Entorsa glezna dreapta cu probleme

13-07-2009
alynd
Nu este medic/terapeut
alynd
In urma unui meci de fotbal m-am ales cu o entorsa la glezna dreapta, asa mi-au spus dupa o radiografie facuta la urgenta.In momentul entorsei s-a auzit o pocnitura.Vreo 4 zile am stat la pat si glezna s-a dezumflat, apoi am mers o zi la serivici si s-a umflat din nou. Dupa cateva zile de repaos s-a desfacut apoi o zi la servici si s-a umflat iarasi.Precizez ca lucrez la birou si mai mult am stat jos.
Vreau sa stiu in cat timp ar trebuie sa treaca si mai ales daca este normal sa se umfle in momentul in care merg un pic.
16 comentarii
0
13-07-2009, ora 21:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Atitudinea terapeutica depinde fundamental de tipul si gravitatea entorsei. Exista multe variante de tratament.
Nu exista un standard, prin urmare doar o consultatie atenta poate diferentia tipul entorsei.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
14-07-2009, ora 08:44
alynd
Nu este medic/terapeut
alynd
Va multumesc mult pentru raspuns.
Totusi chestia ca se reumfla cand merg este normala?
0
14-07-2009, ora 13:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Sunt obligat sa va repet:
Atitudinea terapeutica depinde fundamental de tipul si gravitatea entorsei. Exista multe variante de tratament.
Nu exista un standard, prin urmare doar o consultatie atenta poate diferentia tipul entorsei. Uneori glezna poate ramane umflata si 3-4 luni de la entorsa, in functie de gravitatea ei si de tipul de tratament.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
15-07-2009, ora 08:47
alynd
Nu este medic/terapeut
alynd
Va multumesc din nou.
Nu cunoasteti vreun medic ortoped bun in Alba-Iulia?
0
15-07-2009, ora 13:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Din pacate nu cunsoc nici un ortoped in zona.
Am toata stima pentru toti colegii ortopezi din tara.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
17-07-2009, ora 13:46
alynd
Nu este medic/terapeut
alynd
Vreau sa va spun ca am fost din nou cu trimitere si am ajuns la acelasi ortoped. Acesta se uita un pic la picior si spune cu lui nu-i se pare umflat.In ambele consultatii doctorul nici nu a pus mana pe picior s-a uitat doar la radiografie.Dupa parerea Dvs. poate stabili asa un diagnostic sigur sau e bine sa merg la alt medic chiar daca e privat si trebuie sa platesc?
As dorii sa nu se mai plateasca nicio contributie pentru sanatate ca pana la urma numai daca te duci la particular te baga in seama.
0
17-07-2009, ora 17:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Imi cereti sa fac aprecieri asupra colegilor ortopezi, pentru care eu am aceeasi stima. Pe de alta parte, exista ortopezi mai bine specializati in glezna, genunchi, umar sau cot.Din pacate nu va pot sfatui...
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
19-02-2010, ora 13:57
stoianofvlad
Nu este medic/terapeut
stoianofvlad
Buna ziua am si eu o problema de acest gen. Am sarit la baschet cat am putut de tare si am cazut pe glezna dreapta dar nu a fost chiar la 90 de grade ci vreo 45 insa sa umflat a doua zi la medic mi-a spus ca am entorsa de gradul 3 si ca trebuie sa tin gips 21 de zile 6 zile nu am calcat deloc in el. Va spun asta deoarece am auzit ca fotbalistii cand au entorse stau cu ghips 5-6 zile fara sa calce si apoi il dau jos incercand sa mearga si sa execute miscari simple deoarece o perioada de cateva saptamani de gips favorizeaza atrofierea muschilor ceea ce determina o recuperare mai lunga. Vreau sa va intreb ce metoda sa folosesc pentru a da jos gipsul cat si leziunile sa treaca cat mai repede pentru a-mi folosi glezna la fel ca inainte. Mentionez ca niciodata nu mi-am rupt sau spart nimic asta e prima entorsa pe care am facut-o desi am cazut de nenumarate ori de la distante mari si am calcat stramb de acelasi numar de ori. Multumesc!
0
19-02-2010, ora 19:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Va voi raspunde punctual:
- o entorsa grava necesita, intr-adevar, imobilizare gipsata stricta de 6 saptamani (sase!!); o imobilizare mai scurta nu are nici un sens logic.
- in cazul sportivilor, se prefera tratamentul functional (imobilizare scurta si reluarea eforturilor) doar din considerente strict pragmatice. Ei isi castiga existenta din sport, iar o imobilizare ii afecteaza atat pe ei, cat si pe patronul care-i plateste.
- intr-adevar, imobilizarea determina atrofie musculara si ankiloza articulara. In cazul entorsei grave, acestea sunt acceptate si tolerate.
- sigur ca puteti sa va inlaturati imobilizarea inainte de termen, insa o faceti pe riscul D-voastra. Riscul este atat instalarea unei instabilitati grave, cat si neglijarea unor potentiale leziuni oculte (de talus, calcaneu, navicular), care nu pot fi diagnosticate in momentul accidentului, si care impun o reevaluare clinica la 2-3 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-01-2011, ora 23:35
cosminomu
Nu este medic/terapeut
cosminomu
Buna ziua, sunt la a doua mea entorsa de glezna la acelasi picior in decurs de 8 luni, dupa prima entorsa piciorul sia revenit la normal fara nici o durere la aprox 2 luni fara ghips, doar cu gheata si FastumGel si bineinteles fara fotbal. Acum 4 zile am facut din nou entorsa iar diagnosticul este acelasi ca data trecuta. Grijea mea acum este ca imi va trece si de data asta iar riscul de a recidiva este si mai mare, de aceea vreau sa va intreb ce anume asi putea purta in timpul meciurilor de fotbal pentru a-mi putea proteja glezna si pentru a nu mai ajunge la durerile acestea groaznice. Vreau sa precizez ca nu fac sport de performanta insa mi-e greu sa stau departe de un meci de fotbal cu prietenii pe saptamana. asi fi recunoscator daca mi-ati sugera niste dispozitive de protejare a gleznei si de unde pot fi procurate pentru a evita sau cel putin pentru a reduce din riscul unei alte apariti de entorsa. Multumesc anticipat.
0
23-01-2011, ora 23:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
- Nu exista nicaieri in lume un dispozitiv precum cel cautat de D-voastra. Ar fi si ilogic de fapt, data fiind complexitatea deosebita a articulatiei gleznei.
- m vazut numerosi jucatori de foot-ball in consultatie, si fara exceptie aveau gleznele (ca si genunchii) grav compromise. Este un risc pe care vi-l asumati jucand sporturi extrem de agresive precum foot-ball-ul.
- Din pacate, sub aparenta entorsei banale de glezna se ascund deseori fracturi grave ale talusului, navicularului sau calcaneului, cu consecinte functionale gravissime
- Entorsa gleznei necesita la sportivi o mare pricepere pentru diagnosticul precis si pentru gestionarea problemei. O imobilizare insuficienta sau alta inutila, absenta unei recuperari proprioceptive profesioniste, sunt tot atatia factori favorizanti ai instabilitatii cronice a gleznei, ce duce la mari suferinte, artroza etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-01-2011, ora 14:09
cosminomu
Nu este medic/terapeut
cosminomu
Buna ziua, multumesc pt raspuns insa nu stiu daca m-am facut inteles. Nu caut un dispozitiv care sa preia functile gleznei ci unul care sa nu permita asa usor sa se ajunga la o alta entorsa. cautand pe internet am descoperit niste glezniere care dupa parerea mea sunt mai bune decat nimic in timpul unui meci. Ce spuneti? Credeti ca ar fi de folos? va pun si un link sa vedeti despre ce este vorba si sa-mi spuneti ce parere aveti, multumesc anticipat si sper ca nu deranjez. http://www.google.com/search?source=ighl=rorlz=1G1GGLQ_RORO311=q=Ankle+BracebtnG=C%C4%83utare+Googleaq=oq=
0
24-01-2011, ora 15:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu ma deranjati deloc, dar nici nu m-ati inteles deloc.
Eu va explicam ca nu exista nimic in lume care sa asigure stabilitatea gleznei. Ceea ce imi aratati are o functie absolut iluzorie, prin urmare o inutilitate absoluta.
Stabilitatea gleznei se asigura evitand sporturile agresive si, daca totusi se intampla o data, este necesar un diagnostic de finete, un tratament corespunzator si o kineto-terapie pe masura. O imobilizare insuficienta sau alta inutila, absenta unei recuperari proprioceptive profesioniste, sunt tot atatia factori favorizanti ai instabilitatii cronice a gleznei, ce duce la mari suferinte.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-03-2012, ora 21:06
kriskrs
Nu este medic/terapeut
kriskrs
Buna ziua!

De vreo 4 ani incoace.. cum calc cat de putin stramb (nesemnificativ aproape) entorsa.. si este vb. de ambele glezne insa dreapta cea mai expusa. Sunt luni in care nu patesc deloc dar si luni in care fac de mai multe ori... de obicei la fotbal, am capatat o sensibilitate.. greu de descris, cum am spus mai sus o idee daca am calcat stramb se umfla. Acum o sapt am facut iar la dreptul, la o contra, urata entorsa, s-a lasat cu vanataie in zona calcaiului, cum de mult nu am mai avut. Eu nu ma sperii ca is veteran din nefericire problema e ca ma tine in repaus. Ce este de facut.. ma gandeam la o orteza (eventual cu atela) care poate fi purtata si la fotbal. Mentionez faptul ca prima data am patit cu stangu.. grav de tot.. calcat in alergare :( am stat cu ghips, am revenit dupa vreo 2-3 luni si am facut cu dreptul.. iar de atunci stang, drept, drept, stang.. cam nu e luna in care sa nu patesc. Ce este de facut.. multumesc :
0
31-03-2012, ora 10:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista nici o orteza care sa poata stabiliza activ glezna.
Trebuie sa intelegeti ca foot-ball-ul este un sport fabulos de agresiv pentru glezna, determinand entorse repetate, instabilitate articulara si artroza precoce.
Prin urmare, singura solutie este sa va reevaluati atitudinea fata de foot-ball: daca acceptati consecintele acestui sport, puteti juca oricat doriti.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
25-10-2012, ora 16:41
profmir
Nu este medic/terapeut
profmir
Buna ziua! Am si eu o problema cu glezna dreapta. Acum 10 zile am calcat intr-o parte si mi s-a umflat automat glezna. Am fost la urgenta si dupa 2 randuri de radiografii mi-au dat diagnosticul- entorsa medie tarsiana dreapta- Mi-au pus o atela ghipsata si m-a chemat dupa 8 zile la control. Dupa 8 zile mi-au scos ghipsul recomandandu-mi sa calc cu incredere, spunandu-mi sa incep recuperarea. Am mers cu greutate pana acasa iar dupa cateva minute de stat in pat nu m-am mai putut ridica de durere. Dupa 2 zile m-am dus la spitalul de recuperare. Acolo mi s-a facut o radiografie de control si surpriza- entorsa medie a devenit grava cu smulgere de muschi. Asa mi s-a spus. Mi-a pus iar ghips pentru cel putin 14 zile. A fost o greseala a doctorilor ca mi-au scos ghipsul prea repede? se va vindeca cu ghips timp de 14 zile? La ce sa ma mai astept dupa aceasta perioada?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •