Epicondilita cronicizata

30-05-2010
Codrut C
Nu este medic/terapeut
Codrut C
Buna ziua,
Urmare a sfaturilor dvs.(pentru care va multumesc pe aceasta cale) nu am efectuat artroscopia care mi-a fost recomandata ci am urmat un tratament fizioterapeutic care a constat in sedinte de ultra sunete, TENS si parafina.S-a ajuns la concluzia ca nu mai exista inflamatie la nivelul articulatiei cotului(pentru ca ar fi trebuit sa am dureri la parafina). In urma unei investigatii cu un ecograf pentru partile moi-la clinica NOVA VITA din Tg-Mures(care nu prea este agreat de ortopezi?-nu am inteles de ce nu e acceptata o investigatie neinvaziva, si e recomandata una invaziva-artroscopia -care ar fi prezentat acelasi rezultat) mi s-au evidentiat neregularitati la insertia tendoanelor la nivelul condilului(entezita) cu zone hipoecogene si crestere in dimensiuni a structurilor tendinoase.Deasemenea s-au vizualizat si microcalcifieri la nivelul tendoanelor-aspect ce pledeaza pentru epicondilita laterala.Urmare la tratamentul mentionat mai sus si a repausului, am o evolutie pozitiva in sensul ca a crescut gradul de miscare al antebratului fara durere, dar inca resimt durere la intinderea completa a acestuia, precum si la rasucire in pozitia intins.
Mi s-a recomandat in continuare odihna bratului inca o luna dupa care, inceperea unor exercitii.
As dori sa va intreb daca orteza pe care am purtat-o 1 luna mai este necesara in acest caz, (mi-a fost recomandata de un ortoped) si daca exista alte modalitati de eliminare a acelor calcifieri (eventual prin alimentatie? sau altele).Am aflat deasemenea ca ficatul controleaza tendoanele (conform medicinei traditionale chineze). Poate exista o legatura, in conditiile in care la un moment dat mi s-a descoperit ficatul marit(posibil din cauza medicamentelor -antiinflamatoare pentru epicondilita, antibiotice pentru infectie in gat, milurit pentru acid uric crescut-9)?. Momentan nu mai iau nici un tratament medicamentos-iar analizele mi-au iesit in limitele normale, inclusiv acidul uric.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: