Entorsa sau luxatie?

19-09-2011
Vixy
Nu este medic/terapeut
Vixy
Buna ziua

Pe data de 29.08.2011 am cazut pe scari si am simtit o trosnitura la nivelul articulatiei gleznei imediat a inceput sa se umfle glezna si bineinteles a aparut durerea, dupa 6 ore am ajuns la urgenta unde in urma unei radiografii si a unei palparii superficiala la nivelul maleolei si a calcaneului, mi-au spus ca nu am nici un os fracturat asa ca mi-au aplicat gips si diagnosticul de entorsa de medicul care mi-a completat fisa, iar medicul care m-a palpat si mi-a aplicat gipsul mi-a spus ca e luxatie. Dupa 7 zile mi-am scos gipsul, iar glezna mea era la fel de umflata ca atunci cand mi l-au aplicat, asa ca am inceput sa-mi pun comprese cu gheata, sa-mi tin piciorul in pozitie antidecliva l-am bandajat in fasa elastica in spic si am mai stat asa inca 3 zile. Dupa aceasta perioada am inceput recuperarea, pe care am facut-o singura acasa deoarece am cunostinte de kinetoterapie mi-am facut drenaj limfatic, masaj terapeutic, mobilizari pasive-active, flexie plantara si dorsala, circumductii, mers pe varfuri etc. Ieri am iesit la o plimbare mai lunga, cam 4-5 ore de mers continuu, iar glezna mea a inceput sa se umfle cam la fel de mult ca in ziua accidentului si durerea la fel de intensa.
Am nevoie de o parere de la dumneavoastra ce ar trebuie sa fac ca sa-mi recuperez glezna si sa-mi reiau activitatile cotidiene cu care eram obisnuita inainte de accident. Si as mai vrea sa stiu care din cele doua diagnostice este corect in cazul meu.
Va multumesc.
1 comentarii
0
19-09-2011, ora 04:55
Vixy
Nu este medic/terapeut
Vixy
Am uitat sa precizez ca am varsta de 25 ani, 1.68 inaltime, 52 kg si pana acum nu am suferit nici un fel de traumatisme sau afectiuni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.