine doar asa vom supravietuii ca specie.
4 comentarii
0
22-10-2010, ora 22:15
Bogda
Nu este medic/terapeut
Bogda
Si eu am fost diagnosticat cu reflux esofageal. Mi-au prescris la fel inhibitori de acid ( Zantac - similare cu Nexiumul). am luat cam o luna dupa care ne mai avind probleme am incetat sa mai iau pastile. Dupa alte 3 saptamini problemele au inceput din nou. Am inceput iar tratamentul cu Zantac pentru inca o luna dar de data aceasta medicamentele parca nu mai aveau acelasi efect ca la inceput iar vindecarea iritatiei parea imposibila (cu Zantac). M-am apucat si am studiat ceva carti de medicina alternativa si am pus in aplicare ce am citit pe-acolo. In cazul meu, refluxul de acid decurgea mai ales in timpul noptii. dimineata ma trezeam cu arsuri pe esofag si gust acru in gura, dinti sterpeziti, etc. Si asta cu toate ca mincam seara devreme (nu mai tirziu de 6) si mincam o masa lejera. In cazul meu s-a dovedit ca avem de fapt o insuficienta de HCl (acid) in stomac, ceea ce intirzia digestia la nivelul stomacului. din cauza asta mincarea raminea mult timp nedigerata in stomac, cauzind arsuri pe esofag in timpul noptii. Remediul a fost sa beau o lingura de otet fermentat natural in timpul mesei. Dupa vreo 4 zile n-am mai avut arsuri. Mai iau si acum cite un pic de otet in general cind maninc mai multa carne. Sau maninc cu o salata in care pun un pic de otet balsamic. Poti sa incerci si tu dar nu garantez ca va functiona.
Sa stii ca folosirea pe termen indelungat a medicamentelor precum Prilosec, Zantac, etc este periculoasa - in America apar tot mai multe date cum ca ar avea efecte secundare nasoale (cum ar fi osteoporoza). Acidul in stomac are un rol foarte important in digestie iar medicamentele astea suprima complet secretia de acid.
Regimul alimentar e foarte important. Evita mese mari si grele si nu minca cu cel putin 4 ore inainte de a te culca. maninca mese regulate - astfel stomacul isi face ciclul de secretie cu regularitate. E preferabil sa maninci 5 mese mai mici pe zi in loc de 3 mese mari.
iti urez sanatate!
0
23-10-2010, ora 11:28
Veto
Nu este medic/terapeut
Veto
Iti multumesc mult pentru raspuns esti un om de nota zece pentru ca mi-ai acordat atata spatiu cat despre comunitatea romedic vreau sa spun ca va miscati mai bine. primeam raspunsuri de la doctori acum pauza abia dupa o luna aproape dupa 10 zile am primit raspuns de la tine. !
0
12-12-2010, ora 19:09
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Buna seara. Cu scuzele de rigoare, Bogda, asi dori sa te intreb cum ai realizat ca de fapt aveai HIPOaciditate si nu Hiper. Nu de alta dar datorita unei acreli aproape cvasiexistente indiferent de ce mananc mie mi s-a recomandat Nexium continuu. for ever si sunt ingrijorata. Se poate lua Nexium la nesfarsit?? m Multumesc.
0
16-09-2011, ora 15:56
joesatri
Nu este medic/terapeut
joesatri
Bogda, spune-mi te rog ce analiza ai facut pentru a descoperi insuficienta de HCl? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.