Endoscopie digestiva imposibila ?!

08-03-2008
iorga
Nu este medic/terapeut
iorga
Am fost operat in urma cu 45 de zile de chist hidatic la ficat. Operatie reusita, far a nici o problema post operatorie.
Dupa scurt timp, insa au aparut ceav probleme cu tranzitul intestinal [ mult mai lent ].
Borboroseli, un inceput de constipatie, chiar si dureri difuze m au adus in postura de a consulta un medic gastro.
Am mers la spital si acolo bineanteles m i sa vorbit ca o solutie de endoscopia digestiva...
Desi destul de neplacuta...ea ofera sansa de a lamuri situatia.
Am acceptat
Din pacate insa, desi sa u chinuit 2 doctori nu au reusit sa mi faca pana la capat endoscopia..
Si nu din vina mea, cum ne am putea astepta..
Din ce am inteles de la ei, dupa ce au trecut de un anumit punct din stomac nu mai putut "intra".[ pentru ai cita ]
Din discutia ulterioara am inteles ca ceva nu e in regula cu forma stomacului [daca am retinut bine], si ca trebuie facut un tranzit baritat, pentru a vedea.
I mi poate raspunde si mi e cineva la cateva intrebari ce nu reusesc sa m i le explic...

1.Unde nu au reusit ei sa "intre" cu endoscopul...si cum este posibil atat timp cat eu nu sunt constipat deci exista digestie ?

2.Ce fel de problema am, si cum este posibil ca "forma anormala " a stomacului sa nu fi e vizibila la atatea ecografii care le am facut pentru operatie + o tomografie computerizata. Oare substanta de contrast din tomograf urmand tranzitul intestinal, nu a r fi aratat si un stomac sau altceva anormal ?

3.In unele fraze ale doctorului am inteles cuvantul rasucit.Ce putea fi rasucit [ stomacul in nici un caz ]..atunci ce ?

Astept un raspuns [ daca a r fi profesionist a r fi perfect]
1 comentarii
0
24-06-2010, ora 17:28
mirunish
Nu este medic/terapeut
mirunish
iorga, de ce nu iti faci o endoscopie capsulara? nu este dureroasa deloc, o iei pur si simplu ca pe o pastila si o elimini pe cale naturala.iti spun asta din proprie experienta, pt ca mi-am facut in urma cu 2 luni la centrul medical academica, defapt cred ca este singurul loc din romania unde iti poti face endoscopie capsulara.cu ocazia asta o sa gasesti si doctori care sa iti raspunda la toate intrebarile si sa iti rezolve problemele.sanatate multa!
-*

(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.