Entorsa genunchi

06-10-2015
CristianGeba
Nu este medic/terapeut
CristianGeba
In urma unei joc sportiv am suferit o entorsa la genunchi(in momentul in care am pus piciorul in pamant s-a auzit o pocnitura la genunchi), cel putin asta s-a constatat la spitalul de urgenta, cu suspiciunea unei leziuni de ligament colateral intern. Am refuzat punerea in ghips, si a ramas eventual cumpararea unei orteze de genunchi, si continuarea unui tratament cu antiinflamator (pastile) si unguient + gheata.
Maine sunt programat pentru pentru o vizita la un medic ortoped, pentru o consultatie de specialitate. In momentul de fata durerea apare doar cand il misc sau daca incerc sa pun presiune pe genunchi. Recent s-a si umflat deasupra rotulei..
Doar din aceste putine detalii se poate spune daca e ceva grav ?!
Multumesc.
5 comentarii
0
07-10-2015, ora 09:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cuantificarea gravitatii necesita, evident, examinare clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-10-2015, ora 20:42
CristianGeba
Nu este medic/terapeut
CristianGeba
Revin cu cateva informatii dobandite ultimele zile:
Legat de starea genunchiuliu: tin sa precizez ca s-a imbunatatit prin : diminuarea inflaturii initiale, pot merge fara a simti dureri(piciorul este putin indoit in timpul mersului), insa apare un disconfort cand incerc ca indrept piciorul in momentul mersului, pot indoi mai mult piciorul (aprox 90 de grade)..Si continui cu repaus si mentinerea lui suspendat, cu comprese de gheata, antiinflamator pastile si unguient antiinflamator, si evident fasa elestica.
In urma unei consultatii la un ortoped, mi s-a spus ca nu se poate da seama ce anume ar fi cauza din cauza musculaturii prea dezvoltate, si mi s-a recomandat un rmn pentru o viitoare consultatie in 2 sapt.
Cum fiecare doreste sa iti ofere cat mai multe servicii contra cost, am fost sfatuit sa incep si kineto/fizio terapie, sau rmn uri la diferite clinici..
Inainte de toate, sanatatea este cea mai importanta, intrebarea mea ar fi : Daca continui acest tratament personal cu repaus/gheata si celelalte si mers zilnic pentru o perioada scurta pentru a nu tine musculatura in repaus, as agrava in vreun fel o posibila/nedorita eventuala leziune/ruptura a unui ligament ?
Va multumesc !
0
13-10-2015, ora 15:02
CristianGeba
Nu este medic/terapeut
CristianGeba
Ce parere aveti Domnul Doctor ?
0
23-10-2015, ora 17:18
alina1203
Nu este medic/terapeut
alina1203
Am suferit o entorsa la genunchiul stang iar medicul mi-a recomamdat sa fac un rmm...la care a rezultat:
-dislocare patelara laterala cu basculare anterioara a patelei si contuzie osoasa patelara, tibiala anterioara si condilara laterala
-ruptura de grad mare a retinacului patelar medial
-fractura cu infundare la nivelul suprafetei de sprijin a condilului femural lateral
-sant trohlear aplatizat
-discreta infundare a platoului tibial in compatrimentul medial


Ce inseamna toate astea si cum se rezolva????
0
21-06-2017, ora 12:00
kusn
Nu este medic/terapeut
kusn
Acum 2 sapatamani am suferit o entorsa la genunchi.Am urmat tratamentul antiflamator si am avut pusa o atela pentru 7 zile.In urma controlui doctorul a hotarat sa imi puna un ghips circular timp de 6 sapatamani.Intrebare de ce atata timp?Recunosc ca mai calc pe picior, merg pana la baie sau bucatarie (sau trebuie sa folosesc tot timpul carjele).Ce complicatii pot sa am si cat de repede pot sa imi reiau activitatile normale(mersul la lucru, de precizat ca stau foarte mult in picioare)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •