Epistaxis

20-10-2011
dani77779
Nu este medic/terapeut
dani77779
Buna ziua!

Saptamana trecuta am facut un epistaxis repetat, mai intai pe nara dreapta, iar la trei zile pe nara stanga, la ambele a fost nevoie de oprire prin tamponament si hemostatice (altfel nu stiu cand s-ar fi oprit sangerarea). Medicii mi-au spus ca ar fi o problema ce tine de ORL, asa ca am fost supusa unui examen fibroscopic, in urma caruia nu s-a identificat cauza. Considerati ca ar trebui sa fac si un RMN? Mi s-a spus ca am deviatie de sept si un cornet foarte mare in nara dreapta, punandu-mi-se diagnosticul de rinita cronica.
Credeti ca acest cornet putea sa se formeze din cauza epistaxis-ului? inainte nu il aveam
Tratamentul recomandat de medicul ORL este cu Sterimar si Nasonex. Am citit pe prospect si am vazut ca Nasonex-ul are ca si reactii adverse inclusiv epistaxis. Este ok daca urmez tratamentul? Sincer, imi este frica de un nou epistaxis.

Va multumesc frumos!
3 comentarii
0
22-10-2011, ora 15:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.RMN.. este o investigatie buna..si scumpa..dar care poate sa ne ajute foarte clar in 1 sindur caz..daca suspectati undeva o tumoare.., in acest caz este cea mai buna metoda de diagnostic.. in rest e suficient si o radiografie sau endoscopia
2 epistaxisul poate sa aiba cauze diverse, colesterolul si problemele de ficat, lipsa vit C, A si mineralelor Ca, K, Mg..s.a
3. Tensiune arteriala marita este cauz aa 80% de epistaxisuri si este o supapa de salvare contra accidentului vascular cerebral la anumita varsta
0
11-01-2013, ora 03:18
sofron23
Nu este medic/terapeut
sofron23
Buna ziua cat ar trebui sa curga sange de la un epistaxis am fost la
ORL si mi-au pus un tamponament cu care trebuie sa stau cateva zile dar si asa tot imi mai curge sange
ce sa fac?
dupa cat timp trebuie sa se opreasca complet sangerarea?
0
11-01-2013, ora 08:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acestea sunt metode de tratament din secolul trecut
cauta un medic ORL.. care lucreaza cu radiofrecvbenta sau Laser sa.ti sudeze acel vas
cauta si cauza epistaxisului la distanta
tensiunea arteriala, ficatul, probleme intestinale cu malabsorbtie a mineralelor care au rolul in coagulare..s.a
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce curge sânge din nas și ce e de făcut?
  •