Entorsa de grad 1, gips 9 zile.. durerea inca persista

26-02-2007
Constantin_Alex
Nu este medic/terapeut
Constantin_Alex
Am avut o entorsa, de gradul 1 (asa mi s-a zis)am tinut in ghips 9 zile, si dupa ce am taiat ghipsul durerea inca persista. Pot sa merg, calc aproape normal, dar dak calc putin stramb durerea este foarte mare. As avea nevoie de un tratament mai rapid, am nevoie de o recuperare mai rapida, sunt sportiv, dar nu stiu cum, imi puteti recomanda ceva?va rog raspundeti.Va multumesc
5 comentarii
0
27-02-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Tratamentul de recuperare se face la cabinetele de fizioterapie.In orice caz trebuie sa aveti mare grija pentru ca dupa o entorsa, apare o laxitate ligamentara iar entorsele se pot face mult mai des si mai usor.
0
27-02-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Tratamentul de recuperare se face la cabinetele de fizioterapie.In orice caz trebuie sa aveti mare grija pentru ca dupa o entorsa, apare o laxitate ligamentara iar entorsele se pot face mult mai des si mai usor.
0
27-02-2007, ora 00:00
Constantin_Alex
Nu este medic/terapeut
Constantin_Alex
Pai si dak nu fac fizioterapie sa inteleg k nu o sa mai pot face sport, pentru k eu in situatia in care sunt acum nu pot face sport, pentru ca durerea este prea mare, si am nevoie sa ma recuperez in maxim 2 saptamani.Se poate?imi puteti da un sfat, in afara de consultarea altor doctori?
0
28-02-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Puteti urma tratament homeopat Arnica 9CH 5 granule de 2x pe zi alternativ cuBryonia alba 9CH tot de 2 x pe zi, respectind conditiile tratamentului homeopat.Deasemenea folositi o fasa elastica sau o glezniera pentru a tine cit mai fixa articulatia.Daca aveti posibilitatea ar fi foarte bine sa faceti o expunere la lumina polarizata Bioptron de 2x pe zi 6-9 minute.
0
28-02-2007, ora 00:00
Constantin_Alex
Nu este medic/terapeut
Constantin_Alex
multumesc mult, o sa incerc sa urmez sfatul dumneavoastra...sa vad ce rezultate obtin
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •