Escare, tratament infatisare

07-02-2015
irenacovil
Nu este medic/terapeut
irenacovil
Mama mea are 102 ani, traieste de 8 ani dupa o fractura de femur, intre pat si scaun cu rotile, in ultimi ani au aparut rani pe una dintre fese care in genere am reusit sa le vindecam (de cele mai multe ori cu ajutorul frunzelor proapete luate din natura ale plantei aloe), despicata in 2 astfel incat am pus pe rana direct gelul secretat de frunza. Dupa cateva zile si pansare zilnica ranile cedau. Alteori am folosit felurite creme si pomezi, spalam usor cu apa calduta, sau dezinfectam cu iod, inainte de aplicarea cremei. Ultima rana, pare sa nu cedeze, am renuntat la aloe, folosit felurite creme antibiotice+steroizi, nu a ajutat mai nimica, sora care vine de la policlinica, a reocmandat diferite pansamente cu iod, dar rana a aparut dint-ro data de culoare aproape neagra, si mi-este teama sa nu fie cangrenata.
Nu este puroi si nici miros neplacut, parte din zi mama e pusa sa stea pe o parte, dar in amre parte e pe spate deci zona e sub oarecare presiune. Un colac ar putea ajuta? Nici asezarea ei nu e usoara, deoarece practic ar trebui sa fie ridicata. Aliemntatia mamei e f buna, are pofta de mancare, manaca felurit, in ultima vreme ia si praf de proteina. Aveti vreun sfat (nici un chirurg nu a vazut rana)
5 comentarii
0
09-02-2015, ora 20:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In Piata Rahova din Bucuresti, piata din stanga, se merge pina in fund, exista o apicultoare in partea dreapta care a patentat ea o crema pentru escare cu propolis. Au mai folosit-o si alti batrani si a fost eficienta. Costa 8 lei.
0
09-02-2015, ora 23:03
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Daca a aparut o zona neagra la nivelul plagii, trebuie decapata.
0
09-02-2015, ora 23:40
irenacovil
Nu este medic/terapeut
irenacovil
1. D-na clara_p va multumesc foarte mult voi incerca sa ajung acolo ca sa pot lua crema.
2. D-le doctor, plaga nu supureaza si intr-o vreme (ea exista de cca 6 saptamani si a avut variatii diverse de infatisare, mai rea sau mai buna, parand ca se micsoreaza. In ultima saptmana am folosit un bandaj numit, care aplicat pe rana, parea ca lasa urme de iod, am crezut ca acesta ar fi motivul culorii inchise din interiorul craterului. Doctorita de familia a sustinut ca nu e inca nevoie de solutii salinate si ca zona nu e necrozata, dar, dupa ce spuneti dvs probabil ca voi incerca sa ajung la un chirurg. Va multumesc frumos. Deoarece mama nu poate merge si nici sta in picioare (din cauza fracturii neoperate de femur de acum 8 ani) mi-e teama de o interventie care ar produce o taietura, dar probabil ca nu va fii incotro si de aceea vizita la chirurg probabil e imperios necesara.

Inca o data, va foarte multumesc.
0
10-02-2015, ora 16:05
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Daca stati prin cartierul Rahova, as putea s-o vad pe d-na. Am cabinetul acolo.
0
25-05-2015, ora 20:52
scutecel
Nu este medic/terapeut
scutecel
Pentru prevenirea ranilor care apar in urma statului indelungat daca nu puteti roti bolnavul destul de des trebuie sa folositi o perna speciala sau o saltea speciala antiescare. Puteti vedea cateva modele aici:
scutece-adulti.ro/229-Saltea-antiescara

In plus au aparut si tratamente noi, mai scumpe ce-i drept, pansamente cu hydrocoloid pe care ar trebui sa le recomande medicul dumneavoastra.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Escare
  •