Epistaxis si sinuzita

15-03-2014
haritonov
Nu este medic/terapeut
haritonov
Problema mea este mai veche si am sa incerc sa fiu cat mai pe scurt pe 26 octombrie 2013 am avut primul epistaxis, a curs si pe nas dar am si inghitit foarte mult, fiindca s-a oprit n-am facut nimic.S-a repetat a doua zi dimineata la fel de violent, pana am ajuns la upu s-a oprit, fiind duminica in spital nu era medic orl la urgenta si mi-au zis ca daca se repeta sa revin iar.Luni am mers la cabinet particular orl mi s-a facut o cauterizare si tratament fitomenadion, etamsilat si tarosin avand un deces in familie in alta localitate am intrebat daca pot pleca si medicul a zis ca nu e nici o problema daca am unde sa fac injectiile.N-.am ajuns decat pana in Galati unde am ajuns iarasi la upu cu 2 episoade de epistaxis.M-am intors la Tulcea unde seara am fost luata cu salvarea.Am fost internata, tratament hemostatic, analize bune, diagnostic rino-faringita acuta.Am fost iarasi la control orl tratament bioparox, tantum verde, erdomed, eurospal.Pe 6 noiembrie am facut un ct unde s-a gasit sinuzita sfenoidala pentru care mi s-a dat klacid pe care n-am putut sa-l iau decat 3 zile, nu l-am suportat.Toata mizeria din nas mi se scurgea in gat(nu stiu cum sa ma exprim corect).Pe 18 noiembrie am facut aerosoli cu nazomer si dexa.Control endocrinologic, totul bine.Pe 28 noiembrie acc zece zile.Pe 5 decembrie medicul de famile mi-a dat gentamicina cinci zile.Am luat si eu sinupret si voseptol dar tot n-am scapat de flegma din gat.Pe 23 decembrie am luat difulcan 7 zile.Pe 4 ianuarie am ajuns iar la spital cu disfagie, laringoscopie indirecta-rinofaringita si deviatie de sept nazal, tratament borenar, sinupret si bixtonim.Pe 7 ianuarie internata la Bagdasar-Arseni disfagie partiala(pentru solide) analize bune, endoscopie digestiva superioara:esofag normal, fara reflux, stomac normal, ecografie stomac totul normal.Pe 21 ianuarie control psihiatric-tulburari anxioase-tratament coaxil si xanax.pe 12 februarie iarasi contol orl, tratament sinupret, tarosin, xyzal, vitamina a, no-spa, colargolsi nasonex care-mi provoca iarasi sangerari.Eu am si o pareza plex brahial stanga din nastere, osteonecroze si spondilodiscartroze pentru care luam antiinflamatoare si mi s-a spus ca de la ele mia provenit epistaxisul.intrebarea mea este ce pot sa fac ca sa scap de flegma din gat(chiar si dimineata am rupt flegma galbuie cat unghia de la degetul mare).Inhalatii nu am voie, pastilele de supt imi produc deja usturime in gat, antiinflamatoare nu am voie daci am ramas si cu dureri mari, mancarea parca-mi ramane in gat, am slabit mult.Daca iau coaxil si xanax pot lua si omez, ulei de catina sau ulei de oregano si daca aceste uleiuri nu-mi produc iarasi epistaxis sau poate-mi recamandati ceva care sa ma ajute.Multumesc frumos.Am uitat sa va spun ca am facut si gargara cu preparate si diferite ceaiuri am consumat si miere
23 comentarii
0
16-03-2014, ora 08:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 antiinflamatoarele.. pentru durere se poate folosi in Supozitoare
2 regimul alimentar schimbat total
trebuei sa fie bazat 80 la suta pe legume, putina carne alba si peste rar..si Complet fara Lactate
3. faci toate tratamentele posible naturiste oentru tractul digestig
reglacid, redigest, lemn dulce, argila
4 pentru epistaxis.. in nas se pune des vit A ueioasa..
pe gura Tarosin 2 la 8 ore 10 zile
5 cauta un medic ORL.. care lucreaza cu Radiofrecventa.. cauterizarea cu acest aparat este foarte eficienta si nu afecteaza mucoasa nazala
0
16-03-2014, ora 11:20
haritonov
Nu este medic/terapeut
haritonov
Multumesc frumos pentru raspuns.Din ce mi-ati recomandat dumneavoastra mare parte am facut
1cand durerile devin puternice mai fac cate o injectie antiinflamatorie de aceea am intrebat de omez
2 regim alimentar tin demult, ca sa-mi protejez stomacul fiindca luam antiinflamatoarele, mai putin lactate deoarece n-am stiut
3 toata flegma vine din nas cateodata reusec s-o scuip fara sa inghit
4 vitaminaA de patru luni tot pun in nas(este adevarat ca nu chiar in fiecare zi)si-am luat si comprimate vit.A forte, mai continui?
5 tarosin am luat trei luni cate 10 zile pe luna, cat timp sa mai iau?
6 reglacid, redigest lemn dulce, argila sa le iau pe toate odata(si daca sa iau si omezul cu ele) si cat timp?
7 probioticele sau salina m-ar ajuta?
8 coaxil-mi produce uscaciunea gurii si constipatie dauneaza la faringolaringita mea
va multumesc inca o data
0
16-03-2014, ora 20:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
4. pe gura mai bine de luat Vt E, si local.. Vit a se punecate 10--14 zile dupa care se poate pun.. crema de galbenele
5.da.. contiuni 10 ziel pe puna.. pana nu se rezolva problema
6NU.. se fac separat cate 10..14 zile
7da
8. coaxilul.. nu stiu..
dar constipatia trebuie rezolvata..cu uleli baut diminata, prune uscate, .s.a orice alta metoda.. inclusiv Uliul de ricin sau Clisma
constipatia duce la reabsorbtia in sange a tuuor toxinelor din intestinul gros
0
17-03-2014, ora 09:22
haritonov
Nu este medic/terapeut
haritonov
Multumesc frumos pentru raspuns si recomandari
0
06-04-2014, ora 20:37
haritonov
Nu este medic/terapeut
haritonov
Revin.Acum a mai aparut o problema cu dantura cred ca fac abces la o masea, dar ma doare toata partea dreapta.Se poate sa fie de la sinuzita? Vreau sa va intreb daca un exudat m-ar ajuta in ambele parti{orl si stomatologic}caci vreau sa merg pe un antibiotic sigur
0
06-04-2014, ora 20:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca maseaua este sus..sub sinus.. cred ca lucrurile stau exact invers
de la infectia dentara ai facut si sinuzita..
tre sa rezolvi urgent, chirurgical.. problema dentara.. la maxilo-facial
0
06-04-2014, ora 21:14
haritonov
Nu este medic/terapeut
haritonov
Multumesc pentru raspuns. Maseaua este de jos, ultima, dar cand am facut ct nu a esit nimic legat de dantura.Deci nu este necesar un exudat?
0
07-04-2014, ora 21:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pana vine rezultatul... infectia dentara poate sa se extinda.. mult si nu cred ca e cazul de asteptat
0
08-04-2014, ora 10:03
haritonov
Nu este medic/terapeut
haritonov
Am facut extractia ieri, avea putin puroi, ati avut dreptate cred ca din cauza asta ma durea toata partea dreapta.Dar nu mi s-a recomandat antibiotic ar fi bine sa iau?Multumesc
0
08-04-2014, ora 21:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu cred ca e cazul
doar folositi o apa de gura..gen Ossidenta..s.a
0
09-04-2014, ora 18:02
haritonov
Nu este medic/terapeut
haritonov
multumesc frumos
0
12-04-2014, ora 10:54
haritonov
Nu este medic/terapeut
haritonov
Am facut exudat faringian, rezultatul abia luni, intre timp locul extractiei molarului a deveni albicios cu durere suportabila fara sa iau antiinflamator, este cazul sa ma ingrijorez sau sa astept pana luni cand trebuie sa-mi scoata ata caci m-a cusut.
0
03-06-2014, ora 19:55
haritonov
Nu este medic/terapeut
haritonov
Cand credeam ca merg si eu spre bine ghinion.Am fost plecata la parinti si banuiesc ca din cauza aerului conditionat din microbuz(aproape 11 ore) am capatat o faringita.Ragusita foarte tare si am eliminat multa flegma(coptura).La consultul orl am primit tavanic 500mg 1 pe zi si aerius.La istoricul meu e bine sa iau antibioticul? V-as ruga sa-mi spuneti daca sa iau iarasi sinupret si ce m-ar ajuta pentru tusea gadilatoare care nu se mai opreste, pentru tuse nu mi-au dat nimic.Eu am in casa eurespal merge cu tavanic si aerius? Multumesc
0
03-06-2014, ora 20:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum eurespal si inhalatii si gargara
dupa 10 zile sinupretul
0
03-06-2014, ora 21:10
haritonov
Nu este medic/terapeut
haritonov
deci pot sa iau eurespalul impreuna cu tavanic si aerius? am apucat si am luat acum seara 2 de sinupret iar inhalatii n-am mai facut de cand cu epistaxis
0
04-06-2014, ora 11:27
haritonov
Nu este medic/terapeut
haritonov
m-ar ajuta acc sau fluimicil?
0
04-06-2014, ora 16:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate pune si in aparatul de aerosoli si intern..
trataeaza tusea cu secretii abundente sau cu secretii vascoase
0
05-06-2014, ora 19:45
haritonov
Nu este medic/terapeut
haritonov
Multumesc frumos pentru raspunsuri
0
22-06-2014, ora 17:10
haritonov
Nu este medic/terapeut
haritonov
sinuzita sfenoidala cronica, faringolaringita cronica, rinta si epistaxis recidivant ultimul tratament fiind 15 zile tavanic, 10 zile eurespal si acum sinupret, pentru nas nu mi s-a dat nimic de frica epistaxisului as dori sa stiu daca m-ar ajuta un tratament in statiuni si ce-mi recomandati:Govora, Slanic Moldova sau aerosoli la mare si daca nu ma impidica epistaxisul? P.s. si aerius
0
29-06-2014, ora 04:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la mare doar in septembrie, soarele provoaca epistaxis prin vasodilatatie
bai termale..nu e voie..doar cure cu apa minerala si aerosoli
factorii care duc al epistaxis..mai sunt Lactatele, alte grasimi animale, efortul fizic, regimlul alimentar sarac in legume, minerale si oligoelemente
0
26-08-2014, ora 16:44
haritonov
Nu este medic/terapeut
haritonov
cand e bine sa incep imunizarea pentru iarna si ce-mi recomandati sa folosesc
0
27-08-2014, ora 08:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. O alimentatie bazata pe legume
2. Echinacee tab 3 pe zi 10 zile lunar
3ginseng fiole 1 dimineata 10 zile
4 condimente in alimentatie..
Ghimbir. Cuisoare. Scortisoara. Hrean...
0
27-08-2014, ora 11:56
haritonov
Nu este medic/terapeut
haritonov
multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •