Entorsa glezna stanga fara umflatura

14-11-2014
madalinai
Nu este medic/terapeut
madalinai
Tocmai am suferit o entorsa la glezna stanga in timp ce alergam in parc. Pe moment nu am simtit, m-am trezit pe la sfarsitul turei cu durere destul de suparatoare. Am fost la medic a doua zi pentru stabilirea diagnosticului, mi-a dat antiinflamatoare si alte pastile pentru relaxarea musculaturii, Diclofenac gel plus fasa elastica. Diagnosticul a fost luxatia, entorsa si intinderea ligamentelor gleznei stangi.

Ce ma intriga este ca nu s-a umflat deloc, dar ma doare foarte rau. Durerea a mai scazut in intensitate de luni, 10 noiembrie, cand m-am accidentat.

Intrebarea mea este daca e vorba despre o entorsa mai usoara, avand in vedere ca glezna nu s-a inflamat (am omis sa il intreb pe medic pentru ca ma gandeam ca urmeaza sa se inflameze). Ma intereseaza sa stiu pentru ca vreau sa reiau activitatile fizice cat mai repede, iar in aprilie 2015 voi participa la un semimaraton cu diferenta de nivel de 800 m. Sau cel putin, vreau sa particip...

Multumesc anticipat pentru raspuns.
1 comentarii
0
14-11-2014, ora 22:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Entorsa reprezinta in sine o leziune a ligamentelor.
In functie de gravitatea acestor leziuni, vindecarea + recuperarea poate dura 6, 12, 18, 24 de saptamani etc.
Nu trebuie sa fortati reluarea activitatilor fizice, deoarece riscati aparitia unei instabilitati cronice, care v-ar putea interzice eforturile fizice mentionate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •