Entorsa tibio-tarisiana la piciorul stang

01-02-2013
alin221990
Nu este medic/terapeut
alin221990
Buna ma numesc Alin, am 22 de ani, si in data de 24 iuanuarie 2013, am cazut cu un scuter. Am mers la ortopedie, unde mi s-a facut o radiografie si s-a pus diagnostic Entorsa tibio-tarisiana, piciorul stang + escoriatii la nivelul gleznei si a genunchiului stang. Mi s-a pus o atela gipsata gambiero-podala pentru 7 zile si tratament anticoagulant pe perioada imobilizarii. In cele 7 zile am stat 90% in pat cu piciorul pe perna, si am luat de 2x/zi Aflamil 100mg. Azi am fost la control, unde mi s-a dat jos gipsul dupa care piciorul s-a umflat.In continuare, doctorul a zis sa iau Zinnat 2x/zi timp de 5 zile si Clexan 0, 4ml injectabil 1fsc/zi 10 zile. Intrebarea mea este e normal sa se umfle asa tare piciorul?S-a umflat din cauza la ghips sau din cauza ca am stat in fund pe scaun asteptandu-mi randul? In cat timp se desumfla?Pana azi piciorul nu era umflat deloc si cred ca in ziua cand mi s-a pus gipsul, piciorul fiind umflat dupa cazatura, domnul ce mi l-a pus l-a strans cam tare.
5 comentarii
0
01-02-2013, ora 15:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Dupa o entorsa ceva mai severa glezna ramane tumefiata chiar 4, 6 sau 8 saptamani.
Singura problema este diagnosticul, deoarece sub aspectul "banalei"entorse de glezna se pot ascunde leziuni mai severe, cum ar fi fractura talusului, calcaneului sau navicularului, leziuni cartilaginoase sau tendinoase etc. De aceea se impune o noua evaluare clinica si radiologica la 7, 14 zile de la traumatism.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
02-02-2013, ora 09:15
alin221990
Nu este medic/terapeut
alin221990
Ieri cand am fost la control, am fost si am facut inca o radiologie, care arata bine din cate a spus doctorul. Acesta mi-a zis ca se poate ca la prima radiologie sa fie doar entorsa iar dupa cateva zile sa apara fisura sau ceva mai grav. Dar nu este decat o entorsa mai severa.
0
02-02-2013, ora 12:32
alin221990
Nu este medic/terapeut
alin221990
Am uitat sa va spun ca piciorul mi se umfla imediat ce ma dau jos din pat. Simt cum merge sangele de sus in jos, e aceasi senzatie ca si cum mi-ar amorti.. chestia asta dureaza 40-60 secunde. E normal? Si partea interioara a piciorului stang (piciorul cu probleme) sunt vanat. De ce? eu m-am lovit in exterior... Astept raspuns si va multumesc pt promptitudine
0
02-02-2013, ora 14:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Dupa o entorsa ceva mai severa glezna ramane tumefiata chiar 4, 6 sau 8 saptamani.
Singura problema este diagnosticul, deoarece sub aspectul "banalei"entorse de glezna se pot ascunde leziuni mai severe, cum ar fi fractura talusului, calcaneului sau navicularului, leziuni cartilaginoase sau tendinoase etc. De aceea se impune o noua evaluare clinica si radiologica la 7, 14 zile de la traumatism.
Din pacate, din experienta mea personala, exista leziuni ale calcaneului, talusului sau navicularului care "scapa" examinarii a peste 99% dintre ortopezi.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-02-2013, ora 08:51
alin221990
Nu este medic/terapeut
alin221990
Buna. Mi-am terminat tratamentu iar doctorul mi-a prescris spray (Ketospray) de 3 ori/zi. M-am dat cu acest sprya o saptamana, piciorul s-a desumflat vizibil si am incercat sa calc pe el. Pot face cativa pasi dar daca il fortez sa umblu mai mult, ma doare. Cat va dura aceasta situatie? Multumesc pentru raspusurile dumneavoastra.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa: primul ajutor
  •