Episod psihotic acut - poate duce la schizofrenie?

24-03-2009
ela70
Nu este medic/terapeut
ela70
In anul 2003 sotul meu a fost diagnosticat cu diagnosticul episod psihotic acut. A fost internat la Sp. Alex. Obregia 2 sapatamani. A urmat tratament cu Mianserin 6 luni dupa care nu a mai luat niciun tratament. In prezent este foarte stresat la serviciu si cred ca i-a revenit boala. Stie cineva sa-mi spuna daca va devni schizofrenic pana la urma? Ce ma sfatuiti sa fac?
In speranta ca imi veti raspunde, va multumesc.
4 comentarii
0
24-03-2009, ora 10:49
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
sunt oameni care au un singur episod spihotic in viata si gata, pe urma nu mai au niciodata.
Sotul dvs trebuie sa aiba o viata linistita si echilibrata si sa speram ca nu va mai avea alt episod din acesta.
Sanatate!
0
24-03-2009, ora 11:06
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Buna ela70,

Ce ar trebui facut ar fi sa-l convingi sa mergeti la un control de rutina iar la psihiatru.

Orice conditie psihica (la care o persoana este predispusa) se poate agrava in conditii de stress.
Fie ca este vorba de un atac de panica fie ca vorbim de un episod psihotic, este crucial ca unul din ingredientele sanatatii sa fie dobandirea unei imunitati la stress.
Adica dobandirea abilitatii de a face ceva cu stress-ul.
Uneori asta se poate obtine cu ajutorul unui psihoterapeut (bun) de la voi din oras.

Dobandirea unei astfel de abilitati nu inlatura posibilitatea declansarii unui alt episod psihotic - dar o diminueaza mult (o poate preveni).
Daca obtine succese in relatia cu psihoterapeutul, va putea aborda usor si aspecte legate de simptomul cel mai grav care poate apare.

Succes,
Andrei Dumitrescu
0
24-03-2009, ora 14:31
ela70
Nu este medic/terapeut
ela70
va multumesc pentru raspunsuri. Noi suntem din Giurgiu. Din pacate nu avem psihoterapeuti la noi in oras.
0
21-03-2015, ora 08:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tratamentul doar cu Mianserin 6 luni dupa episod psihotic nu a fost corect.
3 episoade psihotice consecutive sau unul mai mare de 6 luni inseamna schizofrenie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: