Eruptii pe piele cu mancarimi puternice

17-07-2009
krissstian
Nu este medic/terapeut
krissstian
Buna ziua, am o problema acum vre-o 5 ani lucram pe un vas de croaziera si mancam fructe de mare si homari, la 2-3 ore dupa ce am mancat mi-au aparut pe piele niste eruptii marii de tot si foarte umflate care ma mancau groaznic de ziceam ca mi se crapa piele si nu exagerez deloc, medicul de pe vas mi-a administrat ceva medicamente perfuzabil am adormit si dupa ce m-am trezit nu mai aveam nimic. Dupa cateva luni m-am intors in tara si au inceput sa imi apara aceleasi eruptii in general pe la incheieturi (sub brat, la coate, sub genunchi, la solduri, pe spate langa coloana) ele au marimi diverse unele foarte mici iar altele foarte mari si tari, forma lor este variata. Am facut analizele de sange, coprocultura si urina si au iesit ok, cu toate astea nici un rezultat de 4 ani de zile suport astea aproape in fiecare zi, Mentionez ca in unele zile sunt foarte putine 2-3 mici iar in alte zile sunt foarte multe si mari, Intr-o perioada luam Claritine si imi treceau acum nu-si mai face efectul, In general ieseau seara, acuma ma trezesc cu ele si dimineata

As dori un sfat avizat sau dela cineva care a patit asa ceva asemanator
3 comentarii
0
17-07-2009, ora 22:49
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Salut marinarule,

esti constantean cumva ?

Ti-as recomanda sa te duci la un doctor homeopat cu experienta. Dupa cum se pare ai o intoxicatie cu ceva metale nocive (mercur, cadmiu, etc ) care se gasesc din belsug in fructele de mare. Fructele de mare contin foarte multe toxine ca si ciupercile, ca scoicile co sunt gunoierii marilor asa cum ciupericile sunt gunoierii padurilor.
Eu personal nu mai mananc creveti si fructe de mare de ani de zile de cand am aflat ce substante aduna din apa marii.

Reactia corpului este de fapt normala, incarcand sa se dezintoxicare prin piele deoarece nu merege altfel.
Oprirea acestui proces natural dar dureros si incomod cu medicamente chimice sau cu orice poate avea consecinte grave pt. organism, caci se pot imbolnavi alte organe sau nervii daca nu sunt eliminate.
Medicina clasica chiar inhiba acet proces cu tot felul de medicamente si alifii, mai ales cu cortizon, neintelegand cauza otravirii, cauza pe care ai descris-o singur.
Ar trebui sa faci in plus o dieta destul de strica de cateva luni in care sa eviti tot cei nesanatos pt. organism, pentru a-i da sansa organismului sa se debaraseze de aceste toxine mai usor.
Si cateva zile sau saptamani de "post" numai cu sucuri din fructe proaspete si ceaiuri pot ajuta la dezintoxicare. Ceaiul de galbele si cel de urzica sunt bune pt. asa ceva.
Insa cu homeopatia poti ajuta corpul sa se dezintoxifice singur sau chiar sa anihileze substanta cu pricina intr-un mod mai rapid si mai eficient. Nu uita insa sa subliniez i de mai multe ori dupa ce ti-au aparut aceste probleme !

Se poate face si o analiza a firelor de par pentru a vedea care metal se elimina mai mult prin par.

Succes.
0
19-07-2009, ora 09:58
krissstian
Nu este medic/terapeut
krissstian
Multumesc mult pentru sfatul Dv
0
26-07-2009, ora 13:27
krissstian
Nu este medic/terapeut
krissstian
Cred ca am descoperit cauza acestor probleme. Aurul pe care il purtam la gat, lant, bratara, verigheta. Le-am dat jos si de o saptamana nu am mai avut probleme. Sper sa fie asta cauza ca daca stiam ca e asa de simplu si sunt alergic la aur sau mai precis la Nichel sau ceva metale nocive...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Iritațiile pielii la copii - tipuri, cauze și tratament
  •