Entorsa glezna de grad 3

01-10-2015
Andrei Cherari
Nu este medic/terapeut
Andrei Cherari
Buna ziua,
In urma cu 7 zile am suferit o entorsa care conform medicilor de la UPU e de grad 3. Mi s-a explicat ca e ruptura de ligamente, mi-au pus ghips, au zis ca trebuie sa tin glezna inobilizata 21 zile dar la primul control (dupa 6 zile) mi s-a dat jos ghipsul si s-a recomandat doar o fasa elastica cu precizarea ca pot noaptea sa o dau jos. In momentul accidentrarii am auzit 2 trosnituri (bănuiesc ca ruperea ligamentului talo-fibular anterior si al ligamentului calcaneo-fibular). Credeti ca e buna decizia de renuntare la ghips / orteza? Totodată nu mi s-au prescris anticoagulante injectii motivul fiind ca am 28 de ani si nu ar fi nevoie, este corecta decizia? Perioada de imobilizare a gleznei fără a putea calca pe picior? Pozitia in care tin glezna noaptea, se poate sa fie asezata si pe lateral sau doar cu sprijin pe calcai?
Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
01-10-2015, ora 16:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul este unul extrem de complex, iar tratamentul este controversat, balansand intre imobilizare gipsata (minim 6 saptamani) si tratament functional (orteza).
Diferenta o face un examen clinic atent.
Anticoagulantele sunt absolut obligatorii in cazul imobilizarii gipsate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
01-10-2015, ora 16:24
Andrei Cherari
Nu este medic/terapeut
Andrei Cherari
Buna ziua,
Recomandati sa merg la un alt ortoped? Se poate ca diagnosticul de la UPU sa fi fost mai grav decât in realitate? Doar ca documentandu-ma când e vorba de entorsa cu trosnituri mai mult ca sigur e ruptura de ligamente.
Va multumesc!
0
01-10-2015, ora 16:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Criteriile sunt cu totul diferite decat vi le imaginati.
Trebuie sa consultati un ortoped cu experienta in patologia gleznei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •