Enterococcus faecium

13-10-2011
iulpo06
Nu este medic/terapeut
iulpo06
Buna, din luna iulie 2011 am usturimi vaginale, arsuri, scurgeri albicioase (nemirositoare) si durere la contactul sexual.
Am facut tratament cu tinidazol capsule 4 capsule/zi repetate la 6 zile (inclusiv sotul) si 10 zile cate un ovul cred ca se numea 'macmirror'?!.Cam 2 saptamani nu am mai avut nimic iar acum de circa o saptamana au revenit simptomele.
Am facut analiza de urina iar unul din rezultate m-a cam panicat : Enterococcus faecium aprox. 80.000UFC/ml, sensibil la :vancomicina, levofloxacin, doxiciclina, penicilina, gentamicina, tetraciclina, ampicilina. Va rog frumos dati-mi un sfat, se poate vindeca cu un antibiotic care sa contina vreuna din aceste substante? Daca da care ar fi cea mai eficienta? Multumesc!
2 comentarii
0
14-10-2011, ora 00:07
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Dupa parerea mea, gentamicina injectabil. Sa nu va termine stomacul si e mai eficienta asa. Dar, vedeti si parerea medicului. Cred ca ar trebui sa faca toti din casa, nu stiu cat este de contagios, cel putin sa faca urocultura. Si atentie la igiena, sa nu recidiveze.
Multa sanatate!
0
15-10-2011, ora 13:38
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,
Enterococul prezinta rezistenta naturala la gentamicina. Acest microcomprimat (Gentamicina) se testeaza la enterococ numai pentru a vedea daca rezistenta nu este de tip inalt, caz in care Gentamicina se asociaza fie cu Ampicilina, fie cu Penicilina, fie cu Vancomicina. In nici un caz nu se trateaza doar cu Gentamicina pentru ca nu vom avea raspuns favorabil.
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.