Entorsa glezna

06-05-2009
wolverine
Nu este medic/terapeut
wolverine
Buna ziua.
Acum o saptamana am avut un incident la fotbal, am calcat pe piciorul adversarului. Mi s-a umflat glezna, am pus gheata, pozitie procliva, anti-inflamatoare (Diclofenac Gel). A 2-a zi dimineata am mers la medic pentru radiografie...diagnostic: entorsa grava cu smulgere fragment osos(bob de orez) maleola tibiala. Rezultata: gheata ghipsata cu calcai 21 zile. Am intrebat medicul si a zis ca dupa 3-4 zile ma pot deplasa cat de cat. Acum dupa o saptamana imi simt ghipsul mai lejer (presupun ca s-a mai dezumflat glezna).
Intrebarea mea este: pot sta numai 14 zile in ghips, apoi inca 7 zile cu glezniera si adidas inalt tip gheata? M-am interesat si de sedinte de recuperare cu ultrasunete, masaj si laser.
Vreau sa scot ghipsul pentru ca ma descurc destul de greu cu serviciul...

Multumesc anticipat pentru reaspunsuri...

O zi buna.
195 comentarii 12 ..... 6 7 Înainte ›
0
06-05-2009, ora 21:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Atitudinea D-voastra nu este recomandabila.
O entorsa grava necesita nu 21 zile, ci 45 zile.
Trebuie insa diagnosticata corect si diferentiata de o entorsa medie.
Entorsa grava este mai importanta decat o fractura maleolara, deci nu trebuie privita cu superficialitate.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
07-05-2009, ora 10:45
wolverine
Nu este medic/terapeut
wolverine
Buna ziua, din nou...
Pe biletul dat de la urgente nu se specifica daca e grava sau nu...doar entorsa glezna cu smulgere fragment osos. Dupa parerea D-voastra, se incadreaza la entorsa grava sau medie? Mentionez ca ligamentul afectat e cel de pe interiorul gleznei...
Un altfel de tratament care sa nu necesite atatea zile de ghips nu exista?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

O zi buna.
0
07-05-2009, ora 12:05
wolverine
Nu este medic/terapeut
wolverine
Am gasit pe net urmatorul produs... chemomed.ro/produse.php?id=29&tipLista=5
Nu se poate folosi 7 zile...in loc de ghips?

Astept recomandari cu metode/produse alternative care sa inlocuiasca ghipsul...si care sa imi permita inceperea unor sedinte de fizioterapie...ultrasunete, laser, curenti...

O zi buna.
0
07-05-2009, ora 12:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Entorsa grava se diagnosticheaza clinic (consultatie).
Va repet:
"
O entorsa grava necesita nu 21 zile, ci 45 zile de imobilizare.
Trebuie insa diagnosticata corect si diferentiata de o entorsa medie.
Entorsa grava este mai importanta decat o fractura maleolara, deci nu trebuie privita cu superficialitate. "
Instabilitatea reziduala a gleznei este extrem de grava si necesita interventii chirurgicale seriate, cu sanse de succes mediocre...si asta numai prin diagnostic incorect si tratament necorespunzator.

Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
07-05-2009, ora 13:51
wolverine
Nu este medic/terapeut
wolverine
Buna ziua...din nou...
Entorsa grava = ruptura de ligamente

Eu nu am ruptura de ligamente...am dezinsertie ligamentara (un varf de pix). La urgente, medicul ortoped era medic rezident in anul I. Initial am vrut sa aflu o a 2-a parere...dar fortat de imprejurari (prietena mea, care era ingrijorata) am acceptat ghipsul. Radiografia nu a vrut sa mi-o dea sa o duc si la un alt medic. Ma gandeam sa tin 14 zile ghipsul, sa il scot, sa ma duc la un medic prin asigurarea privata de sanatate, cu recomandari foarte bune...si in functie de ce zice medicul respectiv sa mai pun din nou ghips sau sa incep recuperarea...
Ghipsul care il am momentan e cu toc, care din pacate a cedat...si acum parca calc tot timpul pe o piatra...

Va rog sa aveti rabdare cu mine, eventual sa imi explicati mai amanuntit...

Inca o data, multumesc anticipat...
0
07-05-2009, ora 15:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Diagnosticul de entorsa grava a gleznei presupune ruptura unor ligamente din complexul lateral sau din cel medial, eventual insotite de smulgeri osoase.
Problema majora a enorsei grave este ca ea poate ascunde fracturi la fel de grave, si care nu pot fi evidentiate pe radiografii normale (fractura talusului este cea mai grava). Acestea pot avea consecinte importante asupra viitorului gleznei si piciorului.
Diagnosticarea unei entorse grave nu este de competenta unui rezident si, uneori, nici a unui ortoped generalist. Acesta este motivul pentru care, in tarile civilizate occidentale, ortopezii se dedica 100% unei regiuni anatomice (de ex genunchi, umar, sold, glezne sau pumn), cu cresterea spectaculoasa a calitatii actului medical.
Daca pacientul incearca sa se trateze singur consecintele nu pot fi decat pe masura: sechele grave.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
07-05-2009, ora 15:47
wolverine
Nu este medic/terapeut
wolverine
Am inteles...
Intr-un final...avand in vedere toate cele relatate de mine...ce imi recomandati? Sa stau astea 21 zile in ghips apoi sa ma duc la un consult specializat? Mi-ati putea recomanda pe cineva in Iasi..ma refer la o noua radiografie si interpretarea specializata ai ei, si apoi tratament recuperator...

Multumesc anticipat.
0
07-05-2009, ora 17:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Va recomand mai intai sa respectati tratamentul medical asa cum v-a fost recomandat, bun sau rau.
Dupa expirarea celor 21 de zile, in mod normal, se efectueaza in primul rand un bilant clinic, si doar eventual unul radiologic.
Ameliorarea spectaculoasa a starii locale si lipsa unor semne locale de fractura, de ruptura ligamentara grava si, nu in ultimul rand, aprecierea instabilitatii antero-posterioare si in inversiune-eversiune, va determina mentinerea imobilizarii inca 21 zile sau trecerea la fizio-kineto-terapie.
Nu va pot recomanda pe nimeni in Iasi dintr-un motiv simplu: nu cunosc pe nimeni.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
16-05-2009, ora 11:10
Mare Andrei
Nu este medic/terapeut
Mare Andrei
Buna ziua,
Acum 2 saptamani am avut un meci de fotbal, eu sunt portar, am degajat o minge si cand mi-am pus piciorul pe pamant, mi-a tot fugit glezna.Am mers la doctor si sa constatat ca am entorsa foarte grava cu fractura.De 2 saptamani mi-e piciorul in ghips si mai am inca 2 saptamani...As vrea sa stiu, recuperarea cum trebuie sa o fac...sa imi fie refacuta glezna in totalitate, sper ca ma puteti ajuta..!
Multumesc frumos.
O zi buna
0
16-05-2009, ora 22:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Conditia esentiala a unui tratatement corect este o consultatie (examinare clinica), in lipsa careia nimeni nu poate sti conditia actuala a gleznei si tratamentul corespunzator.
Exista programe foarte bine codificate de recuperare, insa depind de conditia gleznei si de adevarata gravitate a entorsei.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
16-05-2009, ora 22:35
Mare Andrei
Nu este medic/terapeut
Mare Andrei
Buna seara,
V-a multumesc frumos pentru informatie, o seara placuta in continuare!
La revedere
Multumesc inca o data!
0
18-05-2009, ora 18:09
Mare Andrei
Nu este medic/terapeut
Mare Andrei
Buna ziua,
Din nou.A intervenit ceva...o sa trebuiasca sa ma duc la turneul final...echipa are nevoie de mine...si vreau sa imi scot ghipsul macar cu 3 4 zile mai repede sa pot incepe recupearea...in 9 iunie incepe turneul la pitesti!ar putea aparea ceva complicatii..la glezna??daca il dau mai repede jos?multumesc
La revedere
0
18-05-2009, ora 19:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Va recomand mai intai sa respectati tratamentul medical asa cum v-a fost recomandat, bun sau rau.
Ameliorarea spectaculoasa a starii locale si lipsa unor semne locale de fractura, de ruptura ligamentara grava si, nu in ultimul rand, aprecierea instabilitatii antero-posterioare si in inversiune-eversiune, va determina mentinerea imobilizarii inca 14 zile peste cele 30 zile sau trecerea la fizio-kineto-terapie.
Daca glumiti cu acest tratament o faceti pe propria raspundere, cu consecinte deloc neglijabile.
Entorsa grava necesita 6 saptamani de gips si in nici un caz abandonarea gipsului mai devreme.

Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
18-05-2009, ora 20:05
camelia neacsu
Nu este medic/terapeut
camelia neacsu
buna ziua, acum o luna de zile am casut la ski si m-am lovit la genuchiul stang, dupa o zi durerea a disparut, si am continuat sa skiez, acum la o luna zi jumatate durerea a revenit si m-am hotarat sa consult un medic ortoped care mi-a recomndat sa fac o radiografie si un RMN, el spunandu-mi in prealabil ca e posibil sa am o ruptura de ligament, mi-am facut analizele respective si m-am intors la el cu rezultatele acum mi-a spus sa in afara unui ligamnt am un altul fisurat si o ruptura de menisc. cei care mi-au facut radiografiile mi-au spus ca din punctul lor de vedere nu am nimic. credeti ca e cazul sa mai consult si un alt medic?
in concluziile RMN scria ca am leziune grad 2-3 ligant colateral intern, intindere de lia contuzie osoasa condil femural extern si leziune gradul 2 corn posterior. medicul ortoped mi-a recomandat sa folosesc o orteza timp de 6 saptamani. spunandu-mi ca doar daca vreau sa mai fac sporturi extreme este necesara o operatie.este corect?
0
18-05-2009, ora 20:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Ceea ce conteaza este examenul clinic si in nici un caz IRM (RMN-ul) sau radiografia.
In cazul in care nu puteti avea un diagnostic clar clinic si mai ales o atitudine ferma aveti tot dreptul sa consultati un alt ortoped, eventual unul cu preocupare deosebita in patologia genunchiului.
Orteza nu face decat sa va atrofieze musculatura care participa la stabilizarea genunchiului.
Problema esentiala este necesitatea sau nu a operatiei de refacere a ligamentului incrucisat.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
18-05-2009, ora 20:47
camelia neacsu
Nu este medic/terapeut
camelia neacsu
ce inseamna examenul clinic, in ce consta?
Trbuie sa precizez ca in momentul de fata mu ma mai doare absolut nimic. intrebarea mea era credeti ca concluziile in urma Rmn-ului sunt aceleasi cu diagnosticul pus de medicul ortoped. cel mai mult ma intriga faptul ca ma asteptam ca in urma cazaturii daca era ceva grav durerea sa persiste si sa se umfle genunchiul sau sa apara ceva. iar durea a parut in urma unui efort oarecare fizic ( dans). NU maq deranjeaza sa port proteaza, ma derutar faptul ca medicul mi-a spus ceva iar cei de la spitalul unde am facut rmn si radiografie mi-au spus altceva si cunoscand cazuru de erori medicale mi-e teama. Poimanie m-am programat la un alt medic.
Va multumesc pt raspunsuri.
0
18-05-2009, ora 21:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Examenul clinic se efectueaza cu ocazia consultatiei si consta intr-o serie de manevre ce obiectiveaza, infinit mai bine decat orice RMN, stabilitatea articulara sau eventuale leziuni meniscale.
Durerea nu este esentiala si nici constanta in cazul unei leziuni ligamentare a incrucisatului anterior, constanta fiind doar instabilitatea ce se obiectiveaza prin manevrele de care va vorbeam.
Nici un ortoped serios din lumea civilizata nu ia o decizie de operare a unui genunchi pe baza RMN, ci doar pe baza consultului clinic. RMN-ul ete doar o explorare adjuvanta, care da foarte des rezultate fals-pozitive si de care ne putem cel mai adesea dispensa.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
19-05-2009, ora 17:27
munteanu_gyna
Nu este medic/terapeut
munteanu_gyna
in data de 3 aprilie 2009 am fost diagnosticata cu smulgere osoasa maleolara extena.
am urmat intocmai indicatiile medicului.
am stat in gips o luna de zile
dupa care am facut radiografia de control, care a fost multumitoare..asa a zis doctorul
dupa care eu am mers la un alt medic care mi a recomandat heparina, myacalcic si inca 10 zile cu atela.
am facut si acest tratament iar acum mi se umfla piciorul si ma doare.
ce fel de recuperare imi recomandati?
0
19-05-2009, ora 17:35
munteanu_gyna
Nu este medic/terapeut
munteanu_gyna
multumesc anticipat,
gyna munteanu
0
19-05-2009, ora 21:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Nu putem face o legatura directa intre ultimul tratament si starea gleznei.
Pentru a va recomanda un tratament este imperios necesar sa va consult. Nu stiu care a fost adevaratul diagnostic, daca perioada de imobilizare a fost suficienta sau prea mare, care este stabilitatea actuala a gleznei etc.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
26-05-2009, ora 21:50
lucasenko
Nu este medic/terapeut
lucasenko
Buna ziua!
Acum 3 saptamani am calcat stramb, am fost la ortoped si diagnosticul a fost "entorsa tibiotarsiana dr cu edem local". Mi-a pus un gips decat pe talpa si partea din spate a piciorului pentru 3 yile dupa care m-a chemat la consult si pentru a imi pune "gips circular". Am mai stat si cu acest gips 12 yile dupa care mi l-a scos si azis ca totul este bine si de acum sa calc in picior. Acum, dupa o saptamana de cand am scos gipsul pot sa merg in el, dar este destul de umflat si din aceasta cauza nu pot nici sa merg normal. Mentionez ca umflatura nu scazut deloc de cand am scos gipsul, desi, coform prescriptiei medicului, am pus comprese cu apa rece si l-am dat cu unguente (diclofenac si lioton)
Este firesc ca aceasta umflatura sa nu cedeze intr-o saptamana? Dupa cat timp ar trebui sa scada?
Acum mai nou au aparut si niste puncte rosii pe zona unde a fost gipsul. Sa fie o rectie alergica?
0
26-05-2009, ora 21:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Entorsa de glezna este o afectiune banala, insa tocmai aceasta "banalitate" poate ascunde existenta unor leziuni mult mai grave.
In mod normal gipsul are eficienta doar intr-o entorsa grava, in care este mentinut timp de 6 saptamani.
In rest, atitudinea normala este imobilizarea relativa intr-o orteza si mers cu sprijin precoce.
Singura modalitate de a cuantifica gravitatea entorsei este o consultatie directa.
Va stau la dispozitie oricand doriti.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
09-06-2009, ora 18:25
Cristian M.
Nu este medic/terapeut
Cristian M.
Buna Ziua,
Am alunecat pe scari si mi-am sucit glezna.nu i-am dat mare atentie decat a 2-a zi cand am fost la urgente si m-am ales cu ghips.medicii au spus ca nu isi pot da seama de pe radiografie daca este rupt sau nu, dar au suspectat tosusi o mica fractura. problema mea este ca am bacalaureatul in 2 saptamani si dau proba din educatie fizica.exista sanse sa ma pot prezenta la proba???


Multumesc anticipat,
Cristian Morosanu
0
09-06-2009, ora 23:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Indiferent de diagnostic, respectiv de gravitatea entorsei, este exclusa participarea la proba fizica, mai ales daca glezna a fost imobilizata gipsat.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
10-06-2009, ora 00:39
Cristian M.
Nu este medic/terapeut
Cristian M.
Va multumesc mult, o seara placuta in continuare.

Cristian Morosanu
0
10-06-2009, ora 23:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va stau la dispozitie cu modestele mele forte.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
20-06-2009, ora 19:10
maya89
Nu este medic/terapeut
maya89
v-as ruga frumos daca imi puteti recomanda o clinca foarte buna de ortopedie, care au specializare in in Chirurgia Gleznei si a Piciorului pentru ca nici 20 de ani nu am si am niste probleme cu oasele ale unei femei de 60.nu stiu de ce.va rog frumos daca puteti ajutati-ma.chiar am nevoie urgenta sa merg sa fac niste consultatii...tratamente la o clinca buna
0
20-06-2009, ora 19:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va stau la dispozitie.
Aveti datele mele de contact in momentul in care dati "click" pe numele meu in raspunsurile de mai sus.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
01-07-2009, ora 00:06
mirosplacut
Nu este medic/terapeut
mirosplacut
Buna Ziua acum 5 saptamani am calcat stramb sa fotbal si am facut entorsa gr 2 am avut timp de 1 sapt glezna imobilizata in ghips dupa care 3 sapt am umblat cu fasa elastica, acum pot sa merg normal nu ma doare decat daca stau mult timp in picioare exemplu 5 -6 ore...problema e ca la nivelul oului piciorului mi-a ramas o umflatura dura la palpare. aveti idee cam cat dureaza vindecarea unei entorsre sau ce se va intampla cu umflatura va ramane asa sau in timp se va absorbi chiar daca este dura
0
01-07-2009, ora 12:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn.tratamentul entorsei poate fi rezumat astfel: fie cel functional, cu imobilizare prin orteza si mers precoce.fie imobilizare gipsata 6 saptamani.in rest putem vorbi despre o entorsa neglijata... Gravitatea si sechelele entorsei se apreciaza dupa consultul clinic...care este strict necesar... .Nu putem aprecia nici starea gleznei si nici instabilitatea sau sechelele entorsei fara un consult amanuntit... Cu deosebita stima, Dr. Marius Uscatu Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns
195 comentarii 12 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •