Elemente hemoleucograma

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Am o mare rugaminte. Nu am gasit nicaieri ce insemna anumite elemente din aceasta analiza:

WBC
RBC
HGB
HCT
MCV
MCH
MCHC
PLT
RDW-SD
PDW

Si in cazul in care toate au fost in limitele normale ale laboratorului respectiv, in afara de RBC care a fost 4.04 10*6ul iar limitele erau 4.1-5.1 ce inseamna? Mentionez ca la acelasi set de analize au mai iesit eozinofilele 0.07 10*3ul, cand limitele erau 0.08-0.6 iar ca procentaj au fost 1.20 fata de 2-4.

La un al doilea set de analize mi-au iesit in limite normale aceste eozinofile, insa au iesit monocitele 12.2% fata de 2-8 limite normale. Ca valoare clasica, au fost 700 fata de 0-800. Au vreo insemnatate? A doua oara nu am mai facut RBC-ul. Merci
3 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Aceste prescurtari provin din engleza si reprezinta elementele sanguine, precum si hematocritul si alte constante hematice. RBC inseamna globulele rosii si dupa cum vezi erau f. aproape de intervalul normal. Iar eozinofilele in valoare absoluta erau normale.
De asemeni la al doilea set de analize monocitele au iesit normale in valoare absoluta.
Eu zic ca nu ai de ce sa-ti faci griji.
0
09-11-2005, ora 00:00
pmonik
Nu este medic/terapeut
pmonik
Revin putin la acest subiect. Datorita schimbarii forumului, abia acum am reusit sa identific acest mesaj pentru a putea raspunde. Mentionez ca ca eozinofilele la primul set de analize au iesit mai mici atat in valoare absoluta cat si ca procentaj. Asta ar schimba cumva raspunsul dumneavoastra? Multumesc mult.
0
30-03-2007, ora 00:00
bec
Nu este medic/terapeut
bec
Mi-au iesit la analize sangvinice urmatoarele valori:
WBC - 9.39 / ul fata de 5.00-9.00
LYM - 23.2% fata de 25-35%
RBC - 4.03 m/ul fata de 4.04 -5.13
HGB -12.1g/ dl fata de 14.0 -18.0
HCT -35.8 fata de 40.0 - 48.0

Va rog mult de tot sa ma ajutati cu niste lamuriri ca sunt destul de ingrijorata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hemoleucograma - informații pacient
  •