Escrescente aidoma unor mici negi (posibil virus)

22-08-2014
Ocean
Nu este medic/terapeut
Ocean
Buna ziua...
Acum cativa ani am remarcat aparitia izolata a doua, trei escrescente mici, circulare, aidoma unor negi, par identice intre ele, de o culoare foarte asemanatoare cu cea a pielii, poate putin mai albicioasa, de cca 0, 5 mm in apropierea incheiturii mainii si intre degetele maini, exact la baza lor (spre parte externa). Nu erau dureroase, nu erau deranjante asa ca nu le-am acordat mare atentie, crezand ca, cu timpul se vor reabsorbi. Aproape nu se observau. Insa in ultimul an au inceput sa se extinda destul de rapid si in alte regiuni ale corpului. Unul a aparut pe o pleoapa, la baza mainii s-au format grupuri de cate 5 - 6 pe o suprafata de cca 2 cm, intre degete s-au multiplicat, etc... Imi aduc aminte ca citisem cu ani in urma un articol despre un virus care cauzeaza asa ceva, destul de des intalnit la un procent mare din populatie insa care trece in general neobservat. Orisicat am incercat sa imi amintesc care era acest virus sau sa il identific singur iar, pur si simplu nu am reusit. Intrucat nu sunt in tara si datorita circumstantelor este complicat sa ajung la un medic as dori sa aflu, daca e posibil, macar despre ce virus este vorba. Astfel as putea sa stiu ce sa fac... cum sa abordez problema si cum sa ma tratez.
Va mutumesc.
2 comentarii
0
27-08-2014, ora 14:40
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Este vorba despre virusul Hpv - are in jur de 100 tulpini.
Acest virus apare pe fond de stres.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie,
medic dermatolog
0
28-08-2014, ora 18:23
Ocean
Nu este medic/terapeut
Ocean
Citisem cateva articole in trecut (insotite de imagini) referitoare la HPV, dar cazurile (si fotografiile) de acolo imi parusera destul de diferite de cazul meu. Insa cred ca e posibil, asa cum spuneti, sa fie vorba de o tulpina mai putin comuna - mai ales ca, corespunde foarte bine si partii legate de stres (am fost familiar cu Xanax-ul & Talofen-ul).
Ramane sa vad ce pot face mai departe.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
O zi frumoasa & toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Papiloamele sau negii trebuie extirpaţi? - atitudinea corectă
  • Tratamentul corect al negilor și papiloamelor
  •