Entorsa-glezna

30-06-2013
ReKing
Nu este medic/terapeut
ReKing
Am 17 ani si 80 de kg.
In urma cu 3 saptamani am suferit o entorsa de gradul III (3) la piciorul drept (am aterizat stramb cand am sarit dupa o minge).
Am fost la ortopedie unde mi s-a facut radiografie (medicul a spus ca este in regula-nu exista vreun semne de fractura etc..), dupa aceea mi s-a pus o cisma ghipsat timp de 12 zile (tin sa mentionez ca am avut un hematon destul de 'frumusel').
Dupa 12 zile mi s-a scos ghipsul (la spital, desigur) medicul spunandu-mi sa vin peste 2 zile la control (mi-a recomandat in aceste 2 zile sau iau anti-inflamator si sa stau la pat (umflatura nu disparuse).
Cand am venit la control doctorul m-a pus sa merg...n-am putut sa merg...adica statusem la pat 14 zile fara sa folosesc gamba piciorului drept (aa...si ma intepa calcaiul...bine nu ma intepa...ma furnica cand il puneam in pamant) asa ca mi-a mai bagat piciorul 7 zile inrt-o atela ghipsata. (hematonul aproape disparuse-era doar putin umflat)
Peste 3 zile voi scoate atela...intrebarea mea este daca am vreo sansa sa ma recuperez in 3 zile (prima fiind cea in care imi scoate atela) pentru ca aveam in plan o calatorie prin NV Europei (cu autocarul).
Multumesc!
3 comentarii
0
01-07-2013, ora 18:35
Kinetoterapeut Serban Dragos
Recuperare, medicina fizica si balneologie, Cluj-Napoca
Kinetoterapeut Serban Dragos
Recuperarea completa a unei entorse de grad 3 poate dura pana la 3 saptamani si presupune fizioterapie, kinetoterapie si masaj terapeutic. Prin recuperare completa se intelege recuperarea intregii amplitudini articulare, pe toate unghiurile, fara redori articulare si fara o incalzire prealabila, recuperarea fortei lanturilor musculare periarticulare si recuperarea stabilitatii articulare (stabilitate in schimbarile bruste de directie, sarituri, sprinturi, etc.).

O entorsa nerecuperata complet poate lasa sechele pe o durata mai lunga sau mai scurta, in functie de elementele articulare care au fost afectate.
0
05-07-2013, ora 23:59
ReKing
Nu este medic/terapeut
ReKing
Multumesc de raspuns.
Am luat decizia de nu mai lua parte la excursie...dar am o problema.
Ghipsul a fost scos dar hematonul a ramas... chiar sunt 2 unul in partea interioara a gleznei si altul in partea exterioara.
Doctorul mi-a recomandat sa merg dar din cauza celor 2 hematoni (sper ca acesta este plurarul) nu pot sa flecsez glezna foarte bine... intrebarea mea este daca acest lucru este normal - tin sa precisez ca am scos ghipsul acum 3 zile.
Multumesc!
0
19-04-2014, ora 08:56
teo8989
Nu este medic/terapeut
teo8989
buna! am aceeasi situatie mentionata mai sus, mai am de stat 6 zile cu ghipsul, la mine problema este ca nu simt degetele de la picior in sensul ca nu le pot controla-misca, doar pe cel mare, dar atunci o durere sfasietoare ma cuprinde care se intinde de la deget si pana spre genunchi pe langa tibie putin pe exteriorul acesteia, care ar fi cauza? mentionez ca la acel deget mare am facut radiografie si este ok si la nivelul acestuia simt o usturime insuportabila. va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •