Entorsa de ligament la cot

19-05-2011
IsTw
Nu este medic/terapeut
IsTw
Buna ziua domnule doctor.. acum o saptamana am fost la antrenament intr-o sala de fitness. A mers bine pana am facut un exercitiu pentru triceps, unde am ridicat prea mult [banuiesc eu].. in timp ce ridicam, am remarcat pocnituri in cot la fiecare ridicare a greutatii..Nu am bagato in seama si am continuat.. apoi urmatoarea zi, articulatia cotului o simteam foarte obosita, si am renuntat pe la jumatatea programului de antrenament..
Am cautat pe internet si reiese ca as avea o entorsa de ligament.. insa la mine este foarte slaba.. cotul nu e umflat, nu e vanat si nu ma doare.. doar pocneste, , , pocneste slab cand nu am nimic in mana, iar cu un obiect mai greu in mana, pocneste mai tare...

Am inceput sa imi pun comprese reci cate o ora, de doua ori pe zi... iar cotul bandajat intr-o fasa in tot decursul zilei..
Au trecut cateva zile, si nu s-au remarcat schimbari, incep sa-mi fac griji.. La doctor nu merg pentru ca stiu ca am de facut multe drumuri.. ce este de facut ?
5 comentarii
0
20-05-2011, ora 18:19
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
Cataplasme cu soda de rufe calcinata, sau sare grunjoasa. Zdrobiti cristalele de soda calcinata la dimensiunile sarii grunjoase, sau folositi chiar sare grunjoasa si puneti un strat de 10x5x2 cm.pe centrul unui prosop de bucatarie din bumbac. Impaturiti marginile prosopului peste stratul de soda sau de sare grunjoasa, astfel incat sa ramana doar un strat de tesatura intre soda si piele. Bandajati apoi articulatia-recte cotul inflamat, acoperiti cu un prosop si pastrati bandajul peste noapte, sau minimul 3-4 ore. Folositi acest bandaj o data la 2 zile.Daca pielea este sensibila pot aparea basici, asa ca aplicati mai intai vaselina pe piele inainte de aplicarea bandajului cu soda.La umflaturi proaspete se poate face bandajarea cu tarate de grau fierte si racite la temperatura camerei. Sanatate! Ai asa numitul sindrom al jucatorului de tenis. Ar fi bine sa apelati la terapia Bowen, -*. Sunt necesare cca. 5-6 sedinte de terapie, cate una pe saptamana.


(*modificat de admin)
0
20-05-2011, ora 22:42
IsTw
Nu este medic/terapeut
IsTw
Multumesc.. Deci tratamentul asta il aplic din 2 in 2 zile pana imi trece ?
AA si inca ceva, eu tin mana in repaos total aceste saptamani, e bine ?
0
20-05-2011, ora 22:55
IsTw
Nu este medic/terapeut
IsTw
Uitasem sa intreb.. eu sunt din Botosani.. dar cat ma costa o sedinta ?
0
21-05-2011, ora 08:23
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
-*. In general o sedinta pe saptamana costa cam 50 lei.
In orice caz cand faci terapie Bowen, sporturile extreme sunt interzise


(*modificat de admin)
0
29-05-2011, ora 23:21
IsTw
Nu este medic/terapeut
IsTw
Folosesc de o saptamana un gel Clafen - Diclofenac Sodic, am auzit ca e buna pentru mine.. dar am o intrebare.
Cam cate saptamani trebuie sa urmez tratamentul pana se amelioreaza ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cotul jucatorului de tenis - primul ajutor
  • Entorsa: primul ajutor
  •