Epistaxis

11-05-2008
Mona V
Nu este medic/terapeut
Mona V
Buna ziua
Tatal meu (59 ani) a facut o hemoragie nazala foarte urata noaptea, nu ne-am speriat, am zis ca se mai intampla, peste 2 zile dimineata a facut iar si l-am dus la urgenta.
La spital i s-au facut analizele de sange si ni s-a spus sa nu ne alarmam ca nu este ceva grav, toate analizele sunt bune, desi cantitatea de sange pierduta a fost mare, inclusiv la spital a mai facut o hemoragie. A primit o reteta de la ORL : tarosin, vit C si vit A picaturi si peste 2 ore l-au trimis acasa.
Ziua urmatoare nu a mai avut probleme insa noaptea a facut o hemoragie foarte urata, din cauza cantitatii mari de sange pierdute si a sperieturii nu mai putea respira si se inneca. Am chemat salvarea, l-a dus la spital i-au dat o perfuzie si iar ne-au zis sa nu ne speriam ca nu e grav, ne-am dus acasa si in aceeasi dimineata am chemat a doua oara salvarea din cauza hemoragiei.
In sfarsit i-au facut internarea la Spitalul Muncipal TM, i-au supravegheat TA, au crezut ca asta e cauza, i-au dat medicamente pt TA si noapte de noapte a avut hemoragii, au zis ca ei nu pot sa il stabilizeze, nu tine de ei si l-au trimis la ORL, unde dupa 2 saptamani au reusit sa il stabilizeze cu tamponament antero-posterior, multe antibiotice si hemostatice. Ne-au spus sec ca datoria lor este sa opreasca hemoragia nu sa afle cauza ei.
Eu acum sunt foarte speriata ce ma fac daca se repeta?
De cand e acasa a mai avut sangerari dar foarte mici, tratamentul pe care il ia e Enap (nu are TA mare, nu a avut niciodata probleme si nici nu a luat alte medicamente) tarosin, vit C si vit A.
S-ar mai putea face alte investigatii pentru a afla exact cauza?
Ni s-a spus ca poate fi de la o raceala mai urata (a avut), poate pt ca e sudor ( de 40 ani lucreaza), de la vopsea, mediu toxic (a vopsit 2 zile inainte sa aibe primul episod), fumator nu e, insa bautura i-a placut foarte mult.

Multumesc pentru orice sfat
1 comentarii
0
11-05-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Este foarte important sa ii faceti o ecografie gastrica + analie pentru ficat. Mergeti al med. de familie pentru trimitere.
Ficatul poate fi cauza unei hemoragii greu de controlat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.