Entorsa glezna dreapta, veche de 26 de ani

14-05-2013
Mara Dumitru
Nu este medic/terapeut
Mara Dumitru
Atm 54 de ani, 1, 67m, 52 kg.Am calcat in urma cu 26 de ani, in gol, intr-un canal adanc de cca.2m.O durere care nu se poate explica in cuvinte!Imediat, piciorul s-a umflat.Am plecat la urgente.Dupa 4 zile mi-au pus piciorul in gips pentru o luna.Glezna, a iesit in afara, in partea dreapta.Anii au trecut cu dureri suportabile.M-am menajat purtand incaltaminte sport*fara sa pot de altfel sa ridic piciorul pe vreun toc anume*.In decursul acestor ani, nu am facut nici un control.De doua saptamani, piciorul este umflat in interior si esxterior, la glezna, cu dureri atroce, cu o culoare violacee, nu pot sa merg.Mentionez ca nu ma aflu in tara.Trebuie sa precizez ca, si glezna stanga este umflata, cu dureri pe toata suprafata talpii.Stau mult in picioare.Sunt din Gaiesti-Dambovita.Voi veni de urgenta in tara.Va rog, unde ma indrumati sa merg?Sufar de hipertiroidie de 5 ani, sub tratament.Are vreo influenta negativa?Va multumesc anticipat.
4 comentarii
0
14-05-2013, ora 22:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate, sub aparenta 'banalei' entorse, ati avut de-a face cu o fractura a talusului, calcaneului sau navicularului, cu o leziune a complexului ligamentar talo-calcaneean sau a spring-ligamentului...
Situatia actuala trebuie cuantificata prin examen clinic local, coroborat cu un Computer-tomograf (nu RMN!!!!!!!!).
Pana atunci trebuie sa reduceti drastic solicitarea piciorului (stat in picioare, mers pe jos etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-05-2013, ora 22:53
Mara Dumitru
Nu este medic/terapeut
Mara Dumitru
-Buna seara, domnule doctor.Va multumesc din suflet pentru promtitudinea raspunsului dumneavoastra si pentru sfaturi.Nu doresc sa va deranjez insa, vin cu rugamintea fierbinte catre dvs.sa-mi lasati adresa cabinetului dvs.{bineanteles, daca se poate].Inca o data, mii de multumiri.Cu respect, Mara Dumitru-Venetia
0
14-05-2013, ora 23:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cand veţi face "click" pe fotografia mea, veţi obţine datele mele de contact.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-05-2013, ora 01:53
Mara Dumitru
Nu este medic/terapeut
Mara Dumitru
Multumesc frumos, D-le doctor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •