Entorsa glezna

18-09-2012
Paulpavel10
Nu este medic/terapeut
Paulpavel10
Buna seara,. In urma cu 3 luni am suferit o entorsa in cadrul unui meci de fotbal. A doua zi am facut o radiologie la glezna si mi s-a spus cu ce am fost diagnosticat. Dl doctor mi-a indicat sa folosesc timp de 10 zile ceva unguient (fastum gel sau diclofenac gel) sa port glezniera, si o pauza de la activitati sportive timp de 3 saptamani. Problema mea este ca nici pana in ziua de azi nu pot sa spun ca m-am refacut complet, glezna imi este umflata, iar acuma dupa fiecare joc pe care il disput a doua zi apar dureri si glezna se umfla din nou. Ce m-ati sfatuii sa fac, si ce tratament ar trebuii sa urmez, sau ce fel de investigatii medicale? Va multumesc anticipat
5 comentarii
0
18-09-2012, ora 22:46
toniandrei
Nu este medic/terapeut
toniandrei
eu cred ca iti e putin sarita de la loc si deasta te doare si se umfla altceva nu imi pot imagina.
0
19-09-2012, ora 13:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In primul rand trebuie facut un diagnostic diferential al entorsei (sub aspectul de entorsa "banala"se pot ascunde leziuni osoase, ligamentare, tendinoase, cartilaginoase mai severe). Este motivul pentru care o entorsa a gleznei trebuie re-examinata clinic cel putin la 1 saptamana, la 2 si la 6 saptamani de la producere.
Pauza sportiva obligatorie dupa entorsa gleznei este de 6 saptamani, iar reluarea eforturilor se realizeaza progresiv, in decursul altor 6 saptamani.
Probabil ca ati suprasolicitat glezna cu mult prea devreme (la 3 saptamani), iar consecintele le resimtiti acum.
Prin urmare, logic, se impune actualmente reducerea eforturilor fizice/sportive ca si cum ati fi suferit acum o noua entorsa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
19-09-2012, ora 20:46
Paulpavel10
Nu este medic/terapeut
Paulpavel10
cu o ecografie la glezna as putea lamurii mai exact problemele care sunt. Vreau sa va spun ca nu as dorii sa ajung la efectuarea unui RMN din cauza pretului extrem de mare. va multumesc
0
19-09-2012, ora 22:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Echografia ofera date destul de putin fiabile in cazul entorsei gleznei. Necesita o specializare indelungata, respectiv exista echografisti dedicati aparatului musculo-scheletal, capabili si de integrare cu simptomatologia clinica.
Diagnosticul ramane unul aproape exclusiv clinic (examinare directa).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
19-09-2012, ora 22:23
Paulpavel10
Nu este medic/terapeut
Paulpavel10
Mi-ati putea recomanda un medic experimentat din Cluj Napoca ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •