Entorsa glezna

195 comentarii 1 2 3456 7 Înainte ›
0
03-05-2010, ora 23:59
Marius2
Nu este medic/terapeut
Marius2
Buna seara!Multumesc!
Tinand cont ca de 10 zile nu am purtat gips ci doar fasa, urmatorul pas pe care ar trebui sa-l fac ar fi sa imi pun maine din nou atele gipsate si sa mai stau 1 saptamana cu ele?Recuperarea ar fi mai buna?Sau cu ce sa-mi imobilizez piciorul?
Imi sunteti de mare ajutor! multumesc!
0
04-05-2010, ora 00:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
NU
E prea tarziu pentru imobilizare. Aceasta este utila doar daca este neintrerupta si pozitionata corect.
In momentul de fata trebuie exclus un diagnostic mai grav, cum ar fi o fractura oculta, leziunea complexului medial, leziunea ligamentului calcaneo-fibular sau a complexului inter-osos, sindromul regional complex dureros etc.
Abia mai apoi se poate pune problema unei eventuale recuperari.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-05-2010, ora 00:12
Marius2
Nu este medic/terapeut
Marius2
Dl doctor care m-a consultat a spus ca nu am nimic rupt si ca am o intindere mai grava a ligamentelor.Mi-a recomandat sa mai stau 10 fara sa folosesc piciorul, fara sa misc glezna.Observ ca bioernergia ma ajuta, voi face si acupunctura peste cateva zile.Am voie sa incep sa misc glezna acum dupa 21 de zile in apa calda?ce am eu de facut mai departe?
Va multumesc!
0
04-05-2010, ora 00:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cred ca nu ati inteles corect: entorsa grava de glezna necesita reevaluare clinica la 1, 2 si 4 saptamani minimum.
La ce v-a putes ajuta procedeele mentionate daca aveti o fractura a talusului, calcaneului, navicularului, o leziune ligamentara mediala sau ceva similar, grav si de neremediat??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-05-2010, ora 00:34
Marius2
Nu este medic/terapeut
Marius2
Dl doctor a spus ca daca fac reupaus e indeajuns.Ce trebuie sa fac eu de maine inainte sa procedez corect pt o recuperare cat mai buna?
Cu respect,
Marius
0
04-05-2010, ora 10:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Esentiala este doar o consultatie clinico-radiologica atenta, care poate decela sursa problemelor si stabili atitudinea terapeutica optima.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-05-2010, ora 20:28
andrei.cojocaru
Nu este medic/terapeut
andrei.cojocaru
Buna seara Domnule doctor! Sunt intr-o situatie putin placuta ptr.mine. La sfirsitul unui program de miscare cu scop de relaxare pe un teren de baschet, mi s-a intimplat sa simt o trosnitura ca un zgomot surd, mi-a fugit genunchiul in interior, fara insa a cade in prealabil si nici ulterior. Am mers la spital, mi s-a recomandat imobilizare in aparat gipsat timp de 21 zile, investigatii RMN, cu revenire la consult. Ma aflu in prima saptamina de imobilizare in gips, genunchiul nu ma doare, s-a mai dezumflat, La controlul clinic de la serviciul de urgenta mi s-a spus de catre medicul de garda ca este o ruptura de ligament colateral interior. Tin sa precizez ca la acest moment nu am rezultatul interpretarii RMN. As dori sa-mi spuneti daca pentru aceasta afectiune, se poate obtine o reusita vindecare prin imobilizarea in gips, daca este absolut necesara o interventie chirurgicala, daca dupa ce va fi scos gipsul este bine venita purtarea unei orteze cu scopul finalizarii unei insanatosiri corecte, sigure si eficiente. De asemeni, daca sunt indicate sedintele de kinetoterapie, gimnastica medicala pe bicicleta medicinala si ce metode eficiente de recuperare recomandati a fi efectuate de mine ptr. a putea sa-mi reiau activitatea. Va informez ca am virsta de 25 ani, prin natura serviciului am o activitate de birou , cu putina miscare in timpul programului.
0
09-05-2010, ora 20:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tratamentul entorselor genunchiului nu necesita, in 99% din cazuri, imobilizare gipsata. Imobilizarea nu face decat sa ankilozeze genunchiul, impiedicand un diagnostic corect la 7 si 14 zile.
Tratamentul leziunilor ligamentului colateral medial este unul functional, fara nici o imobilizare si nu necesita in nici caz interventie chirurgicala. De asemenea RMN-ul nu este foarte relevant si nici util in cele mai multe dintre cazuri.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-05-2010, ora 20:42
andrei.cojocaru
Nu este medic/terapeut
andrei.cojocaru
Va multumesc ptr. raspunsul dar si in completare va rog sa-mi spuneti parerea dvs. despre folosirea unei orteze de genunchi in cazul meu si despre tratamente de gimnastica medicala si fizioterapie.
0
09-05-2010, ora 20:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Orteza nu rezolva mare lucru, neputand asigura stabilitatea articulatiei genunchiului in cazul leziunilor ligamentare.
Kineto-terapia este extrem de utila si importanta, dar numai dupa consumarea episodului acut.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-05-2010, ora 22:07
Marius2
Nu este medic/terapeut
Marius2
Buna seara!
Am ascultat sfatul dumneavostra, am mers la un alt medic si se pare ca am fractura de peroneu fara deplasare, pe langa entorsa.Mi-a prescris arcoxia 90 mg 14 zile.e ok?
Am 30 zile de la incident.Dde zile sa incerc sa merg fara carje, sau il protejez mai mult timp?
0
13-05-2010, ora 22:09
Marius2
Nu este medic/terapeut
Marius2
PESTE 10 zile sa incerc sa merg fara carje, sau il protejez mai mult timp?
0
13-05-2010, ora 22:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sincer, nu va pot sfatui fara sa va consult, impreuna cu intreg dosarul radiologic.
Asa dupa cum vi s-a "descoperit" o fractura a fibulei, la fel de bine puteti avea si fracturi ale calcaneului, talusului sau navicularului, care necesita mai mult de 6 saptamani de imobilizare stricta, fara drept la sprijin podal.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-05-2010, ora 13:08
radunicholas
Nu este medic/terapeut
radunicholas
Domnule Dr. pe 15.04 am facut o entorsa la fotbal ( s-a umflat imediat, iar a doua zi s-a invinetit putin).
Am putut sa merg chiar de a doua zi chiar daca piciorul era foarte umflat.
Am fost la urgenta si mi s-a facut film pt a vedea daca erau ceva probleme ( nu era nici un os fisurat)
Am taraganat problema timp de aproape 1 luna, timp in care noaptea se dezumfla si ziua in timp ce eram la munca de umfla...
Am fost la un medic ortoped unde mi s-a dat verdict ( sechele post entorsa) si mi s-a recomandat tratament laser, unde scurte si curenti.
dupa vreo 5 sedinte durerea de deasupra maleolei a disparut dar tot nu a revenit la normal.
Ce ma sfatuiti sa fac?
0
16-05-2010, ora 14:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Recuperarea dupa o entorsa necomplicata dureaza vreo 6-8 saptamani.
Totul depinde de leziunile initiale, care nu au nici o legatura cu radiografia decat in cazul unor fracturi "oculte".
Un examen atent si competent va cuantifica natura leziunilor si modul lor de cicatrizare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-05-2010, ora 18:27
Oana Balaci
Nu este medic/terapeut
Oana Balaci
Buna seara.
Am suferit o entorsa acum 3 ani, am avut piciorul ghipsat si gimnastica de recuperare dupa scoaterea ghipsului.Am observat ca am ramas cu o sensibilitate de atunci.De curand(o luna de zile) m-am apucat sa fac miscare zilnic.In ce sens miscare, mers pe jos cam 45 minute si facut pe un stepper acasa cam 30 de minute.De cateva zile n-am mai putut face miscare deoarece am dureri la glezna.Ma ung cu un gel si mi-am pus o glezniera.Intrebarea mea este urmatoarea:credeti ca este un efort depus cam mult ptr.o glezna cam subreda?mai pot face aceasta miscare zilnica?
Am uitat sa va mai spun un amanunt:mi s-a spus ca "am oase de balerina" si mare grija cu ingrasarea ca pot ajunge la tasarea oaselor.Cam asta am patit acuma in urma lasatului de fumat.De aici si aceasta miscare a mea.
0
18-05-2010, ora 22:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este absolut imposibil de emis un aviz pertinent fara examen local si studiul radiografiilor actuale.
Poate fi o simpla suprasolicitare sau poate fi o instabilitate reziduala, poate fi o artroza post-traumatica sau alte sute de diagnostice.
Principial eforturi de o asemenea amploare deosebita se efectueaza absolut progresiv si nu cu brutalitate, mai ales in cazul unor sechele post-traumatice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-05-2010, ora 22:49
Marius2
Nu este medic/terapeut
Marius2
Buna seara!
Am fractura de peroneu fara depasare in zona gleznei(azi 5 sapt), dar am dureri mici si medii in zona frontala gleznei si laterala interior(fluierul piciorului..).Este posibil ca durerea sa radieze, sau durerea in acel punct poate semnifica o problema pe care nu a vazut-o pe radiografie ultimul doctor ortoped ce m-a consultat?
Am mai vb mai sus de cazul meu.Cand voi putea merge putin pe piciorele mele doresc sa vin la un consult la dmv, dar pana atunci am motive sa-mi fac griji?
Cu respect,
Marius
0
19-05-2010, ora 09:24
mihaela-corina
Nu este medic/terapeut
mihaela-corina
Buna dimineata!
Am facut o entorsa in luna ianuarie a.c., dintr-o cazatura pe gheata, iar mersul in continuare pe gheata m-a determinat sa calc gresit in mod repetat, afectand glezna interesata. Am avut dureri, edem si echimoza si am aplicat comprese reci, unguent Fastum gel si fasa elastica, insa nu imediat, ci dupa cateva zile de la producerea entorsei si nu in mod sistematic si regulat.
Durerile s-au diminuat treptat in intensitate si au disparut, glezna are mobilitate normala, insa edemul persista, ceea ce ma deranjeaza foarte mult din punct de vedere estetic.
Va rog sa imi spuneti care ar putea fi cauza persistentei edemului si daca fasa elastica isi gaseste utilitatea in continuare.
Va multumesc!
0
19-05-2010, ora 14:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Pentru "marius2": protocolul de tratament al fracturilor maleolare presupune consultatii de control, cu examinare clinica locala si radiografii de control, tocmai in scopul verificarii statusului fracturii, al potentialelor deplasari secundare etc. Nu va pot preciza nici un detaliu, din simplul motiv ca ma aflu in totala necunostinta de cauza, nu cunosc absolut nimic din cazul D-voastra.
Pentru "mihaela-corina": edemul are cauze multiple, insa de obicei semnifica persistenta unei probleme la nivelul gleznei, fie ea instabilitate reziduala, sinovita reactiva, deplasari ale unor fracturi neobservate, leziuni cartilaginoase ale domului talian, probleme vasculare de genul trombozei venoase si inca vreo 50-60 de cauze.
Un consult clinic detaliat va decela cauza problemei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-06-2010, ora 18:29
mickey19
Nu este medic/terapeut
mickey19
buna ziua!Am si eu mica problema, de cateva zile am glezna umflata si vanata(vanataie nu este una obinuita, cred k s-au spart mai multe vase de sange si s-a format vanataia) dar nu ma doare piciorul, merg normal.Am fost putin speriata pentru k nu am mai avut niciodata o vanataie de acent gen.Tin sa precijez k sunt practicanta de arte martiale si saptamana trecuta din cauza unui blocaj la antrenamet m-am ales cu o alta vanataie pe tibie, unde normal s-a umflat si ea.Credeti ca are legatura problema de la glezna cu cu cea de la tibie?
0
03-06-2010, ora 22:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Probabil este vorba despre un traumatism la nivelul gleznei, chiar daca nu il constientizati. Acest traumatism a produs leziuni ligamentare, musculare, osoase sau ale altor tesuturi, manifestat printr-un hematom.
Fara un examen clinic local este absolut imposibil sa ne pronuntam.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-09-2010, ora 16:39
cipolyno
Nu este medic/terapeut
cipolyno
Buna.Am si eu o problema, am facut o entorsa de glezna la un meci de fotbal.Am fost la un medic ortoped si mi-a recomandat sa nu calc pe picior 3 saptamani si mi-a pus si o fasa elastica stransa.As vrea sa stiu daca e ok ce fac si daca nu trebuie si exercitii de recuperare sau se vindeca asa de la sine.Astept un raspuns, multumesc.
0
15-09-2010, ora 16:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu cunosc gravitatea leziunii ligamentare pe care ati suferit-o, insa tratamentul modern al acestor entorse este oarecum diferit:
- tratament functional, cuprinzand o glezniera (pentru prevenirea edemului), dar cu reluarea mersului cvasi=normal dupa 24-36 ore de la traumatism.
- imobilizare gipsata stricta (cizma gipsata pana la genunchi) pentru 6 saptamani strict, in cazul entorselor grave.
- interventie chirurgicala, in cazul unor sportivi de performanta si al unor leziuni ligamentare complexe si grave.
Tratamentul mentionat de D-voastra nu face parte din arsenalul terapeutic modern, prin urmare nu va pot sfatui in vreun sens sau in altul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-09-2010, ora 19:57
cipolyno
Nu este medic/terapeut
cipolyno
In general aceste entorse se refac complect sau se resimt si in viitor?Cam cat timp va trebui protejat piciorul? Totusi la mine cred ca nu e ceva grav nu ma durea asa tare puteam sa umblu si dupa accident, numai ca se tot umfla glezna cand era solicitata.Acum mai astep sa treaca astea 3 saptamani si nu calc pe el dar sper sa se vindece bine si sa nu ma supere in viitor.Multumesc oricum pt.raspuns.
0
16-09-2010, ora 08:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cred ca nu am fost deloc inteles:
- cu cat nu veti calca pe picior, cu atat glezna va fi mai mult inflamata (edematiata);
- gravitatea leziunii ligamentare nu se traduce in intensitatea durerii. Exista leziuni ligamentare grave care evolueaza fara durere la mers, prin urmare logica D-voastra este total gresita.
- evolutia leziunilor ligamentare depinde atat de gravitatea leziunii initiale, de tratamentul aplicat, de perioada de recuperare, dar mai ales de solicitarile la care veti supune in viitor glezna.
In general foot-ball-ul este un sport fabulos de agresiv pentru glezna.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-10-2010, ora 21:58
mady2oo6
Nu este medic/terapeut
mady2oo6
Buna seara,
As dori si eu niste sfaturi/raspunsuri in legatura cu problema pe care o am.Azi am reusit sa fac o noua entorsa.Desi nu am fost la doctor, mi-am dat seama pentru ca am mai avut inca 2 entorse la cei 16 ani ai mei.Trebuie sa mentionez ca la a doua entorsa piciorul l-am avut in ghips si mai vreau sa spun ca entorsa pe care am o am acum a fost din cauza ca am calcat stramb/sau ceva aseamanator. Ma ingrijoreaza faptul ca este deja a3-a entorsa la acelasi picior si ma sperie gandu ca la orice "fleac" pot sa fac alta. Ce pot face in privinta asta, ca sa evit?Mai vreau sa spun ca dupa ce s-a intamplat accidentarea am fost nevoita sa merg in continuare, ceea ce inseamna ca nu este asa grav.. pentru ca datile trecute nu puteam nici macar sa ma sprijin pe picior. Sa mai merg la doctor?Chiar daca stiu ce trebuie sa fac sau ce o sa-mi spuna?
Multumesc mult.
0
01-10-2010, ora 22:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Criteriile de gravitate sau de tratament sunt fundamental diferite de modul cum le ganditi D-voastra.
- Mai intai este esential un diagnostic clinic de precizie, care sa cuantifice leziunile ligamentare si gradul instabilitatii articulare.
- pe de alta parte, repetarea entorselor se datoreaza atat unei probleme anatomo-functionale, cat mai ales suprasolicitarii sportive sau a lipsei unei recuperari adecvate.
- sub aspectul unei entorse "banale" se pot ascunde diagnostice mult mai grave, care trebuie bine interpretate.
Prin urmare, in afara unui diagnostic de finete, aveti nevoie de o kinetoterapie bine condusa, in lipsa careia o activitate sportiva este catastrofala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-10-2010, ora 19:51
florin t
Nu este medic/terapeut
florin t
Buna seara.Acum 10 zile la fotbal, am facut o entorsa de glezna.Am fost la urgenta si medicul a zis ca am entorsa de glezna cu edem.Mi a zis ca trebuie sa pun piciorul in ghips 2 sapt. Apoi mi-a zis ca trece si cu fasa elastica, iar cand i-am spus ca prefer fasa a ramas cam surprins..Mi-a dat sa iau ARCOXIA 5 pastile, (nu am luat decat 1 pt.ca aveam pocnituri in ureche, vedeam in ceata..) dar am luat Ketonal 150, 3 zile 2/zi, voltaren emulgen !% si hepathrombin 30.000. si sa pun gheata.Am pus gheata si s-a edemul aproape s-a retras definitiv.Acum ce intrebari am.: cand a inceput sa se desumfle piciorul a inceput sa ma doara mai tare ca atunci cand era mai umflat, e normal? Va rog sa-mi spuneti cand pot sa calc pe picior, pt ca ieri eram fara bandaj si fara sa-mi dau seama m-am sprijinit in el sa ma urc in pat si s a umflat putin, Am pus niste foi de varza si s-a tras la loc, dar dimineata a inceput sa ma doara iar..o durere suportabila...Va multumesc
0
25-10-2010, ora 00:17
radunicholas
Nu este medic/terapeut
radunicholas
buna ziua d-le doctor...
in aprilie 2010 am facut o entorsa la fotbal.( mi s-a umflat glezna stanga foarte tare).
am folosit gheata si cremele colegilor si chiar din a 2 zi am putut sa merg fortat fiind de niste examene la care trebuia sa particip.
am fost la urgenta, mi-a facut film si mi s-a zis ca e doar o entorsa.
dupa vreo luna a aparut un punct dureros sub glezna, am fost la doctor si mi-a spus ca piciorul trebuia pus in ghips sau fixat cu atele (spunandu-mi ca o sa am probleme toata viata pt ca aveam sechele post entorsa) si mi-a recomandat sedinte laser. ( am facut vreo 6 sedinte laser, curenti si unde UUS) si punctul dureros a disparut.
totusi am ramas cred cu niste sechele deoarece cand il fortez putin sau cand are el chef imi da niste junghiuri... in rest nu am probleme
nu stiu ce sa fac ( sa continui cu creme, si ce anume) ?
sau sa fac
Adaugă un comentariu / răspuns
195 comentarii 1 2 3456 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •