Endometru gros si ovare marite

08-02-2010
MariaCas
Nu este medic/terapeut
MariaCas
Buna. Am o problema si eu. In primul rand am 17 ani. A fost acum 3 zile la medic, am facut un examen cu ultrasunete la organele genitale si la celelate organe. Mi s-a spus ca am ovarele marite, cel drept are 3.0x2.4 cm si cel stang 3.3x2.0 cm si endometrul gros-12 mm, chisturi nu am. Specific ca sunt virgina si ca am avut ultima data ciclu cu 24 de zile in urma. Nu am ciclu regulat bine si am scurgeri mari, dar dureaza 3-4 zile, insa am dureri enorme de spate, burta si chiar picioare de nu pot dormi noaptea. Cat mi s-a facut controlul am fost intrebata de cateva ori daca sigur sunt virgina, insa nu mi-a zis din ce cauza a specificat. Mi-a recomandat sa fac analiza generala a urinei, dar o facusem cu o saptamana inainte si tot era bine, inafara de faptul ca in drept cu Epiteliu" scria ca "acopera", dar nu am nici un fel de scurgeri de lichid. Astazi am dat alta analiza de urina si astept rezultatul...Pentru orice eventualitate, marimea uterului este de 5.0x3.3x5.0. Sper sa ma lamuriti intr-un sfarsit ce poate fi si daca este vreun risc pe viitor... Va multumesc anticipat.
4 comentarii
0
09-02-2010, ora 01:37
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Valorile sunt în limite normale, felicitări !

În ceea ce priveşte durerile intense menstruale, un tratament prin acupunctură sau homeopatie este opţiunea de primă alegere.
0
04-04-2010, ora 21:04
ildikopopescu
Nu este medic/terapeut
ildikopopescu
buna seara, am facut o ecografie intravaginala in a 18 zi de ciclu, si am fibrom de 28mm/29mm, si endomertul de 23mm, am 47 de ani, am primit tratament "utrogestan100"dar sincer nici nu stiu pentru ce sunt acele pestile ce trateaza, fibromul sau ce??va rog u raspuns pentru linistea mea sufleteasca.Va multumesc anticipat d-na Popescu
0
24-11-2011, ora 15:59
dany_niko2000
Nu este medic/terapeut
dany_niko2000
buna ziua, am si eu o problema cu ovarele am mers la dr si in urma unui eco vaginal mia spus ca am ovarele marite unul de 37, 4mmiar celalalt de 51, 8mmiar endometru de 11, 6mm am tratament duphaston si zinnat tin sa spun ca am si menstre neregulate as dori si eu un sfat va multumesc
0
28-09-2013, ora 17:02
Trandafir nicola
Nu este medic/terapeut
Trandafir nicola
buna ziua...in urma unui computer tomograf pelvian mi a reiesit ca am uterul marit!Dimensiuni 101/58mm stuctura si iodofilie heterogena, prezentand zona centrala hipodensa, neiodofila.Se trateaza???Ce mi recomandati???Specific ca am 24 de ani si 2 nasteri...fata de 4 ani jumatate si baiatul de un an si 2 luni:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.