Episoade succesive de otita

14-11-2012
adina2012
Nu este medic/terapeut
adina2012
Buna ziua,

In ianuarie anul acesta baietelul meu de 3 ani si 7 luni(varsta actuala) a trecut prin primul episod de otita medie acuta dreapta(tratament: augmentin bis, vibrocil, nurofen-timp de 7 zile). la jumatatea lunii noiembrie a fost diagnosticat cu otita medie urechea dreapta(tratament: augmentin ess, biorinil, nurofen, otypax-timp de 7 zile).Dupa 5 zile de al terminarea tratamentului, am ajuns din nou la urgente(Spitalul Grigore Alexandrescu) unde a fost diagnosticat cu otita congestiva stanga(acelasi tratament+aerius-au spus ca este posibil sa necesite operatie de scoaterea a polipilor-timp de alte 7 zile). Am terminat acum 2 zile tratamentul si astazi la consult in urma acuzarii unor alte dureri, l-au diagnosticat cu otita congestiva dreapta-si ne-au recomandat continuarea aceluiasi tratament inca 5 zile...

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat...Cum putem elimina aceste episoade succesive si alternative de otita? Cat timp este recomandat acest tratament cu augmentin( deja imi pare foarte indelungat...)

Multumesc anticipat
1 comentarii
0
14-11-2012, ora 13:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Tratamentul cu antibiotic max.10zile cupauze de 3 saptamani si tratament pentru refaxerea florei intestinale
2. Otitele trebuie tratate numai la orl... pana la vineecareacompleta3saptamani
3. Pe forum sunt mii de sfaturicun se curata corect nasul. Cum se facinhalatii. Aerosoli. Tr. Cu colargol. Cum se incalzesccorect urechile...s.a
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: