Eozinofilie si neutropenie

07-07-2007
stanciu_alinuta
Nu este medic/terapeut
stanciu_alinuta
La ultimele analiza recoltate mi-au iesit eozinofilele 9, 6% si neutrofilele 37, 9 %. Am facut examen coproparazitologic si a iesit negativ, nici alergica nu sunt...care mai poate fi cauza? Mai ma supara si plamanii, mai exact am o traheo-bronsita, expectorez si tusesc, am luat un tratament cu antibiotic, antiinflamator si un bronhofluidifiant, s-a ameliorat, dar nu s-a rezolvat. Oricum de ce mi-au iesit eozinofilele mari? Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
12-07-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Intotdeauna cand vorbim despre formula leucocitara e necesar sa cunoastem si numarul total de leucocite, iar eozinofilia cit si neutropenia o putem cuantifica numai in valori absolute, nu in procente. Totusi, presupunind ca leucocitele sunt in limite normale(pt ca nu ati spus de ele nimic), e probabil sa fie eozinofilie si neutropenie. Cauzele unei astfel de combinatii sunt multiple- de la parazitoze cu localizari foarte diverse pana la reactii alergice, boli hematologice, vasculite. O hemoleucograma nu e suficienta pt diagnostic.
0
19-08-2007, ora 00:00
nikaiia
Nu este medic/terapeut
nikaiia
Am aceeasi problema, nu retin valorile dar am eozinofilele marite foarte mult, si neutrofilele foarte scazute. In afara glicemiei scazute toate celelalte analize sunt in standarde. Nu am nici un fel de alergie nici probleme de sanatate cel putin nu stiu sa am, in schimb uneori, e adevarat, am niste probleme cu pielea, pe stres, am fost diagnosticata cu psoriazis acum 13 ani. In sfarsit, as vrea sa stiu ce alte analize ar trebui sa fac pentru a depista cauza acestei combinatii, sau ce medic sa consult, multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.