Encefalita Hashimoto sau hipotiroidismul cauza pt episodul psihotic?

26-01-2016
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Buna tuturor,

Am pus si acest subiect pt ca multe persoane poate nu stiu ca hipotiroidismul in 90 % din cazuri are ca sursa atacul autoimun si deci este tiroidita Hashimoto. (Aflati daca hipotiroidismul dvs e autoimun daca aveti anticorpii anti-TPO sau anti-TG peste medie.. analiza costa cam 30 ron pt fiecare).

..

Am avut o perioada de suparare/enervare mai accentuata in 2009 in iulie.
In decembrie deja am inceput sa am probleme cu oboseala, memoria si capacitatea de concentrare. In 2010 am fost diagnosticata cu tiroidita autoimuna Hashimoto (celulele sistemului imunitar ataca testutul tiroidei) si cu hipotiroidism ca efect al bolii sistemului imunitar (boala autoimuna).

Prin 2014 fara sa am vreun soc emotional deosebit sau ceva de genul am inceput sa am pur si simplu insomnie si ganduri noaptea care veneau cu f mare viteza parca nu le mai puteam controla. (Am citit ca in hipotiroidism exista o faza initiala numita Hasitoxicoza care se manifesta ca si hipertiroidismul pt ca celulele imunitare distrug celule din tiroida care contin energie si acea energie se varsa in sange si de aici insomnia). Pe masura ce am avut insomnie am inceput sa devin tot mai irascibila(dormeam maxim 5 ore pe noapte si aia cu intreruperi ca atipeam si iar ma trezeam). Apoi am inceput sa ma cert din orice nimic cu colegi ide servici si sa cred treptat ca toti au ceva cu mine. Apoi am inceput sa am puternice sentimente de vinovatie fata de toti cu care am interactionat justificate, dar exagerate. Totul culminand cu judecata nerealista(credeam ca voi fi data afara si am plecat pur si simplu de la servici fara sa nunt pe nimeni) si apoi cu senzatia ca sunt urmarita de cineva mereu si cu halucinatii vizuale si cu rigiditate si m-au luat cu salvarea. Apoi am fost internata si mi s-a dat cand am iesit din spital pe rand Olanzapina, Rispolept si Abilify cu diagnosticul de episod psihotic (primul!). Mentionez ca nu mai am cazuri de boli psihice in familie.

Toate bune si frumoase, pana acum am trait cu teama ca exista posibilitatea sa fiu schizofrenica daca Doamne fereste fac vreo noua cadere. Insa recent o prietena mi-a povestit de o cunostinta care are Hashimoto si a facut si ea un episod psihotic si la fel ca mine ajunsese sa creada ca cei din jur au ceva cu ea. Chestie care m-a facut sa imi amintesc ca citisem in cartile despre Hashimoto scrise pt pacienti de niste medici din SUA ca de multe ori tiroidita Hashimoto da si simptome psihiatrice. Exista f multi pacienti diangosticati initial cu depresie, bipolari sau cu tulburari de personalitate care dupa initierea tratementului tiroidian si-au revenit.

Asa ca mi-a venit ideea sa fac o cautare pe google dupa termenii 'Hashimoto psychotic episode' si am gasit urmatorul material: http://jeffreydachmd.com/2014/02/hashimotos-thyroiditis-manic-depression-psychosis-psychiatric-manifestations/ referitor la tulburarile psihiatrice asociate tiroiditei Hashitmoto. Si da cateva cazuri in care tiroidita Hashimoto a fost asociata cu encefalita(inflamatie la creier) Hashimoto. Citez cateva cazuri care seamana (culmea!) cu simptomele episodului psihotic si care tot culmea! s-au vindecat cu tratament steroidian(care opreste atacul autoimun din zona creierului), multe fara antipsihotice.

cazul 4)
'We present an atypical case of Hashimoto"™s encephalopathy in a 33-year-old woman who presented with several brief and acute psychotic episodes. After treatment with steroids, there was an improvement in the patient"™s psychiatric symptoms and electroencephalogram, and antithyroglobulin antibody titers returned to normal levels.
CONCLUSIONS:It is our opinion that Hashimoto"™s encephalopathy should be considered in the differential diagnosis of atypical psychosis, especially because this is a treatable syndrome. This is particularly important in patients with a previous history of thyroid disease, despite current normal thyroid function.'

cazul 7)'A case of presumed Hashimoto"™s encephalopathy (HE) is presented. The presentation included memory loss, delusions, functional decline and culminated in a generalized seizure. Anti-thyroid antibodies were detected and symptoms resolved with prednisolone. Patients with HE may present with prominent neuropsychiatric symptoms, attract psychiatric diagnoses and present to psychiatric services. '

cazul 8) 'We report a case of Hashimoto encephalopathy in a 74-year-old woman who presented with psychotic episodes, visual hallucinations, dementia, tremor, rigidity and fluctuation of consciousness. After treatment with steroids, cognitive function became normal and other symptoms improved significantly.'

cazul 18) 'We hereby describe a 12.5 yr old boy with this rare disorder that presented with an acute onset of episodic psychosis with hallucinations along with seizures and had elevated antithyroid antibodies. Symptoms improved with thyroxine replacement and anticonvulsants and EEG normalized 3 mth into follow up. '

si inca un caz de pe ncbi care parca descrie fix simptomele mele de 7 luni de zile:

'a 31-year-old man with no significant medical history, initially presented for treatment in January 2006 and had suffered from delusions, disorganized speech, talkativeness, racing thoughts, acute episodes of memory loss, reduced need for sleep, and irritability for 4 months. No alterations were found with physical examination or magnetic resonance imaging. Electroencephalography showed intermittent slow-wave activity. ' http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2018852/

DIAGNOSTICARE Encefalita Hashimoto
Asta cred ca e mai dificil. Acum recent cred ca din 2013 este dispobnibila o analiza de sange autoanticorpi anti-NAE (anti - NH2-terminal of α-enolase)
'Recently, we discovered that the serum autoantibodies against the NH2-terminal of α-enolase (NAE) are highly specific diagnostic biomarkers for Hashimoto Encephalopathy.'
http://jeffreydachmd.com/2014/02/hashimotos-thyroiditis-manic-depression-psychosis-psychiatric-manifestations/

Mai exista persoane diagnosticate cu episod psihotic acut sau cronic sau chair schizofrenie care au si tiroidita Hashimoto sau doar hipotirosidism?

Ce credeti: este posibil a fie la baza o forma incipienta de encefalopatie Hashimoto pt episodul psihotic?

Va multumesc.

PS:Medicii par sa nu stie prea mult pe tema asta dar m-as bucura daca si-ar spune parerea si un medic aici.
28 comentarii
0
26-01-2016, ora 18:09
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Aici e alt caz de persoana cu Hashimoto dar si cu episod psihotic:
http://www.info-sanatate.ro/medicul_raspunde, 127, 23, 359, fiica-mea-in-varsta-de-26-ani-a-avut-un-episod-psihotic
0
26-01-2016, ora 18:41
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Niste analize ne puteti oferii? aTPO, tG, fT4, tsh.
0
26-01-2016, ora 19:27
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Atpo ultima data era 600 UI/ml, Anti-TG a fost 22 UI/ml, fT4 in limite normale si tsh 4.2 (maximul era 4).
0
27-01-2016, ora 11:18
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Luati vreun tratament ptr tiroida?
0
27-01-2016, ora 11:20
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Da. Euthyrox de 75 mcg.
0
27-01-2016, ora 14:11
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Valoarea optima a TSH-ului sub tratament de substitutie cu levothyroxina ar trebui sa fie undeva intre 1, 7 si 0, 7 ori dvs il aveti spre limita superioara, ceea ce nu-i tocmai ok.
Nu v-ati gandit sa cresteti doza(undeva intre 100 si 125mcg), in functie si de cum va simtiti bineinteles ?
0
27-01-2016, ora 14:56
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Nu. pt ca am inteles ca euthyroxul face sa se 'leneveasca' tiroida. De aceea incerc sa nu mai cresc doza. De simtit ma simt putin obosita. In analiza scrie ca limitele normale sutn intre 0.4 si 4. 4.2 n-ar fi diferenta asa mare.
0
27-01-2016, ora 15:01
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Si am mai gasit un caz de asociere intre hipotiroidism si schizofrenie de data asta de pe revista romana de psihiatrie: http://www.romjpsychiat.ro/article/comorbiditate-hipotiroidian-la-o-pacient-cu-schizofrenie-n-faz-activ
0
27-01-2016, ora 15:20
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
A si am uitat sa zic ca inclusiv psihiatra mea mai are un caz de persoana cu Hashimoto si hipotiroidism cu episod psihotic. Deci clar exista o legatura!
0
27-01-2016, ora 16:42
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Legatura clar ca exista intre tulburarile pshihice si hipotiroidismul netratat sau insuficient tratat. Parerea mea este ca dvs ar trebui sa va cresteti doza de levo astfel incat sa ajungeti cu tsh in limitele de care vorbeam anterior. E o mare diferenta intre o valoare a TSH de 4 si 1 sa zicem.Toate manifestarile dvs se trag de acolo(oboseala, anxietate, etc). Euthyroxul nu leneveste tiroida cum gresit ati inteles, substitutia trebuie sa fie completa ca sa dea rezultate, altfel ramaneti cu simptome partiale de hipotiroidism. Oricum, din pacate hipotiroidismul dvs se va accentua odata cu trecerea timpului datorita actiunii distructive a anticorpilor(valoare aTPO destul de mare pe care o aveti) asupra tiroidei. In momentul in care veti fi pe o doza completa de levothyroxina nu v-a mai fi nevoie sa apelati la pshihiatru, parerea mea. Indicat ar fi sa adaugati la levothyroxina si T3(care se gaseste mai greu la noi in farmacii).
0
27-01-2016, ora 17:06
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Am luat un preparat cu T3, Novothyral si m-am simtit f rau si f obosita cu el. Mult mai rau decat cu Euthyrox-ul.:(

PS: Ca varsta, daca conteaza am 30 de ani.
0
27-01-2016, ora 17:33
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Evident ca v-ati simtit rau de la Novothyral, O doza T3 mai mare de 1, 5mcg direct in sange e o adevarata bomba. T3 sintetic(sau din extract de tiroida porcina)se administreaza la inceput in doze foarte mici, crescande. Se incepe cu o doza cam de 1, 5 sau 2mcg si se merge cu doza asta cam o luna sa se acomodeze organismul dupa care se trece la o doza mai mare de 5(adica o tableta de Novothyral impartita la 4 in care exista 5mcg de T3 si 25mcg de T4) si tot asa. T3 are un timp de injumatatire de aprox 8-12 ore(fata de T4 care are 7zile) deci ideal ar fi sa se administreze in doze multiple(2, 3 ori pe zi). Asa ca daca se adauga Novothyral la Euthyrox trebuie inceput cu doze f mici de T3. La inceputul administrarii(o luna, doua) exista anumite simptome neplacute dupa care incep sa apara beneficiile. Probabil dvs aveti o conversie buna a T4 in T3(hormonul activ care conteaza defapt) si aveti inca o parte din tiroida functionala care va asigura un minim de T3 propriu(pe langa cel sintetizat din T4 sintetic adica Euthyrox), ceea ce va face sa va simtiti confortabil si la un TSH de 4. Dar ptr cei care nu mai au tiroida(sau o au dar e atrofiata) un TSH asa de mare reprezinta o problema(incep sa ia in greutate, piele uscata, oboseala, tulburari pshihice, sforait/apnee in somn, lipsa de concentrare, scade cortizolul, creste glicemia, etc). Pe langa TSH ar fi util sa va faceti si o analiza de fT3 sa vedeti cum stati(daca e in partea inferioara a intervalului nu e ok).Succes.
0
27-01-2016, ora 18:07
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@nsta multumesc mult de raspuns. Cred ca as incerca doar cu Euthyroxul, sa-l cresc si sa fac un fT3. Momentan am probleme cu oboseala fizica si psihica, concentrarea si memoria. Chiar am constatat ca azi am uitat sa imi iau Abilify-ul si m-am simtit extrem de obosita. Nu stiu ce sa inteleg de aici: la mine raspunde organismul la antipsihotic si deci e problema psihica sau cum? Teama mea majora e sa nu fie vorba si de encefalita Hashimoto sau de vreun proces autoimun care vizeaza vreo componenta din creier, cum am citit aici: "Brain Degeneration Can Also Be Autoimmune

Autoimmune attack on parts of the brain have been noted with Hashimoto"™s patients. One part of the brain that has been observed to be vulnerable in these patients is the cerebellum. " ( https://www.hashimotoshealing.com/brain-fog-matters/ )

Oricum din cate am inteles encefalita Hashimoto( daca e) se depisteaza doar in stadiu avansat cand sunt convulsii si alte simptome psihice violente, din pacate.
0
27-01-2016, ora 19:42
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Fiti linistita, mai mult ca sigur nu aveti afectiunea pe care o descrieti(se pune problema cand anticorpii sunt de ordinul miilor catre 10mii nu la valoarea de 600 cat o aveti dvs.). Anticorpii specifici ai tiroidei ataca doar tiroida, puteti incerca o reducere a acestora cu o cura de seleniu organic(nu sintetic) si renuntarea ptr o perioada la gluten dupa care sa verificati a-TPO. Singura conexiune care poate exista cu creierul(la un nr mic de pacienti) este de ordin genetic si presupune o gena DIO2 responsabila de conversia in creier a T4 in T3 si de regula aceasta gena defecta se mosteneste de la parinti. Din pacate analiza ptr depistarea 'DIO2 defecta' nu este disponibila la noi in tara. In mod sigur daca veti creste treptat doza de levothyroxina veti obtine rezultate pozitive. Daca Euthyroxul nu da rezultate incercati si alte feluri de levo produse de alti producatori-L-Thyroxin, Letrox, Synteroid, etc(gasiti la farmaciile online de pe afara). Cautati sa obtineti o valoare a TSH cat mai aproape de 1 si fT3 sa fie in parte superioara a intervalului(3/4) si fT4 la mijloc(1/2) daca este posibil(asa ar trebui sa arate valorile optime ale tiroidei nu doar in limite, cu care doctorii se multumesc), ptr a afla starea de bine a organismului. Ar fi util deasemenea o analiza a cortizolului(salivar), vit.D, B12 si fier.
0
27-01-2016, ora 21:41
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Da, iau Seleniu 200 mcg cu vit E 400UI si inainte de a scoate glutenul aveam ATPO 1414, apoi a scazut la 536 si acum e 600(am scos glutenul de 1 an). Si vitamina D iau acum 3600 UI (am valoarea 48 UI/mL), fierul e in limite normale. Citisem si eu de partea aceea ca trebuie sa fie TSH-ul mai mic de 1.5 insa credeam ca se incetineste tiroida.

PS: Sunteti medic sau aveti si dvs hipotiroidism, si deci mai bine documentata ?
0
27-01-2016, ora 22:09
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Nu se incetineste tiorida, exista o asa zisa 'incetinire/acomodare' a tiroidei la sportivii(culturisti) care iau t3 pe perioada competitiilor dar revine la normal in cateva luni de la incetarea administrarii t3. In schimb cei cu probleme de sanatate/deficiente ale tiroidei trebuie sa ia substitutia hormonala astfel incat tsh si celelalte valori sa ajunga la optimum si nu sa fie doar in 'limite'. Toate cele bune.
0
28-01-2016, ora 10:36
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Multumesc mult o sa incerc sa reglez tsh-ul lsa fie mai mic poate o sa treaca oboseala, si problemele de memorie si concentrare. Cu episodul psihotici nsa tot nu mi-e clar ce anume l-a declansat, n uaveam vreun stress deosebit, pur si simplu s-a declansat insomnie pt 7 luni de zile timp i ncare probabil creierul s-a deteriorat datorita lipsei somnului. Am luat totusi niste ceaiuri foarte puternice in perioada aceea pe care le-as mai banui ca mi-au dat insomnia aceea crunta.
0
28-01-2016, ora 14:11
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Eu zic ca toate problemele dvs au la baza dereglarea tiroidei(la unii pacienti se manifesta inclusiv prin tendinta de suicid sau maniacale). Insomnia mai poate avea cauza apneea de somn(des intalnita in hipotiroidism din cauza inflamatiei limbii si implicit a obstructiei cailor aeriene in timpul somnului), fara sa va dati seama, episoade scurte de intrerupere a somnului si de microtrezire(o fractiune de sec.) care nu va lasa sa dormiti sau sa intrati in starea profunda de somn. V-ati facut vreun test de somnografie la un pneumolog?
0
28-01-2016, ora 14:14
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Nu nu stiam ca exista asa ceva. Si da exista ceva ce 'ma trezea' ca si cand m-ar fi scuturat cineva usor si tresaream si gata somnul si alea 4-5 ore cat dormeam si asa am tinut-o 7 luni fara sa merg la medic pt ca eu credeam ca era de al tiroida ca ma enervam ziua pe tot felul de nimicuri. Insa cred ca devenisem irascibila pt ca eram nerodmita. Ma rog, un cerc vicios.
0
28-01-2016, ora 14:35
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Gasiti pe net o gramada de articole cu referire la tulburarile de somn date de tresariri/apneea obstructiva, centrala sau hipopnee-OSA(avand consecinta oboseala, lipsa de concentrare, nervozitate, somnolenta diurna, etc) care se poate depista usor cu un test de somnografie. Asa-i e un cerc vicios.
0
28-01-2016, ora 17:46
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Buna, nu va pot raspunde la mesaj intrucat aveti setat profilul pe privat dar in orice caz, la modul general vorbind, dupa cum puteti observa username-ul meu nu incepe cu dr., aici sunt un simplu user si sa zicem "pasionat" de domeniu endo..Toate cele bune.
0
28-01-2016, ora 17:48
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Am debifat acum cdaca doriti sa imi puteti spuneti mai multe pe privat. Va multumesc.
0
28-01-2016, ora 23:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Insomnia netratata poate duce la episod psihotic.
Sa aveti in casa intotdeauna un medicament pentru somn. Nu conteaza ce provoaca insomnia.
Preveniti astfel episoadele.
Nu exista sa aveti noapte fara sa dormiti.
0
28-01-2016, ora 23:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ceaiurile daca erau de slabit si astea produc psihoze la unele persoane.
0
29-01-2016, ora 07:40
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Nuu! Erau ceaiuri pt echilibrare hormonala. Insa foarte puternice. 12 tipuri de plante si cate 2 linguri din fiecarela 2 litri luate la recomandarea medicului. Sunt foarte preocupata de sursa insomniei pt ca as vrea sa stiu care ar fi sansele sa fie episod psihotic unic.
0
29-01-2016, ora 13:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pe prospectul cutiei de Evening Primrose care e o planta folosita pentru echilibrarea naturala, scrie ca e interzis sa se ia aceasta planta de catre cei care au afectiuni nervoase.
Produsele hormonale am observat si eu din experienta proprie ca agita. Posibil ca episodul sa fie de la acele plante si sa fie izolat. Episod produs de substante. Nu cred ca aveti o boala psihica.
Urmati sfaturile psihiatrului. Oricum reducerea medicatiei ar trebui sa se faca treptat si daca e vreun semn ca virati se revine la doza initiala si la schema data de doctor.
Unii au facut episod psihotic de la medicamentele pentru acnee. Care presupun ca sunt tot pe baza hormonala. Dar asta nu inseamna ca au facut o boala psihica, episoadele au fost singulare.
0
29-01-2016, ora 13:49
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Asta nu stiam: ca se poate face episod psihotic de la medicamente anti acnee. Oricum doctorita nu mi-a zis nimic, da ori ba. Eu sper sa fie de la ceaiuri.
0
19-02-2019, ora 10:10
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Buna tutror,

Revin cu o precizare: ceaiurile pt echilibrare hormonala pe care le-am luat erau 12 tipuri de plante si cate 2 linguri din fiecare la 2 litri: ZILNIC!

Din pacate medicul care mi le-a prescris nu m-a monitorizat pe parcursul tratamentului. Comunicam cu dansa mai mult pe email.

Iar eu pe parcursu ltratamentului nu am facut legatura intre insomnie si ceaiuri. :(
Credeam ca insomnia este de la tiroida.
Si eram convinsa ca se va rezolva cu medicatia pt tiroida asa ca nu mi-a trecut prin cap sa ii spun medicului ca de cand incepusem ceaiurile
sufeream de insomnie tot mai puternica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul