Entorsa glezna

195 comentarii 1 2 ..... 456 7 Înainte ›
0
26-10-2010, ora 07:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema este fundamental diferita decat o concepeti..
Sub aspectul unei entorse "banale" se pot ascunde diagnostice grave, cum sunt fracturile talusului, calcaneului sau navicularului, leziuni cartilaginoase sau chiar leziuni ligamentare grave, care pot lasa sechele importante.
Nu au importanta nici cremele, nici laser-ul. Totul consta intr-un diagnostic de finete, care sa aprecieze stabilitatea gleznei sau prezenta unor complicatii ale traumatismului initial.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-11-2010, ora 00:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn.tratamentul entorsei poate fi rezumat astfel: fie cel functional, cu imobilizare prin orteza si mers precoce.fie imobilizare gipsata 6 saptamani.in rest putem vorbi despre o entorsa neglijata... Gravitatea si sechelele entorsei se apreciaza dupa consultul clinic...care este strict necesar.Nu putem aprecia nici starea gleznei si nici instabilitatea sau sechelele entorsei fara un consult amanuntit... Cu deosebita stima, Dr. Marius Uscatu Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
20-02-2011, ora 23:26
savalin
Nu este medic/terapeut
savalin
Buna ziua,

In urma cu 3 zile am avut un accident in timpul unui meci de fotbal. Am 32 de ani, 1, 75 m si 85 kg. In alergare ma aflam cu piciorul drept in fata la un unghi de aproximativ 45 de grade fata de sol. cand un adversar de peste 125 kg si 2 m inaltime a decis sa intre °umar la umar°. Am simtit o durere atroce in calcai si am cazut. Glezna a ramas la locul ei.. nu a facut stanga / dreapta. Nu am mai putut sa calc pe picior si mai ales pe calcai.
Am aplicat imediat gheata si am ajuns la urgente unde am facut o radiografie. Medicul radiolog a spus ca nu am nimic rupt iar pe fisa de examinare a trecut °traumatism calcaneu°. Mi-a fost pusa o atela gipsata cu recomandarea sa o tin 4 zile + repaus la pat + piciorul tinut ridicat + ketonal si omez. Dupa 4 zile de inca ma mai doare calcaiul si nu-mi pot lasa greutatea pe el. In rest glezna se comporta ok. Pot face toate miscarile normale fara durere. In schimb prezinta o umflatura moderata pe partea interioara si exterioara a piciorului + vanatai de 5-6 cm lungime paralele cu solul.
Credeti ca investigatiile suplimentare sunt necesare?

Va multumesc.
0
20-02-2011, ora 23:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este foarte posibila atat o entorsa grava a gleznei, dar si o fractura a calcaneului (care scapa, uneori, examinarii majoritatii ortopezilor, mai ales fara mare experienta in aceasta regiune anatomica).
Prin urmare, se impune un examen clinic detaliat ai atent, eventual insotit de un Computer-Tomograf al retropiciorului, in incidente specifice traumatismelor talusului, calcaneului sau navicularului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-02-2011, ora 16:47
angelinamusat
Nu este medic/terapeut
angelinamusat
Buna ziua,
In urma cu 4 luni am cazut pe scari, toata greutatea pe glezna dreapta. Am pus in aprox 3 h gheata, varza si timp de 2 sapt masaj cu lioton gel, diclofenac si fasa medicala. Glezna s-a invinetit a 2-a zi dupa cazatura. 10 zile am fost la serviciu, piciorul se umflase pana la genunchi. AM facut si inot ptr remediere. Au trecut 4 luni si durerea persista dc merg mai mult de 1 h. Am mers la dr, am facut radiografie: sechele post entorsa iar acum urmez tratament ultrasunete 5 minute cu diclofenac si 10 minute ultrascurte. Au trecut 7 sedinte, durerea persista dar in continuare merg la serviciu. Sunt momente cand simt ca imi amorteste piciorul pana la glezna.
Credeti ca exista posibilitatea ghipsului.

Va multumesc pentru raspuns.
0
25-03-2011, ora 22:02
demy
Nu este medic/terapeut
demy
Buna seara, am dureri de spate destul de mari.cate o data abia daca ma pot misca si asta a inceput cam de la varsta de 15 ani iar acum am 20.am facut si radiografie la coloana si RMN si doctorul mi-a zis sa ma protejez ca am discopatie lombara cu tendinta scoliotica pe partea dreapta si sunt aproape de hernie de disc.mi-a zis ca nu apuc nici 30 de ani fara operatie daca nu ma feresc... am facut si gimnastica medicala pt asta dar numai o data...apoi nu am mai mers.Problema mea acum este ca durerile persista si uneori abia de ma mai pot misca..ce-i de facut? chiar credeti ca poate fi vorba de o posibila hernie de disc la o varsta asa de "frageda" ? Multumesc anticipat!
0
25-03-2011, ora 23:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ce greutate aveti??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-03-2011, ora 17:09
demy
Nu este medic/terapeut
demy
buna ziua, am o greutate variata intre 59-60 de kilograme.sunt chiar slab deci nu e sa zic ca sunt gras si de aceea am afectiunile acestea..
0
27-03-2011, ora 00:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sindromul compresiv lombar (hernia de disc) poate fi intalnit la orice varsta.
Exista doar doua solutii terapeutice: fie interventie chirurgicala (cand este cazul, adica in prezenta tulburarilor neurologice), fie kineto-terapie specifica (practicata timp de ani intregi in fiecare zi, si nu doar o singura sedinta in viata.).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-03-2011, ora 19:47
angelinamusat
Nu este medic/terapeut
angelinamusat
Buna ziua,

Intre timp, am terminat fizioterapia si tot nu mi-a trecut. AM fost la dr si mi-a zis ca ar trebui sa astept o luna si abia atunci imi va trece.
Ce imi recomandati? Sa ma mai sau cu dicolfenac sau lioton gel?

Multumesc si o seara buna va urez
0
27-03-2011, ora 19:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Problema reala nu este a tratamentului local (unguente) sau a fizioterapiei (relativ inutila la cateva luni de la traumatism), ci jumai si numai a diagnosticului real.
Prezenta simptomatologiei dureroase se datoreaza fie unei instabilitati articulare, fie a existentei unor leziuni "oculte", care au "scapat" examinarilor anterioare (fracturi ale calcaneului, talusului sau navicularului, alte leziuni osteo-tendino-cartilaginoase etc etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-03-2011, ora 22:50
T.Marcel
Nu este medic/terapeut
T.Marcel
Salut, m-am accidentat la fotbal anul trecut in vara si am avut o entorsa de glezna, nu prea iam tras atentia pin ce in toamna cind am fost la medic si mia dat un tratament de 2 luni l-am urmat dupa care nu mia trecut de tot piciorul si am continuat sa joc fotbal, cei interesant ca nu ma doare de loc doar ca dupa fiecare fotbal mi se infla din nou piciorul (ce as putea sa fac) multumesc
0
27-03-2011, ora 23:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul precedent vi se adreseaza in aceeasi masura, fiind la fel de valabil in cazul D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-04-2011, ora 19:28
angelinamusat
Nu este medic/terapeut
angelinamusat
Am inteles,

In acest caz, ce imi recomandati?
Nu vreau sa para ca tratez cu superficialitate aceasta problema dar nu am crezut ca o simpla cazatura poate avea urmari relativ grele. Sunt afectata ptr ca eu iubesc muntele, imi place sa fac sport. In momentul de fata pot doar sa inot si sa fac bicicleta eliptica, este exclus alergat ptr ca imi fortez articulatiile.
Oricare dintre variantele relatate de dumneavoastra implica interventie chirurgicala?
Scuzati-mi insistenta dar as dori sa stiu daca exista posibilitatea vindecarii fara interventie chirurgicala.
Multumesc.
0
03-04-2011, ora 17:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Problema reala nu este a tratamentului local (unguente) sau a fizioterapiei (relativ inutila la cateva luni de la traumatism), ci jumai si numai a diagnosticului real.
Suprasolitarea sportiva a articulatiei, in absenta unui diagnostic de finete, duce la distrugerea acestei articulatii.
Prezenta simptomatologiei dureroase se datoreaza fie unei instabilitati articulare, fie a existentei unor leziuni "oculte", care au "scapat" examinarilor anterioare (fracturi ale calcaneului, talusului sau navicularului, alte leziuni osteo-tendino-cartilaginoase etc etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-06-2011, ora 16:47
demy
Nu este medic/terapeut
demy
Buna ziua, am 20 de ani si 60 de kilograme si de cateva zile am o durere care persista la picioare putin mai sus de genunchi dar in spate..nu stiu daca e vorba de oase sau de muschi dar ma dor rau si abia daca mai pot sa merg. va rog sa ma ajutati cu un raspuns cat se poate de prompt. Multumesc!
0
05-07-2011, ora 00:53
Elenal
Nu este medic/terapeut
Elenal
Buna seara. Acum o săptămâna am sărit de pe bicicleta in calcaiul drept. Am făcut o radiografie, Din care reiese ca nu exista fisuri sau fracturi. Doctorita care mi-a făcut trimiterea pt radiografie, spune ca este o durere care o sa ţină de la o luna la 3 luni.. Dar durerea este atât de mare si pare sa nu se amelioreze deloc. Am un job care mă tine 9 ore in mişcare. Este normal sa fie asa dureros? Mentionez ca nu am avut pantofi in picioare in momentul cazaturii si ca mă aflu in NY. Va multumesc anticipat
0
05-07-2011, ora 01:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
V-as sugera sa faceti un Computer-Tomograf (nu IRM, RMI sau RMN) al retro-piciorului. O fractura a talusului sau calcaneului poate fi dificil recunoscuta de un medic care nu are o cunoastere aprofundata a imagisticii si examinarii clinice a acestei regiuni anatomice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-07-2011, ora 11:04
ramona70
Nu este medic/terapeut
ramona70
Buna ziua,
Ma numesc Ramona si aseara am calcat gresit, am cazut dupa care nu am mai avut putere in picior pentru a ma ridica.In cateva minute am reusit sa pasesc.
E vorba de glezna stanga.In partea dinspre inauntru nu mi s-a umflat glezna.Nici in partea dinspre inafara.Un pic deasupra gleznei spre laba piciorului a aparut o umflatura cam de marimea unui ou de prepelita.
Mi s-a dat diagnosticul de "entorsa".
As vrea sa va rog sa am sfatuiti intrucat doresc sa am consult si un alt medic.Piciorul este imobilizat in gips pentru 10 zile.Respect primele trei zile de imobilizare la pat, cu miscare minima dupa care in cursul zilei de miercuri sau joi ar fi mai potrivit sa merg la o noua consultatie cu radiografia efecuata in cursul serii de duminica?
Am nevoie de acest sfat intrucat sufar de coxartroza si entorsa este la piciorul care imi este mai afectat.
Va multumesc pentru intelegere si ajutor.
O zi deosebita va doresc.
0
11-07-2011, ora 12:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sub aspectul unei entorse "banale" se pot ascunde diagnostice grave, cum sunt fracturile talusului, calcaneului sau navicularului, leziuni cartilaginoase sau chiar leziuni ligamentare grave, care pot lasa sechele importante.
Este necesar un control clinic la 7-14 zile.
Totul consta intr-un diagnostic de finete, care sa aprecieze stabilitatea gleznei sau prezenta unor complicatii ale traumatismului initial.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-08-2011, ora 22:54
marius_toplita
Nu este medic/terapeut
marius_toplita
Buna ziua,
Acum o luna, am fost la fotbal si am avut un accident la glezna( m-a lovit cu mingea in glezna ). Mi s-a umflat, ma durea foarte tare si a doua zi am mers la medic ortoped la Tg Mures. Diagnostic : entorsa grad III cu intindere de ligamente.Mi-a pus piciorul in ghips 7 zile, dupa care mi-a pus o fasa speciala pentru glezna.In momentul de fata fac impachetari cu Diclofenac si Voltaren si am luat inflamator Movalis.Am consultat si un chineto-terapeut si mi-a recomandat exercitii la domiciliu.Dupa toate acestea, piciorul imi este inca umflat si uneori ma inteapa in glezna ( am impresia ca mai tare ma doare tendonul ) si nu-l mai pot pune in pamant.Am incercat sa fac alergare usoara, dar cand maresc ritmul de alergare nu am putere in glezna.
Este ceva grav pentru care sa-mi fac probleme sau puteti sa-mi recomadati ceva?
Va multumesc anticipat!
0
15-08-2011, ora 16:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sub aparenta unei banale "entorse" se pot ascunde diagnostice mai grave, cum ar fi fracturile calcaneului, talusului sau navicularului, generatoare de schele importante.
Este absolut imposibil de emis un aviz competent fara o examinare clinica locala, eventual coroborata cu incidente radiologice speciale. Pana atunci este preferabil sa evitati orice efort fizic, mai ales jogging.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-09-2011, ora 15:13
Costy91
Nu este medic/terapeut
Costy91
Buna ziua domnule doctor,
Acum o luna si o saptamana am fost implicat intr-un accident rutier. Incercand sa ma dau jos din masina am constatat ca, glezna mea stanga era foarte umflata, se invinetise si era intoarsa spre interior. am fost dus la urgenta, iar dupa niste radiografii mai amanuntite, doctorii au spus ca ei in toti anii lor de cariera nu au vazut asa ceva. sa fie piciorul in asemenea hal si sa nu fie ruptura. Nefiind sigur doar pe radiografii, domnul doctor m-a trimis la un CT ( tomograf ), rezultand ca este totul bine. am stat 3 saptamani intr-o atela gipsata, neavand voie sa pun piciorul jos, dupa care mi s-a pus un gips cu toc apx 10 zile. Dupa aceasta mi s-a spus sa incep sa merg in el pt ca totul este bine.. dar a trecut 2 saptamani de cand am scos gips... glezna este la fel de umflata, si ma doare extrem de rau cand calc in el... pana se incalzeste... pe urma fiind suportabila durerea. Pe iesirea mea din spital scrie asa : LUXATIE SUBASTRAGALIANA PICIOR STANG, HEMATOM DORSAL STANG. La epicriza scriind urmatoarele : SE INTERVINE CHIRURGICAL SI SE PRACTICA REDUCEREA DESCHISA A LUXATIE, CU EVIDENTIEREA UNUI MIC FRAGMENT OSOS ANTERO-INTERN SI SUPERIOR DE ASTRAG CARE REVINE IN POZITIE PRIN PEXIE. am facut acele injectii anticoagulante (fraxiparine ) insa in afara de acestea nu am facut nimic. Acum intrebarile mele sunt : Este grav diagnosticul ? Sunt normale aceste dureri, si umflaturi dupa o luna si ceva ? In cat timp credeti ca v-oi putea merge cat de cat corect ?
Mutumesc mult. O zi buna !
0
14-09-2011, ora 00:13
Costy91
Nu este medic/terapeut
Costy91
Si inca o intrebare... M-ar ajuta la mers si la videcare o orteza ?? Multumesc mult, O seara buna !
0
10-10-2011, ora 16:02
Barbu Ruxandra
Nu este medic/terapeut
Barbu Ruxandra
Buna ziua.
Acum o luna am calcat stramb, dar nu i-am acordat atentie.s-a umflat insa in2-3 zile a trecut.dupa vreo doua saptamani insa am simtit o durere si mi se umflase.am fost la urgente, insa acolo m-a vazut un asistent care vroia sa imi puna o atela gipsata.am intrebat daca e neaparata nevoie si pana la urma mi-a pus doar o fasa.acum am inceput facultate si am mult de mers si observ seara ca mi se umfla si ma doare cand calc.am uitat sa mentionez ca la urgenta mi s-a spus ca am o entorsa.nu stiu in cat timp ar trebui sa treaca sau ce ar trebui sa fac.am pus si gheata, am luat si antiiflamatoare (xeforapid) si ketospray. ce ar trebui sa mai fac ?
va multumesc
0
11-10-2011, ora 15:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sub aparenta unei banale "entorse" se pot ascunde diagnostice mai grave, cum ar fi fracturile calcaneului, talusului sau navicularului, generatoare de schele importante si invaliditate majora.
Este absolut imposibil de emis un aviz competent fara o examinare clinica locala, eventual coroborata cu incidente radiologice speciale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
21-12-2011, ora 22:31
rudolfmarius
Nu este medic/terapeut
rudolfmarius
Va salut! am avut fractura de calcaneu grad 1.intrebarea mea este cand pot relua mersul dupa indepartarea ghipsului si cum?mentione ca am o durere gen intepatura la sprijinul total pe piciorul afectat in zona calcaiului. va multumesc anticipat!
0
22-12-2011, ora 21:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ce reprezinta """grad 1"""???
Fractura de calcaneu poate fi articulara sau extraarticulara. Fractura articulara, daca prezinta deplasare, trebuie obligatoriu operata.
In principiu, gipsul este rarissim util in fractura calcaneului, fiind chiar daunator (determina ankiloze, redori, distrofii musculare, algodistrofie etc etc).
Atitudinea actuala depinde in mare masura de Computer-tomograf-ul initial si de cel actual.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
01-01-2012, ora 14:57
rudolfmarius
Nu este medic/terapeut
rudolfmarius
va salut.am avut si eu o entorsa, avand ghips 45 de zile.am 10 zile de cand am scos ghipsul, dar inca nu pot calca pe el deoarece am dureri puternice in zona gleznei, mobilitatea e redusa si se umfla daca tin piciorul jos.ce-mi recomandati sa fac, intrucat nu stiu sa rezolv problema
0
02-01-2012, ora 09:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Persistenta durerilor dupa 45 zile de imobilizare gipsata indica, cu o mare probabilitate, existenta unei leziuni mai grave: fractura maleolara, fractura a calcaneului, talusului sau navicularului, leziune a tendonului calcanean (arhaic, "achilean"), tibial posterior etc etc.
Se impune un consult clinic atent si competent si eventual, ulterior, investigatii imagistice suplimentare (Computer-Tomograf).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns
195 comentarii 1 2 ..... 456 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •