Escapelle -ROG Raspuns URGENT

26-05-2015
damil
Nu este medic/terapeut
damil
Buna seara,
Am si eu o intrebare:
Pe data data de 22 aprilie mi-a venit menstruatia, pe data de 18 mai ar fi trebuit sa imi vina menstra, dar nu mi-a venit.Mentionez ca in tot aceste timp nu am avut contact sexual. Si nici inainte. Pe data de 20 mai am avut contact neprotejat, iara dupa 3 ore am luat escapelle.Apoi mai avut un contact neprotejat dupa cateva ore si apoi protejat.Intrebarea mea este:Menstruatia nu mi-a venit ;exista riscul sa fiu insarcinata sau intarzierea menstrei este ca efect secundar de la pilula?Pentru ca fiind inaintea menstrei, puteam fi in perioada nefertila?
8 comentarii
0
28-05-2015, ora 17:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Uitati-va in treacat peste marturiilede la Escapelle.

http://forum.romedic.ro/prod/Marturii_despre_anticonceptionale_083575.html

Sa nu uitam ca fara prezervativ, produc avorturi timpurii.
0
28-05-2015, ora 18:33
damil
Nu este medic/terapeut
damil
Stiu..a fost ceva care nu a fost premedidat, si chiar mi-as dori un raspuns intrucat este primadata cand i-au Escapelle( si cu siguranta va fi si ultima ), si as vrea sa cred totusi ca simpotemele pe care le am sunt ca efect secundar.desi am dureri abominale de cateva zile si sani mariti, in rest nimic.Si din ce am citit inaintea menstruatiei riscul ar fi fost minim, dar totusi nu am vrut sa risc si de aceea am apelat la escapelle..Asa ca, mi-as dori un raspuns...
0
28-05-2015, ora 19:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Test de sarcina
0
29-05-2015, ora 22:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Din cauza:

a. bts-urilor care duc la infertilitate sau la probleme pe viata
b. a sarcinilor nedorite
c. a dereglarilor hormonale si de alta natura produse de anticonceptionale
d. a cicactricilor emotionale cu care ramai dupa o relatie

va sfatuiesc sa vedeti filmul, sa va informati, sunteti un tineret destept si sa traiti in castitate pina la casatorie.

Stie cineva sa raspunda la intrebarea ce boli cu transmitere sexuala se iau cu prezervativ ?

a. herpesul genital
b. virusul HPV (Human Papiloma Virus) care provoaca cancerul de col genital, cancer de gat si negi genitali si nu numai (pe fata, pe gat, pe piept etc).

Ultimele 2 nu au leac. Sunt virusuri. Nu folositi prosoapele altora, nu va stergeti pe prosoapele altora, nu umblati fara papuci la dusuri la plaja.
0
19-03-2016, ora 12:53
alle2905
Nu este medic/terapeut
alle2905
Buna ziua am si eu o intrebare..ciclul meu a fost pe data de 04-03-2016, mentionez ca ciclul este regulat la 28 de zile...in data de 18-03-2016 am avut ovulatia...am avut contacte pe toata perioada fertila...si in ziua ovulatiei am avut 2 contacte unul noaptea si cel de-al doilea dimineata...iar dupa cel de-al doilea contact am luat la 2 ore dupa contact escapelle...insa in aceiasi seara am avut iar contact.adica aseara si azi dimineata...am luat escapelle din prostie...deoarece noi ne dorim copilul, insa parintii mei nu isi doresc acest copil...cat tine efectul pastilei de a 2 zi..si daca pot ramane gravida...am dureri de ieri dupa masa de ovare si stari de voma...ce pot face si cand pot sa imi fac un test de sarcina?
0
19-03-2016, ora 19:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
La 12-14 zile. Nu mai luati asemenea pastile. Au efecte secundare mari.
0
20-03-2016, ora 14:24
alle2905
Nu este medic/terapeut
alle2905
multumesc frumos...poate afecta escapelle o sarcina aparuta dupa ce am luat aceasta pastila??tinand cont ca am citit ca aceasta pastila incetineste ovulatia...adica o amana...sau opreste ovulatia din acest CM?? cum as mai putea sa raman insarcinata?in aceasta luna??
0
20-03-2016, ora 14:28
alle2905
Nu este medic/terapeut
alle2905
am citit ca aceasta pastila are efect o singura data...dupa un singur contact sexual neprotejat...deci la urmatoarele contacte neprotejate dupa luarea pastilei m.ai are vreun efect??cat se pastreaza in corp substantele acestei pastile?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •