Endometrioza, chisturi ovariere, amenoree

28-11-2012
danuza_dodo
Nu este medic/terapeut
danuza_dodo
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine, am fost diagnosticata cu ovare polichistice, endometrioza si amenoree. Am facut chiuretaj biopsic pt endometrioza, iar dupa 2 luni mi s-a spus ca iar a inceput sa creasca mucoasa. Mi s-a prescris cate 2 pastile de duphaston, timp de 10 zile, incepand cu ziua 16. Nu as vrea sa iau duphaston pt ca am auzit f multe povesti negative despre el si mai ales ca am mai luat 4 ani diane 35.
Spuneti-mi va rog frumos daca as putea urma un tratament natural pt a putea ramane insarcinata si pt a suplini lipsa de progesteron din organism. Am citit ca ar fi bine de luat vitex fruit pt progesteron. Imi puteti spune cate pastile trebuie sa iau, pe cutie am citit ca scrie 2-3 pastile pe zi timp de cateva luni, dar nu este oare prea mult sa iau 3 luni neintrerupt?

Mentionez ca am luat branca ursului si am avut o hemoragie de o luna, iar ulterior mi s-a spus ca am endometrioza.

Va multumesc frumos!
2 comentarii
0
28-11-2012, ora 23:10
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Eu te sfatuiesc sa mergi pe tratamentul dat de medic. Duphaston nu e asa de rau, am luat si eu pentru menstruatie dereglata si sincer nu mi-a facut rau deloc, nu am avut stari de rau si nici pilozitate excesiva nu am facut. Nu am avut niciun efect secundar..
Mergi pe tratamentul dat de medic..
Cu privire la branca ursului, cu siguranta nu acea tinctura ti-a cauzat hemoragia, in primul rand tratamentele naturiste dau rezultate dupa 3 luni, nu dupa cateva administrari..
0
08-06-2013, ora 13:56
bluangel
Nu este medic/terapeut
bluangel
tin sa te contrazic otilia107 cu privire la reactia organismului, imediat dupa administrarea de naturiste, eu am luat branca ursului si si-a facut efectul dupa o saptamana, branca ursului este mai mult recomandata pentru reglarea menstruatiei sau revenirea ei in cazul amenoreei dar daca depasiti doza poate da reactii adverse ca bufeuri sau sangerari prelungite, aveti grija!danuza_dodo, cititi f bine despre fiecare produs in parte inainte de folosire, mai degraba consultati un fitoterapeut
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.