Escapelle poate deregla ciclul menstrual?

04-09-2011
Oriella
Nu este medic/terapeut
Oriella
Buna ziua.Am avut contact sexual si s-a rupt prezervativul.Am luat Escapelle, dupa aproximativ 40 de minute de la contactu sexual, deoarece eram in perioada fertila ( a 13-a zi de la ciclul menstrual). Tin sa precizez ca in acelasi timp luam Paxelladine pastile impotriva tusei. Au influentat cumva efectul pastilei Escapelle?Mi-a intarziat ciclul menstrual 4 zile si am facut si un test de sarcina.La testul de sarcina imi apare ce-a dea doua liniuta, foarte neclara.Este posibil sa raman insarcinata, chiar daca am luat Escapelle foarte repede?Multumesc.
4 comentarii
0
04-09-2011, ora 20:35
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Daca iti apare cea de a doua liniuta, chiar daca este neclara, este posibil sa fi insarcinata..am inteles, ca pastila de a doua zi, nu este 100% eficienta..dar sunt totusi uimita, ca se poate intampla, sper ca nu ai avut tu ghinionul asta, in cazul in care nu-ti doresti copii..eu zic sa mai repeti testul, cu prima urina de dimineata, pt ca este mai concentrata in hormonii de sarcina, si daca tot asa iti apare, mai mult ca sigur testul este pozitiv..
0
04-09-2011, ora 20:38
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Si inca ceva, Escapelle poate intarzia ciclul menstrual, deoarece produce dereglari hormonale..
0
04-09-2011, ora 20:43
Oriella
Nu este medic/terapeut
Oriella
Va multumesc pentru raspuns.O sa repet din nou testul de sarcina si o sa ma duc la ginecolog. Eu ma gandeam ca pastilele Paxelladine au diminuat actiunea Escapellu-lui.O seara placuta!
0
04-09-2011, ora 21:28
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Nu stiu sa-ti spun despre Paxelladine, citeste prospectul, vezi cu ce interactioneaza sau poate iti rasp un medic..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciclul de două ori pe lună
  •